Babadan nefret etmek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Annen evde değilken ağzını yüzünü bir dağıt, kendine gelir zaten.

Evet, ama babası böyle davrandı diye böyle davranmasını mantıklı bulmuyorum...

Maalesef her şey mantık çerçevesinde ilerlemiyor. Bazen biz bile mantığa göre hareket edemiyoruz. İnsan psikolojisi böyle bir şey işte, çocukluğunda ne öğreniyorsa sonraki nesile onu aktarıyoruz. Baktığımız zaman günümüzde yaşanan şiddet olaylarının neredeyse birçoğu, çocukluktan öğrenilen şeyler olduğunu görüyoruz. İşin zor kısmı insan belli bir yaşı aldıktan sonra eski alışkanlıklarını bırakamıyor. Yaptığı yanlışlar ona doğru gelebiliyor. Babanın sana karşı tutumu da kesinlikle kendi yaşadıklarıyla alakalıdır demiyorum ama belki onlarında etkisi vardır. Ve artık bazı şeyler kendisinin de fark edebilmesi gerekiyor. Durumu böyle ele alacak olursak ortada güzel olan bir şey var ki sen bu davranışların farkındasın ve doğru olmadığını biliyorsun. Yarın bir gün sende çocuk sahibi olduğunda aynı şeyleri çocuğuna yaşatmayacaksın. Bu da bir tecrübedir sonuçta.

Maalesef her şey mantık çerçevesinde ilerlemiyor. Bazen biz bile mantığa göre hareket edemiyoruz. İnsan psikolojisi böyle bir şey işte, çocukluğunda ne öğreniyorsa sonraki nesile onu aktarıyoruz. Baktığımız zaman günümüzde yaşanan şiddet olaylarının neredeyse birçoğu, çocukluktan öğrenilen şeyler olduğunu görüyoruz. İşin zor kısmı insan belli bir yaşı aldıktan sonra eski alışkanlıklarını bırakamıyor. Yaptığı yanlışlar ona doğru gelebiliyor. Babanın sana karşı tutumu da kesinlikle kendi yaşadıklarıyla alakalıdır demiyorum ama belki onlarında etkisi vardır. Ve artık bazı şeyler kendisinin de fark edebilmesi gerekiyor. Durumu böyle ele alacak olursak ortada güzel olan bir şey var ki sen bu davranışların farkındasın ve doğru olmadığını biliyorsun. Yarın bir gün sende çocuk sahibi olduğunda aynı şeyleri çocuğuna yaşatmayacaksın. Bu da bir tecrübedir sonuçta.

Hocam, insan psikolojisi ona bir şey diyemem ama dedikleriniz bir yandan mantıklı geliyor. Zaten gelecekte çocuğum olursa böyle davranmak yerine hayatı sevmesini sağlayabilirim.

Kaliteli bir eğitim almanda katkı sağlamıyor. Parasını da almayacakmışsın zaten. Daha neyine duruyorsun ki? Gücün yetiyorsa kaldır yere vur.

15 yaşındayım hocam, Ortaokul 7.sınıftan sonra hiç samimi olmadık.

Dişimi sıkıyorum zaten hocam, şehir dışında üniversite zaten hedefim hocam. Ona kötü davranmıyorum zaten hocama odama çekilip ders çalışıyorum. Köşesine geçip sigarasını yakıp telefona bakıyor geldiği gibi. Bu arada lise 3 değilim hocam bu arada. Daha sınava 3 sene var.
Sık dişini, ders çalışmayı asla bırakma. Sınava daha 3 sene var deme, 3 ay sonraymış gibi çalış sınavına. Sınav zamanı geldiğinde de babanın o zamanki sana karşı uyguladığı "maddi" tutumlarına göre bir hedef seç. Burs kazanmaya çalış.

Babanın ciddi psikolojik rahatsızlıkları var gibi gözüküyor. Normal bir adam öyle yapmaz. Mümkünse aile terapistine zorla. Ama gitmek istemiyorsa da yapacak bir şey yok. Dediğim gibi iş sınavda iyi sıralama yapıp burs kazanmaya bakıyor. Devamında da kendi hayatını adam akıllı kurmuş olursun. Ama yine de babanı da düzeltmeye çalış, başarabilirsen.

Hocam, insan psikolojisi ona bir şey diyemem ama dedikleriniz bir yandan mantıklı geliyor. Zaten gelecekte çocuğum olursa böyle davranmak yerine hayatı sevmesini sağlayabilirim.
Umarın senin için her şey daha iyi olur. Şunu bilmende fayda var şiddet asla çözüm değildir. Daha zekice yöntemlerle kendi kariyerini, hayatını güçlendirmelisin ki dokunulmaz olasın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı