Ayıplı malın misliyle değişmesinde istenen fark ücreti

Merhaba
Bu başlıkta yazılanlarla aynı problemi yaşıyorum.
Mi kablosuz süpürge satın aldım, arıza halinde muhatap olabileceğim bir firma olsun diye daha yüksek bir ücret vererek internetten değil mağazadan satın aldım ve kasko yaptırdım, arada bir ithalatçı bir de satıcı firma aracılığı ile. Süpürgenin pili kısa süre sonra arıza verdi ve 1 dk içinde %100'den sıfıra indi, satıcı firmaya götürdüm, tamire gitti geldi ve tabii bu süreler epey uzun. Tamir sonrası arıza aynen devam etti, tekrar verdim ve kontrolde "değişim iade uygundur" denildi. Ancak satıcı firmada bu ürünün aynı veya misli şu an satılmadığını, para iadesi yapabileceklerini söylediler. İlk aldığımda 2300 lira olan ürünün mislini şu anda ancak 4000 liraya alabileceğim için tüketici hakem heyetine dilekçe ile başvurdum. Orada bana, misli bir ürün satıcı firmadan satın almamı, heyetten karar çıkınca aradaki farkı satıcı firmadan tahsil etmemi söylediler ama almasam, karar sonucu ile yeni ürün alsam daha mantıklı değil mi?
Bu arada tüketici hakem heyetine satıcı firmadan "ürünün misli bizde yoktur, değişimi değil ancak iadesi mümkündür" gibi bir yazı alıp vermem gerekir mi?

Şimdi satıcı ithalatçıya, ithalatçı Mi'ye topu atıyor, ben ortadayım. Yardımlarınızı rica ediyorum sevgili arkadaşlar.
Sonuca varabildiniz mi?

Geri
Yukarı