B450M S2H sistemde mavi ekran

İşletim sistemi
Windows 10

yasarahmet09

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Sistemime 4 gün önce Apacer Panther marka 8 GB DDR4 3200 MHz RAM aldım. Sistemimi Dual channel yaptım ama bir hatayla karşılaştım. Oyunlarda kendi kendine bir anda mavi ekran veriyor bunun sebebini bilmiyorum. Çoğu denilen şeyi yaptım ama faydası yok. XMP açık kendim hiç ayar yapmadım. XMP açık olmadığında hata almıyordum. Öyle hatırlıyorum format dahil olmak üzere BIOS güncel Memtest ile RAM'leri test ettim sürücüleri kurdum. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Minidump dosyaları:101822-9890-01.dmp
Sistem özellikleri.
Gigabyte B450M S2H.
- Athlon 3000G.
- 250W güç kaynağı markayı hatırlamıyorum.
- James Donkey JD120 GB SSD.
- 8x2 Apacer Panther DDR4 3200 MHz.
- Windows 10 Pro 64 Bit.

Tek RAM'le hata almiyorum ki?
Konunun başından beri bunu diyorum zaten... Tek RAM ile hata vermiyorsa sorun RAM'lerin uyuşmazlığıdır. Konu açıyorsunuz, gelen mesajları düzgün okumuyorsunuz.

Sonradan taktığınız RAM'i çıkarıp sistemi biraz öyle kullanın, hata almazsanız belirtirseniz sevinirim.
...ikisi birbirinden farklı RAM'ler.

RAM slotlarinin yerini değiştirmek çözer mi işi sizce?
Bunu cevaplayacak kişi sizsiniz. Kontrol ettim, 3 hatada da RAM'lerin dizilimi aynıymış. Değiştirdikten sonra bir süre hata almıyorsanız çözülmüştür, hata devam ediyorsa konunun başından beri dediğim şey geçerlidir.

Konunun başından beri bunu diyorum zaten... Tek RAM ile hata vermiyorsa sorun RAM'lerin uyuşmazlığıdır. Konu açıyorsunuz, gelen mesajları düzgün okumuyorsunuz.

Bunu cevaplayacak kişi sizsiniz. Kontrol ettim, 3 hatada da RAM'lerin dizilimi aynıymış. Değiştirdikten sonra bir süre hata almıyorsanız çözülmüştür, hata devam ediyorsa konunun başından beri dediğim şey geçerlidir.

Bu uyuşmazlığı nasıl çözeceğimi bilmiyorum, ki ayrıca o mesajı daha yeni gördüm. Kusura bakmayın, hata bende. İnsanlık hali.

Son düzenleyen: Moderatör:

Hocam merak ediyorum açıkçası bu nasıl olabilir? Aynı marka model RAM'ler farklı çıkıyor, üretim hatası gibi bir şey mi bu acaba?

Evet ben de onu anlayamadım :)

Aynı marka ve model olması maalesef uyum için yeterli olamayabiliyor.
Bunun için kit alın şeklinde uyarı yapılıyor.
O uyumsuzluğun maalesef benim bildiğim bir çözümü yok.
Çözüm olarak size elinizdeki yeni aldığınız RAM'i iade etmeniz, yükseltme yaparken kit olarak alıp eski RAM'i 2. el olarak satmanız dışında bir öneride bulunamıyorum.
İyi akşamlar dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı marka ve model olması maalesef uyum için yeterli olamayabiliyor.
Bunun için kit alın şeklinde uyarı yapılıyor.
O uyumsuzluğun maalesef benim bildiğim bir çözümü yok.
Çözüm olarak size elinizdeki yeni aldığınız RAM'i iade etmeniz.
Yükseltme yaparken kit olarak alıp eski RAM'i 2. el olarak satmanız dışında bir öneride bulunamıyorum.
İyi akşamlar dilerim.

Teşekkürler ama onu yapmayı düşünmüyorum. Açıkçası herkes öyle yapıyor, tek bende böyle bir sorun çıktı. Anlayamadım açıkçası.

Hocam merak ediyorum açıkçası bu nasıl olabilir? Aynı marka model RAM'ler farklı çıkıyor, üretim hatası gibi bir şey mi bu acaba?
Evet ben de onu anlayamadım :)
Farklı tarihlerde üretiliyor veya aynı tarihte üretilirken bile birden farklı çeşitte bileşen kullanan ürünler oluyor. Misal 2022 Mayıs ayında üretilenler Micron çip kullanıyorsa 2022 Eylül ayında üretilenler Samsung çip kullanıyor, bu da dışarıdan bakınca aynı görünen RAM'lerin aslında aynı olmamasına sebebiyet veriyor.

Çözüm olarak size elinizdeki yeni aldığınız RAM'i iade etmeniz, yükseltme yaparken kit olarak alıp eski RAM'i 2. el olarak satmanız dışında bir öneride bulunamıyorum.
Aynen öyle, RAM uyuşmazlığının gördüğüm, aklıma gelen başka herhangi bir çözümü yok.

Açıkçası herkes öyle yapıyor, tek bende böyle bir sorun çıktı.
Şöyle, bu biraz şans işi. Birbirinden tamamen farklı RAM'leri takıp sorunsuzca kullananlar da var, sizinki gibi dışarıdan bakınca aynı olan RAM'leri takıp sorun yaşayanlar da.

Eğer slotları değiştirince hata almıyorsanız, XMP açabiliyorsanız, sorun yaşamıyorsanız böyle kalabilir. Ancak slotları değiştirince sorun çözülmüyorsa sebebi bariz bir şekilde uyuşmayan RAM'lerdir, zira RAM yükseltmesi öncesi böyle bir sorun yaşamıyormuşsunuz.

Farklı tarihlerde üretiliyor veya aynı tarihte üretilirken bile birden farklı çeşitte bileşen kullanan ürünler oluyor. Misal 2022 Mayıs ayında üretilenler Micron çip kullanıyorsa 2022 Eylül ayında üretilenler Samsung çip kullanıyor, bu da dışarıdan bakınca aynı görünen RAM'lerin aslında aynı olmamasına sebebiyet veriyor.

Aynen öyle, RAM uyuşmazlığının gördüğüm, aklıma gelen başka herhangi bir çözümü yok.

Şöyle, bu biraz şans işi. Birbirinden tamamen farklı RAM'leri takıp sorunsuzca kullananlar da var, sizinki gibi dışarıdan bakınca aynı olan RAM'leri takıp sorun yaşayanlar da.

Eğer slotları değiştirince hata almıyorsanız, XMP açabiliyorsanız, sorun yaşamıyorsanız böyle kalabilir. Ancak slotları değiştirince sorun çözülmüyorsa sebebi bariz bir şekilde uyuşmayan RAM'lerdir, zira RAM yükseltmesi öncesi böyle bir sorun yaşamıyormuşsunuz.

Evet yaşamıyordum, dediğim gibi alınca oldu. Slotları değiştirip düzeldi gibi şu an, mavi ekran yok. XMP de açık. Memtest86 ile test yaptim, hata almadım. Yerleri farklı olunca FPS'te falan değişiklik olur mu? Teşekkürler.

Sabrınıza, tavrınıza ve bilginize hayran kaldım efendim.
Bu forumda bize yardımcı olarak verdiğiniz hizmete teşekkür ederim.

Yerleri farklı olunca FPS'te falan değişiklik olur mu?
Olmamalı. O konuda en önemlisi XMP zaten, XMP ile vadettiği frekansta sorunsuzca çalışıyorsa FPS'te bir düşüş olmamalı.

Geri
Yukarı