B450 Tomahawk vs B450 Aorus Pro

missxecutioner

Hectopat
Daha fazla  
İşlemci
R5 5600
Arkadaşlar merhaba.

Sisteminde kullandığım anakartı değiştirmeyi düşünüyorum, sıfır ürünler pahalı olduğu için ikinci el temiz ürün baktığımda elimde Tomahawk ve Aorus Pro modeli mevcut. VRM olarak baktığımda Tomahawk sağlam ancak Aorus Pro biraz sıkıntılı görünüyor. Doluluk olarak bakınca Aorus Pro çok tatmin edici ancak Tomahawk pek tatmin edici durmuyor. Hangisini tavsiye ederdiniz siz olsanız? (işlemci olarak Ryzen 5 5600, GPU olarak 3060 Ti ve 32 GB RAM ile kullanılacak)

Mevcut anakartın ne ve bütçen ne kadar? AM4 bir anakartın varsa boşuna anakart değiştirme hele hele 2. el alıp bozuk ürün alma riskine bulaşma.

B450 Aorus Pro, VRM sıcaklığı dışında her alanda Tomahawk'tan daha üstün bir anakart. Çift M.2 slotu, çift M.2 soğutma, ARGB portu, ALC 1220 ses yongası falan Tomahawk'ı yer bitirir.

İşlemcin Ryzen 5 5600, o kadar güç çeken bir işlemci değil, dolayısıyla VRM'ler fazla ısınmayacaktır. Ben olsam B450 Aorus Pro alırdım.

PCI-e 4.0'dan yararlanmak varken neden B450 tercih edesiniz ki? B550 çipsetli bir anakart öneririm.

Karşıma B550 çıkması durumunda tabii alırım ancak B550 karşıma çıkmadı şu an.

Mevcut anakartın ne ve bütçen ne kadar? AM4 bir anakartın varsa boşuna anakart değiştirme hele hele 2. el alıp bozuk ürün alma riskine bulaşma.

B450 Pro-M2 Max mevcut elimde, bütçe olarak 2kya kadar çıkabilirim çünkü buna ek sisteme sıfır 2x8 RAM alacağım daha :/

Son düzenleme:
Yükseltme anakartını. 5600 yerine 5700X al. RAM'i 2x16 al. Ne bileyim kulaklık mouse yükselt, 3060 Ti yerine 3070 al. Anakart yükseltmek yapacağın en saçma şey olur mevcut anakartın bozuk değilse.

Yükseltme anakartını. 5600 yerine 5700X al. RAM'i 2x16 al. Ne bileyim kulaklık mouse yükselt, 3060 Ti yerine 3070 al. Anakart yükseltmek yapacağın en saçma şey olur mevcut anakartın bozuk değilse.
İşlemci ve ekran kartımı yeni yükselttim zaten bundan dolayı anakartı yükseltmeye bakıyorum şuan

2x16 alabilirim RAM'ı ancak elimdeki RAM'leri elden çıkartmam gerekiyor bu durumdada.

Ben Aorus Pro'yu seçerim ikisi de eşit modeller denebilir tasarım olarak Aorus daha dolu fakat BIOS flashback yok 5000 serisi işlemci için BIOS güncellemesi gerekecek ya bunu bir bilgisayarcıya yaptıracaksın bunun için ücret isteyebilirler ya da rica minnet birinden işlemci bulup 3xxx ya da altı seri onu takıp güncellemen gerek.

Geri
Yukarı