Back End Nasıl Öğrenilir?

Hız ve PHP? Hız istiyorsan Rust, GO, C# en hızlılarından.
Merhaba, Rust, Go ve C#'ta serverside render yapılmıyor biliyorsunuz, frontend ile backendin arasında Next.js vb bir araç daha gerekiyor. Bu nedenle bu dilleri karşılaştırmak pek doğru değil. Statik dillerde hız yarışı yapıyorsak, fantazi olsun diye backendde ASM kullanırız, daha hızlısı zaten olamaz.

Buradaki konu backendi yeni öğrenecek birisinin iş olanaklarına göre dil önermek, Rust nadir olarak özel projelerde kullanılıyor ve ögrenmesi zor. Keza GO'da o kadar yaygın değil. Java web geliştiricisine talep ülkemizde de, Dünya'da da çok yoğun. Bunun dışında PHP şu anda çok yaygın, bu sistemlerin bakışlarının yapılması, geliştirilmesi gerekiyor, iş olanağı her zaman bulunur. C#'da 3. opsiyon. Bu 3 dile de her yerde talep olur.

Bir kişi tek dil öğrenecekse PHP en makul gibi görünüyor şu anda. Java'da da, C#'ta da render seralarda yapılacaksa Next ya da Nuxt öğrenmek zorunda.

Merhaba, Rust, GO ve C#'ta serverside render yapılmıyor biliyorsunuz, frontend ile backendin arasında Next.js vb bir araç daha gerekiyor. Bu nedenle bu dilleri karşılaştırmak pek doğru değil. Statik dillerde hız yarışı yapıyorsak, fantezi olsun diye backendde ASM kullanırız, daha hızlısı zaten olamaz.

Buradaki konu backendi yeni öğrenecek birisinin iş olanaklarına göre dil önermek, Rust nadir olarak özel projelerde kullanılıyor ve ögrenmesi zor. Keza GO'da o kadar yaygın değil. Java web geliştiricisine talep ülkemizde de, Dünya'da da çok yoğun. Bunun dışında PHP şu anda çok yaygın, bu sistemlerin bakışlarının yapılması, geliştirilmesi gerekiyor, iş olanağı her zaman bulunur. C#'da 3. opsiyon. Bu 3 dile de her yerde talep olur.

Bir kişi tek dil öğrenecekse PHP en makul gibi görünüyor şu anda. Java'da da, C#'ta da render seralarda yapılacaksa Next'ya da Nuxt öğrenmek zorunda.

Bu diller kolay, PHP yaygında olsa kullanımı azalıyor, Rust yeni daha gelişecek PHP ise eski. PHP yazımıda çirkin. İş olanaklarına bakarsak PHP en kötü seçeneklerden.

Bir kişi tek dil öğrenecekse PHP en makul gibi görünüyor şu anda. Java'da da, C#'ta da render serverda yapılacaksa Next ya da Nuxt öğrenmek zorunda.
Zorunda değil.
C# için Asp.Net, Java için jsp kullanabilir.

İlk mesajım da aslında değinmiştim bu dillere, nerede hangisi seçeceğini kendimce belirttim.

Zorunda değil.
C# için Asp.Net, Java için jsp kullanabilir.

İlk mesajım da aslında değinmiştim bu dillere, nerede hangisi seçeceğini kendimce belirttim.
Merhaba, statik serverside renderdan bahsediyorsunuz. Frontend'e Vue, Angular, React girdiğinden bu yana dinamik serverside render kullanılıyor. Keza statik kullanılması yerine client tarafında render yapması hem daha kolay, hem daha az maliyetli (alternatif olarak ilgili dilde sayfa da hazır edilebilir). Bu dönemden sonra pek statik rendera dönüleceğini sanmam.

Merhaba, statik serverside renderdan bahsediyorsunuz. Frontend'e Vue, Angular, React girdiğinden bu yana dinamik serverside render kullanılıyor. Keza statik kullanılması yerine client tarafında render yapması hem daha kolay, hem daha az maliyetli (alternatif olarak ilgili dilde sayfa da hazır edilebilir). Bu dönemden sonra pek statik rendera dönüleceğini sanmam.
Hocam static server side rendering ile ilgili araştırma yaptım ama detay bulamadım. Kaynak verebilir misin merak ettim araştırayım.
Benim bildiğim client ve server side rendering. Server side tarafının dynamic ve static olarak ayrıldığını hiç duymadım. Zaten server tarafında yapılıyor sonuç olarak dinamik olur diye düşünüyorum.

Blazor'un Server ve Client-Side olmak üzere iki tipi var. Server tarafı isteyen onu kullanabilir. Server side bu kadar gerekliyse tabii. ;)

Angular, Vue, React tarayıcıda çalışıyor. Server side değil. Server side'a dönüştüren eklentisi var Angular'ın ama genel olarak o şekilde kullanılmıyor.

Hocam static server side rendering ile ilgili araştırma yaptım ama detay bulamadım. Kaynak verebilir misin merak ettim araştırayım.
Benim bildiğim client ve server side rendering. Server side tarafının dynamic ve static olarak ayrıldığını hiç duymadım. Zaten server tarafında yapılıyor sonuç olarak dinamik olur diye düşünüyorum.
Bu linkten gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Blazor'un Server ve Client-Side olmak üzere iki tipi var. Server tarafı isteyen onu kullanabilir. Server side bu kadar gerekliyse tabii. ;)

Angular, Vue, React tarayıcıda çalışıyor. Server side değil. Server side'a dönüştüren eklentisi var Angular'ın ama genel olarak o şekilde kullanılmıyor.
C#'a Blazor'u da eklemişsiniz burada. Yeni başlayan bir kişi için kaç farklı eklenti/dil daha öğrenmesini tavsiye edersiniz.

Frontend ile backend bağlantısını konuşuyoruz. Farklı bir konudan bahsetmiyoruz

Son düzenleme:

Dinamik rotalar ile bunu ne ilgisi var? Dinamik rotalar server side spesifik bir şey değil. İçinde dinamik geçen bir şeyi bulup gönderdin sanırım.

C#'a Blazor'u da eklemişsiniz burada. Yeni başlayan bir kişi için kaç farklı eklenti/dil daha öğrenmesini tavsiye edersiniz.

Frontend ile backend bağlantısını konuşuyoruz. Farklı bir konudan bahsetmiyoruz
HTML, CSS zaten web için olması gereken bir şey. Bilmiyorsanız söyleyeyim Blazor Asp.Net üzerine kurulmuş bir framework. C# dili ile full stack web geliştirebilirler. Ayriyetten javascript öğrenmelerine gerek kalmaz. "Kaç farklı eklenti/dil..." derken bunu düşünmediniz sanırım.
No one:
FDDeathWing: RANDOM BULLSHIT!

Dinamik rotalar ile bunu ne ilgisi var? Dinamik rotalar server side spesifik bir şey değil. İçinde dinamik geçen bir şeyi bulup gönderdin sanırım.

HTML, CSS zaten web için olması gereken bir şey. Bilmiyorsanız söyleyeyim Blazor Asp.Net üzerine kurulmuş bir framework. C# dili ile full stack web geliştirebilirler. Ayriyetten javascript öğrenmelerine gerek kalmaz. "Kaç farklı eklenti/dil..." derken bunu düşünmediniz sanırım.
Yazıyı okuyun devamında dinamik import konusu da olması gerekiyor. Yoksa Next.js'ten aratın karşınıza çıkar.

Ama diyorsanız ben C#'ta dinamik route + importu yaparım, o zaman örneğinizi görmek isterim. Hepimiz aydınlanmış oluruz.

No one:
FDDeathWing: RANDOM BULLSHIT!
Tamam burada da framework'ü ögrenmesi gerekmiyor mu? Bir söylediğiniz bir söylediğinizi tutmuyor...

Tüm mesajları okudum ve aklım çok karıştı :D.
Çok bilgili değilim bu alanda, anlayabileceğim şekilde dil önerisi yapabilir misiniz? Tek dil üzerinden çalışmak istemiyorum, iş olanakları da çok önemli şahsen.

Yeni konular

Geri
Yukarı