AYT Edebiyat İçin Öneriler

Merhaba, gelecekte iyi bir 3D animatör olmak için "Çizgi Film ve Animasyon" bölümü okumak istiyorum. Bölüm sözel türünde alıyor, bu yüzden AYT edebiyat çok önemli, tavsiyeleriniz nelerdir?
En önemlisi sık tekrar ve noktası atışı çalış kıyıda köşede kalmış şeylerin çok üstünde durma

Ulaşman gereken hedef bu. Netlerini bu tablodaki net sayısının üstünde tutmaya çalıştıktan sonra gerisi gelecektir.
AYT Edebiyat'ta en zorlanacağım kısım sanırım yazarları ezberlemek olacak.

AYT Edebiyat'ta en zorlanacağım kısım sanırım yazarları ezberlemek olacak.
Ben her bir sanatçının eserini 10 kere yazarak ezberlerdim. Günlük edebiyat çalışmam bittiğindeyse birkaç kere okurdum ve aklımdan hiç silinmezdi. Elbette herkesin ezber yapma şekli farklı ama yazarak ezberlemeni kesinlikle tavsiye ederim. Biraz vakit alıyor ama bir daha şu eser neydi gibi unutma durumlarında eski konulara geri dönmüyorsun.

Örneğin Divan edebiyatına geçtiğini var sayalım. Üç sanatçının önemli eserlerini 10 kere yazarak ezberledin. Daha sonra defterinde sütün halinde bir tablo oluştur ve başlıklara bu üç sanatçının adını yaz ve sonra ezberlediğin eserleri yaz. Ezberlediğin her üç sanatçıda bu işlemi yaparsan aklından asla silinmez.

@Fermion Sanırım Edebiyat için en az 40 şair/yazar ezberlenmesi gerek. Genelde de en az üç önemli eser oluyor.

Meslek lisesi okumak beni rakiplerimden biraz geri atıyor. Özellikle zaman açısından.

Son düzenleme:
@Fermion Sanırım Edebiyat için en az 40 şair/yazar ezberlenmesi gerek. Genelde de en az üç önemli eser oluyor.

Meslek lisesi okumak beni rakiplerimden biraz geri atıyor. Özellikle zaman açısından.
Evet ezber yapman gereken kavramlar yaklaşık o sayıda hatta daha fazlası bile olabilir. Meslek lisesi konusunda bir şey diyemeyeceğim maalesef. Daha çok emek vermen gerekecek.

Evet ezber yapman gereken kavramlar yaklaşık o sayıda hatta daha fazlası bile olabilir. Meslek lisesi konusunda bir şey diyemeyeceğim maalesef. Daha çok emek vermen gerekecek.
Özellikle Meslek Lisesi Stajı yüzünden ortalama bir Anadolu Lisesi öğrencisine göre çok geride kalıyorum.

YKS'ye 270 günden 125 gün kaldı, bu yüzden edebiyat için önceliğim dershanede girdiğim denemelerde genellikle çıkan yazarlara öncelik vermek. Türkçe için önceliğimse 24 doğru sayısını 30'a çıkarmak.

Kalan zamanı da Felsefe ve Tarih için ayıracağım.

Özellikle Meslek Lisesi Stajı yüzünden ortalama bir Anadolu Lisesi öğrencisine göre çok geride kalıyorum.

YKS'ye 270 günden 125 gün kaldı, bu yüzden edebiyat için önceliğim dershanede girdiğim denemelerde genellikle çıkan yazarlara öncelik vermek. Türkçe için önceliğimse 24 doğru sayısını 30'a çıkarmak.

Kalan zamanı da Felsefe ve Tarih için ayıracağım.
Bu noktada tavsiyem yazarları karışık sakın ezberlemeye çalışma. Örnek vereyim, Halk Edebiyatından sadece bir sanatçının eserlerini ezberleyip ardından Milli Edebiyat'tan bir yazarı ezberlemeye çalışma. Kafan bu şekilde çok karışır yanlış yapma ihtimalin artar.

Sana daha önceden söylediğim gibi Kadir Gümüş'ün videolarıyla ve not kitabıyla bu dersi ilerletmen gerek bu süreci. Tek başına halletmen çok sıkıntılı olur. Ayrıca edebiyatta sadece yazar - eser sorulmuyor; edebi akımlar var, söz sanatları var, şiir bilgisi var, eser özetleri var. Ayrıca, edebi dönemlerin özelliklerini de bilmen lazım ki dönemlerdeki yazarların eserleri hakkında bazı detaylara sahip olabilesin. Bu kazanımların hepsini bir arada alabilmen için ders videoları şart.
@Turgineer selam, durumun nasıl bitirdin mi edebiyatı?

Son düzenleme:
@Turgineer selam, durumun nasıl bitirdin mi edebiyatı?
Aslında hayır. Son 2 aydır çalışıyordum fakat bu son ayı okul sınavlarına ayırmam gerekiyor. Hedeflediğim netlerin altındayım.

Mezuna kalabilecek miyim bilmiyorum.

Geri
Yukarı