Ayasofya ibadete açılmalı mı?

Açılmalı mı?

• Yeterince cami var. Ne gerek var?

• Açılmalı. Ayasofya bizimdir!

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Mekke hristiyanlar tarafından fethedilip, kabe kiliseye dönüştürülseydi ve çan sesleri yükselseydi ne düşünürdünüz? Hani din ve ibadet özgürlüğü?

Kutsal bir mekanda ibadet yapılamaması o ülkede din veya ibadet özgürlüğü olmadığı anlamına gelmez. Şu anda İstanbul'da birçok kilise bulunmakta ayrıca Ayasofya'nın büyük bir kısmı ibadete kapalı müze olarak hizmet vermekte. Tabii ki sizin düşünceniz saygı duyarım. Onun haricinde dediklerinize hak veriyorum ancak dünyada hep oluyor bu tür şeyler ve olacakta.

Kutsal bir mekanda ibadet yapılamaması o ülkede din veya ibadet özgürlüğü olmadığı anlamına gelmez. Şu anda İstanbul'da birçok kilise bulunmakta ayrıca Ayasofya'nın büyük bir kısmı ibadete kapalı müze olarak hizmet vermekte. Tabii ki sizin düşünceniz saygı duyarım. Onun haricinde dediklerinize hak veriyorum ancak dünyada hep oluyor bu tür şeyler ve olacakta.
Müze olarak kalması gayet doğrudur. Ne cami ne de kilise olmamalıdır. Ayasofya'nın şuandaki konumu siyasi bir gövde gösterisinden başka bir şey değildir.

Açılmaması ve müze olarak kalması daha iyi. Ülkemizde zaten yeterince camii var ve hiçbir zaman dolmuyorlar.

Biz zaten o neden için demiyoruz. Ayrıca bizim buradaki Camii'miz neden büyük olmasına rağmen avluya kadar doluyor.

Osmanlı'nın Ayasofya'ya, Kariye'ye, Küçük Ayasofya'ya ve daha bir çok kiliseden camiiye çevrilen esere davrandığı gibi davranılacağını düşünmüyorum. Bir çoğu camii olarak kullanılırken mozaiklere ve diğer unsurlara zarar verilmemeye çalışılmış, korunmuştur. Bu sayede bugün hala "Kariye Müzesi" diyebiliyoruz.

Ayasofya bir ibadet yeri ve akabinde camiidir zaten. İçinde minberi ve mihrabı vardır, hat levhalarının hikayesini biliyorsunuzdur. Fakat camii olarak kullanılmaya başlatma kararı politik bir karar olmamalı. Üzerinde iyice düşünülmelidir. İlerleyen süreçte göreceğiz. Oy ya da propaganda için değildir umarım bu hareketler.

Hala Konstantinapol diyenler çoğunlukta.

Evet ellerinden geldiğince bu tarzda faaliyetler yapıyorlar. Bazen haritaları kendilerine göre çiziyorlar, bazen isimleri kendilerine göre söylüyorlar, bazen hakaret ediyorlar... Kışkırtıcılıkları çok...
Ülkenin yarısının mantığını kullanamadığı bu konudan bile belli oluyor. Düşmanlıkla değil samimiyetle cevaplıyorum.

Çoğu caminin dolmadığını ve kapasitesinin çok çok altında kullanıldığını hepimiz biliyoruz. E o zaman camileri çoğaltıp masrafı arttırmaya ne gerek var? Bu boşa giden paraları (ibadet yeri olduğu için demiyorum, kapasitesinin altında kullanıldığı için diyorum) daha işe yarar yerlere yatırsak daha iyi olmaz mı mesela?

Burası açılırsa insanlar ilk defa bir ilki yaşamak için gidecek, olan turisti kaçıracaksın ve bir daha yüzüne bakılmayacak. Bu mu olsun yani?

Camiiler doluyor dolmuyor muhabbeti Ayasofya için pek anlamdlı değil bana göre. Zira Ayasofya'nın başka anlamları da var. Fetih ile beraber camiiye dönüştürülmüş bir yapı ve fethin simgelerinden.

Yoksa Süleymaniye, Sultanahmet de yapıldıkları devirde aynı durumla karşı karşıyaydılar. Ama amaç devletin ve padişahın gücünü ve kudretini göstermek, bir sembol niteliğinde yani. Hoş, Süleymaniye'nin külliye sistemi bile kendi içinde bir dünya ama demek istediğimi anladınız sanırım.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı