Ayasofya ibadete açılmalı mı?

Açılmalı mı?

• Yeterince cami var. Ne gerek var?

• Açılmalı. Ayasofya bizimdir!

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İçinde Hristiyanlığa ait mozaikler var bu mozaiklerinde çoğunluğu insan sureti şeklinde o mozaikleri tahrip etmeden nasıl namaz kılınacak sonuçta cami içinde insan suretli işlemeler olmaz.

Osmanlı zamanında bu bölümler için tahtayla kapatma, perdeyle kapatma ya da sıvama yollarına gidilmiş. Bu sayede günümüze kadar gelmişler.

Peki mevcut durumda aynı hassasiyet gösterilir mi? Diğer tarihi eser restorasyonlarına baktığımda, ümidim pek yok.

Ee farkındasınız değil mi? İstanbul feth edildikten sonra Ayasofya asla tahrip edilmeyerek, aksine muhafaza edilerek camiiye çevrildi. Ve 5 asır burada ibadete açık bir şekilde kaldı. Mozaiklere dokunulmadan. O insan suretleri falan derken ne demek istediğini kimse anlamamıştır herhalde. "Camiye açılmasını istemiyorum bulabildiğim tek bahane de bu" öyle mi diyorsun?
Zira devrin önde gelen alimleri bu konuda farklı düşünselerdi gereği yapılırdı. İslamda temel kaide tahrip etmek değil tamir etmektir...
Cami olmasını istemediğimi belirttim zaten önceki iletilerde bunun için bahaneye ihtiyacım yok. Temel kaide tahrip değil tamir olduğu için İslam coğrafyalarında binlerce yıllık kültür hazineleri dinamitlenip yok ediliyor demi. Memleket cami dolu zaten git istediğinde kıl hakeza Ayasofya içinde ibadete açık alanda var daha neyin tatavasını yapıyorsun?

Biz yunanların keyfi içinmi iş yapıyoruz?Onları denize döktük biz.Dedelerimiz canlarını camilerimize çan takmasın diye,dine millete zarar gelmesin diyemi verdiler?Ayasofya Fatih in bize emanetidir.Cami olmalıdır.Bide ülke cami dolu ne gerek var saçma.Ayasofya cami yetersiziği var diye ibadete açılmıyor zaten.Kılıç hakkı olduğu için açılıyor.Ayrıca haçlılar avrupadaki camilerimizin hepsini kilise yaptı.Daha sebep doluda sayılmaz.Yunanın gönlü olsun diye iş yapacak adamlarmıyız biz?
Sizde haklısınız. Açan açar ne diyelim.

Cami yapılınca elimize ne geçecek biri aydınlatsın beni. Ülkenin ne yararına olacak? Duygusal bakmıyorum olaya mantıklı bir açıklaması olan var mı?

Temel kaide tahrip değil tamir olduğu için İslam coğrafyalarında binlerce yıllık kültür hazineleri dinamitlenip yok ediliyor demi?

Temel kaide tahrip değil tamir ve korumaktır.
Anket seçenekleri çok komik. :D "Açılmalı, Ayasofya bizimdir!" ne oluyor, müze olarak kalınca başkasının mı oluyor? :D
Evet bu benim de dikkatimi çekti. :D Ayasofya ne olursa olsun bizim tarihi ve kültürel mirasımızdır arkadaşlar.

Cami olmasını istemediğimi belirttim zaten önceki iletilerde bunun için bahaneye ihtiyacım yok. Temel kaide tahrip değil tamir olduğu için İslam coğrafyalarında binlerce yıllık kültür hazineleri dinamitlenip yok ediliyor değil mi? Memleket cami dolu zaten git istediğinde kıl hakeza Ayasofya içinde ibadete açık alanda var daha neyin tatavasını yapıyorsun?

Yukarıdaki alıntı yaptığım boş arkadaş gibi dedikleri kendisiyle çelişen ve bu sefer daha duyarsız biri daha geldi. Tez zamanda forumdan uzaklaşmanız dileğiyle. Her neyse. Memlekette halihazırda 80.000 camide olsa 80.001. Cami Ayasofya olsun. Şimdi tekrar kopyala yapıştır yöntemine gidip belirttiklerimi bir daha belirtmek istemiyorum ama kılıç hakkı olarak alınan ve bizler için çok önemli olan bu mabedin tamamiyle camiye çevrilmesi gereklidir beyanında bulunuyorum...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı