Ayıplı malın misliyle değişmesinde istenen fark ücreti

Aynı ürün yoksa eşdeğer benzer özellik barındıran ürünü vermek zorundalar. Yeni ürün hayırlı olsun.
Ama vatan bilgisayar yalnızca aynı bilgisayarı verebileceğini söylüyor aynı model yok üst model veremeyeceğini dile getiriyor. Asus da bilgisayarı benden direkt olarak alsaydınız bir üst model verirdim ama Vatan'dan aldınız o yüzden bu Vatan'la sizin aranızda bir durum diyor. O yüzden ben de hakem heyetine gitmeyi düşünüyorum

Ama vatan bilgisayar yalnızca aynı bilgisayarı verebileceğini söylüyor aynı model yok üst model veremeyeceğini dile getiriyor. Asus da bilgisayarı benden direkt olarak alsaydınız bir üst model verirdim ama Vatan'dan aldınız o yüzden bu Vatan'la sizin aranızda bir durum diyor. O yüzden ben de hakem heyetine gitmeyi düşünüyorum
Hakem heyetine gidip aynı buradaki gibi durumu anlatın. Öyle bir konuşmuşlar'ki sanki vatan bilgisayarda satılan bilgisayarları vatan pc üretiyor.

Merhabalar kardeşim benim de Asus x550vx notebook'um var ama asus ve ithalatçı firma ısrarla sorumlu olduğunu kabul etmiyor. Hakem heyetinden aldığın kararı buraya atarsan çok sevinirim elimde bir örnek olsun istiyorum, teşekkürler.
İthalatçı firmanın adını öğrenebilir miyim?

Son düzenleme:
Son düzenleme:
Merhaba,
20.10.2017'de D&R Beyoğlu'ndan bir Sennheiser marka kulaklık aldım. Sanırım iki üç ay sonra kulaklık bozuldu ve ben kulaklığı ithalatçı Bir-Com'a gönderdim.
Yeni kulaklıkla değiştirdiler.
Daha sonra bu durum dört kere daha tekrarlandı. Her seferinde yeni kulaklıkla değiştirdiler. Ben her seferinde bu kulaklıkta üretim hatası olduğunu ve üst bir modelle fiyat farkını verip değiştirmek istediğimi belirttim. Bir-Com bunu yapamayacaklarını 5nci kez bozulursa değiştireceklerini söylediler.
Bu ay yine kulaklık bozuldu ev ben Bir_com'a ilettim. Yine aynı isteğimi kendilerine ilettim, bir üst modeliyle fiyat farkını verip değiştirmek istiyorum.
Bir-Com o günkü fatura bedeli üzerinden iade yapacaklarını söylüyor, aradaki kur farkı ne olacak? Ben 350 TL civarın aldım o kulaklığı şu anda satışı 750 TL civarında. benim 350 TL'ye öyle bir kulaklık almam mümkün mü?
Bana ürünün faturasını soruyorlar şimdi de. Oysa ki ben ilk bozulduğunda faturasıyla yolladım ve kendileri bir daha bozulursa servis kağıdıyla gönderebilirsiniz dediler. Benden faturayı D&R'dan istememi istiyorlar oysa Beyoğlu D&R kapandı. Genel merkezden istedim ama ne zaman yanıt verirler belli değil.
Sürekli işimde kulaklık kullanıyorum, mağdurum.
Konuyla ilgili yasal süreç ve haklarım hakında bilgi verebilir misiniz?
Saygılar,
ceren

Merhaba,
20.10.2017'de D&R Beyoğlu'ndan bir Sennheiser marka kulaklık aldım. Sanırım iki üç ay sonra kulaklık bozuldu ve ben kulaklığı ithalatçı Bir-Com'a gönderdim.
Daha sonra bu durum dört kere daha tekrarlandı. Her seferinde yeni kulaklıkla değiştirdiler. Ben her seferinde bu kulaklıkta üretim hatası olduğunu ve üst bir modelle fiyat farkını verip değiştirmek istediğimi belirttim. Bir-Com bunu yapamayacaklarını 5nci kez bozulursa değiştireceklerini söylediler.
Bu ay yine kulaklık bozuldu ev ben Bir_com'a ilettim. Yine aynı isteğimi kendilerine ilettim, bir üst modeliyle fiyat farkını verip değiştirmek istiyorum.
Bir-Com o günkü fatura bedeli üzerinden iade yapacaklarını söylüyor, aradaki kur farkı ne olacak? Ben 350 TL civarın aldım o kulaklığı şu anda satışı 750 TL civarında. benim 350 TL'ye öyle bir kulaklık almam mümkün mü?
Bana ürünün faturasını soruyorlar şimdi de. Oysa ki ben ilk bozulduğunda faturasıyla yolladım ve kendileri bir daha bozulursa servis kağıdıyla gönderebilirsiniz dediler. Benden faturayı D&R'dan istememi istiyorlar oysa Beyoğlu D&R kapandı. Genel merkezden istedim ama ne zaman yanıt verirler belli değil.
Saygılar,
ceren
Merhaba,
Faturanız TL üzerinden kesildiği için güncel fiyatını alamazsınız. Ürün piyasadan kalktığı takdirde ürünün değişiminde ısrarcı okursanız size bir üst modelini ücretsiz bir şekilde vermek zorundalar. Dediğiniz gibi fiyat farkı çok fazla ise yeni ürün geldiğinde sıfır fiyatının biraz altında satabilir ve üzerini tamamlayarak üst modelini alabilirsiniz.

Merhaba,
Saygılar,
ceren
Merhaba, öncelikle şunu söylemeliyim ki değişim hakkınız sağlanmıyorsa aynı ürünü size sağlayamıyorsa bir üst modeli ya da kulaklığınızla aynı özellikte başka bir cihaz vermek zorunda ben bu konuyla bayağı uğraştım bana ısrarla para iadesini alabileceğimi söylediler ama bu iki haktan birini seçme şansını devlet size bırakmış hakkınızı sonuna kadar kullanın

Merhaba bende de ASUS X550VX laptop var ve aynı durumdayım. 3-4 kez servise verdim laptop'u aynı sorunlar devam etti. En son tez dönemimde olduğum için cihazdan biraz daha performans alabilmek adına SSD taktırdım. SSD daha önce kullandığım bir SSD idi ve içinde tezim ile ilgili belgeler vardı. SSD'nin formatlanmamasını istedim tamam dediler bir de önceki servis işlemlerinde laptop'taki 1 tane vidayı deforme etmişlerdi onun değiştirilmesini talep ettim. Adamlar hem SSD'yi formatlamış hem de vidayı daha kötü hale getirmişlerdi. Bu bardağı taşıran son olay oldu. Tüketici hakem heyetine başvurdum. Şikayet edilen firma olarak laptop'u aldığım firmayı yazmam gerekiyormuş o şekilde dilekçemi yazıp teslim ettim. Satın aldığım firma ASUS ile görüşmüş ve para iadesi/değişim durumunu onaylamışlar. Aldığım firmaya para iadesi istemediğimi ve kurdan dolayı zarar edeceğimi söylememe rağmen ürünün sıfırı üretilmiyor elimizde de muadil özellikte başka bir laptop yok sadece para iadesi yapıyoruz şeklinde geri dönüş aldım. Durumu tüketici hakem heyetine bildirdim kararı bekleyin değişim kararınız çıkınca ürünün sıfırını vermek durumundalar bu sizin elde ettiğiniz bir hak veremeyiz diyemezler dediler. Bu görüşmeden sonra aldığım firmayla tekrar görüştüm ve cihaz vermiyoruz sadece para iadesi yapıyoruz isterseniz tüketici mahkemesine gidebilirsiniz ama para iadesi haricinde bir sonuç alamayacaksınız dedi. Tüketici mahkemesine gittim durumu anlattım tüketici hakem heyetinden nihai karar çıktıktan sonra değişim talebinizin reddedilmesi ile ilgili firmaya dava açın mahkemede incelensin dediler. Ürünün sıfırı yokmuş bir üst model ile değişimi yapılabilir mi diye sorduğumda sorumlu firma ASUS ve eğer sıfırı üretilmiyorsa üst modeli ile değiştirilmesi gerekir dediler. Para iadesi ile ilgili olarak bir düzenleme yapılmıyormuş iade istenildiğinde faturada yazan tutar kaç lira ise onu alabilirmişim. Konuyu savcı olan bir arkadaşım ile görüştüm o da aynı şeyleri söyledi değişim yapmazlarsa mail olarak ihtar et firmayı (ASUS'u) eğer olumsuz dönüş yaparlarsa dava aç dedi. Bende ASUS'a mail attım bugün daha sonra ASUS global'e mail attım ASUS Türkiye ile değişim konusunda sorun yaşıyorum resmi bir ASUS satış mağazamız yok bu yüzden size değişim veya iade ile ilgili sadece rapor hazırlayabiliriz diyorlar konuyu ASUS Türkiye ile görüşüp sorunumu çözün dedim. Bakalım ne olacak. Sorun yaşayan arkadaş bana mail atabilir birlikte şikayetçi olabiliriz. Mail adresim [email protected]
Epey zaman geçmiş ama bir gelişme oldu mu?
N11 üzerinden Atılım Bilgisayar'dan aldım. Şu anda elimde iade/değişim kağıdı mevcut. İthalatçı firma ile tekrardan konuşacağım değişim yapmamakta halen ısrarcı olursa Tüketici Hakem Heyeti kararına istinaden icra kararı çıkartacağım. Sizin ithalatçı firmanızın adını öğrenebilir miyim?
İthalatçı mı Atılım Bilgisayar adına mı THH ye başvurmuştunuz?
Hakem heyetine gidip aynı buradaki gibi durumu anlatın. Öyle bir konuşmuşlar'ki sanki vatan bilgisayarda satılan bilgisayarları vatan pc üretiyor.
Satıcı ürünüm yok diye değişime yanaşmıyorsa distribütör firma ile mi görüşmek lazım?

Son düzenleme:
Merhaba
Bu başlıkta yazılanlarla aynı problemi yaşıyorum.
Mi kablosuz süpürge satın aldım, arıza halinde muhatap olabileceğim bir firma olsun diye daha yüksek bir ücret vererek internetten değil mağazadan satın aldım ve kasko yaptırdım, arada bir ithalatçı bir de satıcı firma aracılığı ile. Süpürgenin pili kısa süre sonra arıza verdi ve 1 dk içinde %100'den sıfıra indi, satıcı firmaya götürdüm, tamire gitti geldi ve tabii bu süreler epey uzun. Tamir sonrası arıza aynen devam etti, tekrar verdim ve kontrolde "değişim iade uygundur" denildi. Ancak satıcı firmada bu ürünün aynı veya misli şu an satılmadığını, para iadesi yapabileceklerini söylediler. İlk aldığımda 2300 lira olan ürünün mislini şu anda ancak 4000 liraya alabileceğim için tüketici hakem heyetine dilekçe ile başvurdum. Orada bana, misli bir ürün satıcı firmadan satın almamı, heyetten karar çıkınca aradaki farkı satıcı firmadan tahsil etmemi söylediler ama almasam, karar sonucu ile yeni ürün alsam daha mantıklı değil mi?
Bu arada tüketici hakem heyetine satıcı firmadan "ürünün misli bizde yoktur, değişimi değil ancak iadesi mümkündür" gibi bir yazı alıp vermem gerekir mi?

Şimdi satıcı ithalatçıya, ithalatçı Mi'ye topu atıyor, ben ortadayım. Yardımlarınızı rica ediyorum sevgili arkadaşlar.

Geri
Yukarı