Baba mesleği sanayi mi? Okula devam etmek mi?

Hocam hayat acı maalesef. Bende bu sanayi yolundan geçtim ve nefret ettim en iyisi her zaman için okumaktır fakat evet Sanayi'de para var. Bence yapabilirseniz "bakın yapabilrseniz diyorum" bir yandan iş bir yandan okul yapın. Bana soracak olursanız ben sevdiğim işi yaparım yemişim parasını bir işten zevk almak her şeye bedel. Ayrıca bundan 20 yıl sonra araba sektörü bana kalırsa değişecek motorlu araçlar azınlıkta olacak en azından ben böyle düşünüyorum.

Saygınlık vs şeyler komple boş geliyor bir yaştan sonra. Kimse cebinize siz saygınsınız deyip 10 lira koymuyor neticede. Spikerlik sunuculuk vs şeylere talep çok fazla ama arz nispeten çok az. Ve bir iş bulsanız bile para olarak asla istediğiniz karşılığı alamayabilirsiniz. Her yer okumuş işsiz dolu. Okul okuyanların %90'ı da bomboş 4-5 senesini haram ediyor. Okul okumanın çok matah bir şey olmadığını düşünüyorum (çamur atmıyorum Türkiye'de hatrı sayılır bir üniversitede iyi bir bölümde okuyorum ama işin doğrusu bu). Onun yerine bir meslek edinme ve gerçekten bir işin ustası olma şansınız varken dükkana yoğunlaşmanızı öneririm.

Para çok önemli olduğundan baba mesleğini devam ettirmen senin geleceğin için garanti olur. İçimde kalır diyorsan istediğin mesleği yapmayı deneyebilirsin ama bir yandan da baba mesleğini yap cebinde dursun.

Kesinlikle sanayi diyorum. Oraya gideceğim zaman kimin kucağına otursam şaşırıyorum. Hepsi bıyıklı yakışıklı amcalar. Öpmek için sıraya giriyorlar 🤣

Esnaf olmanın zorlukları da var ama size özel sektörün durumunu da anlatayım. Bu bahsettiğim örnek Türkiye'deki en büyük mobil oyun 3 oyun firmasının 3 ü için de geçerli. Sizden çalışmanızı bekledikleri mesai saatleri sabah 9.5 akşam 8.5 ya da 9.5 en erken. Bu işe şikayet ettiğiniz an kapı dışarı edip sizin yerinize girmek için mecburen hazır bekleyen onlarca insandan birini alıp sömürmeye devam ediyorlar. Verdikleri maaş taş çatlasın 25.000 30.0000 TL başlangıç için. Ve bu çalıştığınız süreçte dünya kadar hakaret küfür mobbinge maruz kalıyorsunuz.
Demem o ki okuyup çok iyi firmalarda çalışma imkanı bulsanız bile hayatınız sömürülüyor. Neticede hiçbir firma siz ona 5 lira kazandırdığınız halde 6 lira vermez. Her zaman kazandırdığınızın daha azını alırsınız. Esnaf olduğunuz zaman ne kadar kazanırsanız bu size kalır. Ve elinizdeki işi iyi öğrenirseniz hiçbir şekilde aç kalmazsınız. Okuduğunuz taktirde iş bulamadığınız zaman gerçekten psikolojiniz alt üst oluyor ve hayatınız zindan oluyor.

Selamünaleyküm, benim babam sanayide kendi dükkanı var. Geliri çok yüksek ama çok yorucu. Benim istediğim meslek güzel kalın bir sesim olduğu için spikerlik sunuculuk medya iletişim vs. ben bu işe girsem bile alacağım maaş babamın aldığı paranın %25'i bile değil. Sizce parası fazla sevmediğim işi yapmak mı yoksa parası idal sevdiğim işi yapmak mı?
Sanayi de siz insanları öpersiniz. Sunuculukta onlar sizi. Aradaki fark bu.

Benim babamda motor mekanikçi bence de sanayiyi tercih etmelisin patron sen olacaksın başkasının yanında amelelik etmektense kendi işin

Her türlü baba mesleği benim babam elektirik mühendisi ve şuanda elinde 22 den fazla şantiye var her şantiyede en az 50 adet villa'lar var. Bende 13 yaşından beri babamın yanında yaz tatillerinde işe gidiyorum maaş da alıyordum. Çıraklık yapıyordum. Babamın bana şu sözü demesiyle belkide hayatım değişti. Oğlum senin aklında şuan iş yok istedin bir meslek olsada okuyup direk iş bulamıcaksın. Bence sen elektirik mühendisliği oku ve benim işimi devam ettir. Ve iyikide babamın sözünü dinleyip okumuşum allaha şükür ben doğdumdan beri durumumuz çok iyi hazır müşterilerde var. Ben şuan işi götürüyorum. Tek yaptım şey her gün şantiyeleri gezip neler eksik onları yazmak çizim yapmak ( nereler kırılacak onları çizmek ) işçileri takip etmek ve oturmak. Her gün düzenli olarak bunları yapıyorum altımda istedim araçta var. Küçüklükten alıştım gibi saat 6 da kalkarım saat 12 ye kadar gezerim şantiyeleri geriside boş zamanım zaten. + olarka şuanda galerimizde var babamla birlikte açıkçası galericilik hayalimdi şimdi ek gelirim gibi oldu. Allah herkeze istediklerini versin inşallah diyorum.

Her türlü baba mesleği benim babam elektirik mühendisi ve şuanda elinde 22 den fazla şantiye var her şantiyede en az 50 adet villa'lar var. Bende 13 yaşından beri babamın yanında yaz tatillerinde işe gidiyorum maaş da alıyordum. Çıraklık yapıyordum. Babamın bana şu sözü demesiyle belkide hayatım değişti. Oğlum senin aklında şuan iş yok istedin bir meslek olsada okuyup direk iş bulamıcaksın. Bence sen elektirik mühendisliği oku ve benim işimi devam ettir. Ve iyikide babamın sözünü dinleyip okumuşum allaha şükür ben doğdumdan beri durumumuz çok iyi hazır müşterilerde var. Ben şuan işi götürüyorum. Tek yaptım şey her gün şantiyeleri gezip neler eksik onları yazmak çizim yapmak ( nereler kırılacak onları çizmek ) işçileri takip etmek ve oturmak. Her gün düzenli olarak bunları yapıyorum altımda istedim araçta var. Küçüklükten alıştım gibi saat 6 da kalkarım saat 12 ye kadar gezerim şantiyeleri geriside boş zamanım zaten. + olarka şuanda galerimizde var babamla birlikte açıkçası galericilik hayalimdi şimdi ek gelirim gibi oldu. Allah herkeze istediklerini versin inşallah diyorum.
Kolay iş demeyin gerçekten yorucu. Yoruculuğu geç ordaki insanlarla uğraşmak başını ağrıtıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı