B450M S2H sistemde mavi ekran

İşletim sistemi
Windows 10

yasarahmet09

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Sistemime 4 gün önce Apacer Panther marka 8 GB DDR4 3200 MHz RAM aldım. Sistemimi Dual channel yaptım ama bir hatayla karşılaştım. Oyunlarda kendi kendine bir anda mavi ekran veriyor bunun sebebini bilmiyorum. Çoğu denilen şeyi yaptım ama faydası yok. XMP açık kendim hiç ayar yapmadım. XMP açık olmadığında hata almıyordum. Öyle hatırlıyorum format dahil olmak üzere BIOS güncel Memtest ile RAM'leri test ettim sürücüleri kurdum. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Minidump dosyaları:101822-9890-01.dmp
Sistem özellikleri.
Gigabyte B450M S2H.
- Athlon 3000G.
- 250W güç kaynağı markayı hatırlamıyorum.
- James Donkey JD120 GB SSD.
- 8x2 Apacer Panther DDR4 3200 MHz.
- Windows 10 Pro 64 Bit.

Olmamalı. O konuda en önemlisi XMP zaten, XMP ile vadettiği frekansta sorunsuzca çalışıyorsa FPS'te bir düşüş olmamalı.

Evet hocam, sorunsuz FPS değerleri. Bilmiyorum, APU işlemci sonuçta, o yüzden sordum. Forumu çözüldü yapmayacağım, daha yarın mavi ekran almazsam bilin ki olmuştur. Tekrardan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki hocam çift kanal olarak çalışması konusunda slot değişimi bir problem çıkarır mı?
Normal durumlarda çıkarmaz. 2 slot var anakartta, her kanala 1 slot düşüyor. RAM'lerden birinin ilk kanalda olmasıyla ikinci kanalda olması arasında fark yok. Kit olmadığı için kafada bir soru işareti bırakabilir ama onu da konu sahibi deneyip görecek.

Normal durumlarda çıkarmaz. 2 slot var anakartta, her kanala 1 slot düşüyor. RAM'lerden birinin ilk kanalda olmasıyla ikinci kanalda olması arasında fark yok. Kit olmadığı için kafada bir soru işareti bırakabilir ama onu da konu sahibi deneyip görecek.

Hocam peki XMP kapalı yapıp overclock yapmak RAM'e? Sistem açılmaması normal mi? Volt Auto 1.20.

OC mu yaptınız? Düzgün yapmadıysanız açılmayabilir tabii. Bilginiz yoksa XMP açmaktan başka bir şey yapmayın RAM frekansıyla ilgili.

Abartıya kaçmazsanız, değerleri düzgün girerseniz sorun olmaz.

Abartıya kaçmadım. Volt'u ellemedim, sadece MHz'i yükselttim. 3200 yaptım ama sistem açılmadı, galiba Volt yetmedi. RAM'lari söktüm taktım, düzeldi.

Hocam peki aynı RAM'lar chipsetleri farklı olabilir ama birisi XMP açık olmadıği halde OC yapınca açılıyor ama yeni aldığımla sistem görüntü vermiyor. Bunun sebebi chipset mi peki?

Sorunuzdan hiçbir şey anlamadım. Ne yapınca görüntü veriyor ne yapınca vermiyor, detaylıca yazın.

Hocam şimdi şöyle, ben XMP kapali RAM'e OC yapınca RAM'e eskiden aldığım görüntü verirken yeni aldığım ise görüntü vermiyor. Bunun sebebini öğrenmek istiyorum.

Geri
Yukarı