Babam Motor Almama İzin Vermiyor

Umut Özdemir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yaşım 17 yaklaşık 5 senedir elektirikli motorsiklet tecrübem var. YBR 125 ESD alıcam. Şu an elimde olan elektirikli motorumu satıp üstünüde taksitle almak istiyorum fakat babam çok kızıyor. Annemin başının etini yedim. Sülede motorcu zaten. Motor tamirhanesi var ve dayımda 600F var. Elektirikli motorda kask takan birisiyim o motoru güvenli kullanıcağımı daha nasıl ikna edebilirim? Köylülerinden bir kaç kişiyi örnek gösterip duruyor. Motor kazaları görmüş korkuyormuş. İşin kötü tarafıda sürekli konuyu maddi yöne çekiyor. Arabaya razı fakat onuda büyüyünce çalış kendin al diyor. Kafayı yiyeceğim açıkca. Arada laf çaktırıyorum anlıyoda anlamamazlıktan geliyor. En son dayım konuştu babamla maddi durumdan dolayı alamam dedi. Bende gittim motoru satıp üstüne taksitle alıcaktım annemde babama söylemiş böyle böyle yapıcak diye babamda kızmış gelince konuştu benimle kaza yapanları anlattı. Konuşmasının %30 kaza %70'i paraya dayanıyordu. Ne yapıcağımı şaşırdım. Sen alırsın motoru diyor yağı geldi baba benzin bitti baba muaynesi geldi baba dersin diyo. Gidip habersiz alsam evlattıktan reddeder diye korkuyorum. Annemde bana yardımcı olmaya çalışıyor. Ne yapmamı önerirsiniz arkadaşlar?

Alacağın motorun yakıtı ve bakımı oldukça uyguna geleceğinden emin olabilirsiniz. Teknik bilgilerini bilmiyorum ama sakin kullanımda KM'de 10-15 kuruş arası yakacaktır. Yani 10 lira ile 70-100 km arası yol yapacaksınız. Toplu taşımadan daha ucuza gelebilir. Yağ bakımı 2000 KM'de bir yapılması tavsiye edilir. 1 litre yağın ücreti 20-30 lira arasında bir fiyatı var ve 1 litre yağ alıyor. 6 aylık vergisi 50-60 lira kadar ve muayene bildiğim kadarıyla 2 yılda bir yapılıyor. Yani sıfır alacaksanız iki sene muayene derdiniz olmayacak. Umarım yapmazsınız ama kaza durumunda commuter tarzı motorların parça fiyatı çok uygundur. Örnek vermek gerekirse motoru yatırdığınızda aynalardan biri kırılır ise çifti 30 liradır. Bunların dışında mont ve eldiven alman gerekecek. Ben dainese tekstil mont ve yine dainese deri eldiven öneririm. Diğerlerine göre biraz daha pahalı olsada kask mont ve eldiven gibi güvenlik ekipmanlarını, oyuncu bilgisayarında ki ekran kartı gibi düşünebilirsiniz.
Ailenizi nasıl ikna edebileceğiniz konusunda hiç bir fikrim yok çünkü babam ve abilerim motosiklet kullanan kişilerdi ve beni teşvik ettiler diyebilirim.

Keşke ''Babam Kitap Almama İzin Vermiyor'' konularını görsek. Elektrikli motor kullan ve haline şükret. Ben her gün dershaneye bisikletle gidip geliyorum.

Yazdığınız mesajın arkadaşın problemiyle ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Bisiklet toplu taşımadan daha iyidir. Yarın bir gün daha iyi bir bisiklet almak istediğiniz zaman burada konu açtığınızda size bisikletiniz olduğuna şükredin ve bisikletinizi kullanmaya devam edin denmesini ister miydiniz ?

Halihazırda olan kask ve eldivenimi 3-4 ay kadar kullanmam gerekecek. Çünkü motorun taksitlerine anca yetişebilirim. Şuanki kaskım LS2 FF351 ve eldivenim ise Prohel 7575 Tuscon Kırmızı eldiven. Şuanlık yeter diye düşünüyorum. İleride dediğiniz gibi değiştiricem mecbur olarak. Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Bizim ailede aynı şekilde be kardeşim. Küçükken deli gibi bisiklet isterdim yıllarca arkadaşlarıma özenerek baktım düşün ama sonunda 15 yaşındayken aldılar fazla geçtı artık gereksizdi ama şuan motor bende istiyorum da pek ihtimal görmüyorum düşüneceklerine bile.

Babamdan korkmasam karşısına çıkıp söylerimde. Kaslı bi adam vurdumu kırar biyerimi korkuyorum. Birde tırcı olunca sürekli antremanlı oluyor. Kapak aç kapat v.s. Yapılan haksızlıklardan dolayıda sürekli stresli ve kızgın.

Halihazırda olan kask ve eldivenimi 3-4 ay kadar kullanmam gerekecek. Çünkü motorun taksitlerine anca yetişebilirim. Şuanki kaskım LS2 FF351 ve eldivenim ise Prohel 7575 Tuscon Kırmızı eldiven. Şuanlık yeter diye düşünüyorum. İleride dediğiniz gibi değiştiricem mecbur olarak. Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Mevcut ekipmanların yeterli. Ben olmadığını farzederek yazdım. Umarım babanı da ikna edebilirsin.

Yazdığınız mesajın arkadaşın problemiyle ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Bisiklet toplu taşımadan daha iyidir. Yarın bir gün daha iyi bir bisiklet almak istediğiniz zaman burada konu açtığınızda size bisikletiniz olduğuna şükredin ve bisikletinizi kullanmaya devam edin denmesini ister miydiniz ?
Siz benim söylemek istediğimi anlamak konusunda yanından bile geçememişsiniz. Size de kitap okumayı öneriyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı