Azerbaycan ve Ermenistan arasında çatışma

Almanya ABD İngiltere Fransa gibi ülkelerle tarih boyunca hiç iyi bir ilişkimiz olmadı ki Romayı bitirdik kiliseye savaş açtık. Normal bu mesela Türkler orta asya da kalmaya devam etseydi tek hasmımız çin ve Moğollar olurdu.
Yani düşmanımızın çok olmasının nedeni eski saldırgan tutumumuz, coğrafyamızın coğrafi konumu ve yeraltı zenginlikleri bor vs.
Fransızlarla Kanuni döneminde Almanlar ile 1. dünya savaşında müttefik olduk.

Cumhuriyet sonra Türkiye politikaları değişti. (Eski osmanlı torunuyuz desekte osmanlı kültürü diye bir şey kalmadı linçlemeyin lütfen )
Saldırgan bir devlet değil defansif bir devlet olduk. Dost edinmeye çalıştık diye düşünüyorum. Atatürk'ten sonra ki liderler ise sadece düşman kazandırdı sanki.

Amerika'ya sürekli "eyy Amerika sen kimsin yaa" diyerek bir politika ne kadar doğruydu. Bariz adamların bizden güçlü olduğunu kabul etmeyen varsa merak ediyorum. Kurtlar vadisi izleyip gaza gelmeye gerek yok.

Hiçbir şey umrumda değil.
Ermenistan'in Türkleşmesi gibi bir düşünce güzel olur sadece. Azerbaycan asimile eder. Ama başı çok ağrir.
Ermenistan'in %15-20 kadarı işgal edilir.

Hocam peki bu ülkeler ile dost olmaya çalıştık mı? Yani olası bir savaşta sağ çıkabileceğimizi ben düşünmüyorum. Boş milliyetçilik duygusu pompalamaya gerek yok. Dünya savaş dilimine giriyor dosttan çok düşmanımız var.
En basit örnekten sana anlatayım.

Şimdi bu düşmanlığın din ile hiç alakası yok.

Bolivya ve Venezuela'nın hepsi hristiyan ama yeraltı zenginlikleri bayağı var Bolivya da altın Venezuela'da petrol var bayağı çok hem de. ABD darbe yaparak iç savaş çıkartarak o zenginlikleri çökmek istiyor Irak'ta Suriye'de yaptığı gibi.

Bize de hem din farklılıklarından dolayı, hem coğrafi konumumuzdan dolayı,
hemde yeraltı zenginliklerinden bor vs. Dolayı düşman. Yani bu ülkelerle dost olmamız imkansız %1 bile ihtimal yok.

Amerika'ya sürekli "eyy Amerika sen kimsin yaa" diyerek bir politika ne kadar doğruydu. Bariz adamların bizden güçlü olduğunu kabul etmeyen varsa merak ediyorum. Kurtlar vadisi izleyip gaza gelmeye gerek yok.

Bunlarla sahte milliyetçileri kandırıyorlar işte. Bir savaş çıksa ABD’ye yalvarırlar bize bir şey yapmayın diye.

Türkiye'nin dahil olmaması gereken mesele.
Azerbaycan yıllardan beri Türkiye'ye diğer ülkelere nazaran daha ucuza doğalgaz satıyor biliyorsun değil mi? Ortada Türk devletleri ile yapılmış büyük projeler var elektriğe dair. Bugün Azerbaycan'ın düşmesi demek hem doğalgazını hem de projelerini çöpe atmak demektir. Ek olarak bu projeleri bir kenara bırak onlar bizim kardeşimiz. Etrafımızdaki gerçekten iyi geçindiğimiz tek ülke. Yarın Ermenistan orayı işgal edip gaz yataklarını ele geçirirse o sattığı gazların parasıyla silah alır ve yarın sana saldırır. Yılanını başını küçükken ezeceğiz ki akıllanacaklar.

Cumhuriyet sonra Türkiye politikaları değişti. (Eski osmanlı torunuyuz desekte osmanlı kültürü diye bir şey kalmadı linçlemeyin lütfen )
Saldırgan bir devlet değil defansif bir devlet olduk. Dost edinmeye çalıştık diye düşünüyorum. Atatürk'ten sonra ki liderler ise sadece düşman kazandırdı sanki.

Atatürk 70 yaşına kadar filan yaşasaydı gelişmiş ülkelrden biri olurduk

Bunlarla sahte milliyetçileri kandırıyorlar işte. Bir savaş çıksa ABD'ye yalvarırlar bize bir şey yapmayın diye.

Doğru olan bu ama adamlar bariz bizi yener show yapmayı veya hayal kurmaya gerek yok. İnsan gücünden çok bilim gücüne döndü artık her şey. Düne kadar İHA sihamız bile yoktu. Ki hala çok fazla eksiğimiz var. X silahı alıp aldığımız ülkeye kullanamıyoruz.

Atatürk 70 yaşına kadar filan yaşasaydı gelişmiş ülkelrden biri olurduk
Halâ olabiliriz.
Doğru politika ve sanayileşme ile.
Yıl olmuş bilmem kaç, turizme güveniyoruz. Yarın öbür gün oldu ki Avrupa ve Rusya ile ters düştük. N'olacak, baticaz mi?
Kimse icraat etmiyor ki bunu yaşayalım.
Affedersiniz dünyadaki en aptal insan bile sadece çalışarak 1. olabilir.
Sen gel zekayı ölçme, çalışmayı ölç. Bu adam doktor olduğunda diyelim ki bilinmeyen bir hastalığı var, bunu çözecek mi?
Adam ezberden yapıyor bunlari.
O kadar forum var, insan bi' açıp okur ya.
İnterneti gez bir kere. Cevap ver.
Yok olmaz. Aktroller gereken cevabı veriyor di mi zaten?

Geri
Yukarı