Bahreyn de pole pozisyonu Verstappen'in

Makaleler
12
Daha fazla  
Turbo hibrit çağında ilk kez sezonun açılış yarışının pole pozisyonunu Mercedes'ten farklı bir takım kazandı.

Verstappen üç sektörde de en hızlı dereceyi yapıp Hamilton'a 0.4 saniye fark attı.

1) Verstappen
2) Hamilton
3) Bottas
4) Leclerc
5) Gasly
6) Riccardo
7) Norris
8) Sainz
9) Alonso
10) Stroll
11) Perez
12) Giovinazzi
13) Tsunoda
14) Raikkonen
15) Russell
16) Ocon
17) Latifi
18) Vettel
19) M. Schumacher
20) Mazepin

Redbull: Verstappen çok hızlıydı baştan beri, açıkçası Mercedes'in hız sakladığı doğruydu, bu kadar büyük sorunları olmadığı ortadaydı. Ancak beklediğimden daha büyük bir fark ile Max pole aldı. Sezon uzun umarım Redbull bu sene Mercedes'in ayağını kaydırır.
Perez Q2 de soft ile pistte çıkan pilotların arkasında kalarak erken elendi. Hayal kırıklığı oldu.

Mercedes: Bu kadar geride kalacaklarını sanmıyordum. Sezon uzun diğer pistlerde daha yakın olacaklardır, Mercedes'i kimse hafife almamalı. Önemli olan yarış temposu bakalım yarışta neler göreceğiz. Mercedes hâlâ savaşın içinde Redbull'un kazanması kolay olmayacaktır.

Ferrari: Sonunda geçen seneye göre büyük bir adım attı takım. Leclerc Q3 de tek tur attı ve müthiş bir turla 4. sırayı aldı. Sainz, Leclerc'e göre 2 tur attı son bölümde, Sainz ciddi fark yedi Leclerc'ten. Son hakkında iyi bir tur atamadı Sainz. Q1 ve Q2 de iyiydi Sainz.

Her ne kadar Leclerc, Gasly ve Mclaren sürücülerin önünde olsa da lastik dezavantajı var. Bunların önünde yarışı bitirmesi zor olacak.

Alpha Tauri: Sezonun en sürpriz takımı gibi görünüyor. İnanılmaz derecede hızlılar, geçen seneki Force Indıa gibiler. Q2 de medium lastikle Gasly elenmedi, yarış için avantajlı oldular. Tsunoda da ilk sıralaması için bence iyiydi, medium lastik tercihi yaptı o da soft kullanan pilotların arkasında kaldı. Takım büyük bir adım atmış.

Mclaren: Açıkçası Alpha Tauri'den hızlı olacaklarını düşünüyordum, sürpriz oldu Ferrari ve Alpha Tauri'nin arkasında kalmaları. Riccardo ilk yarışında Norris'i geçti.

Aston Martin: Geçen seneye göre en büyük gerileyen takımların başında geliyor. Vettel daha ilk bölümde elendi, Mazepin'in spin atması Vettel ve Ocon'un elenmesine neden oldu.

Alfa Romeo: Bunlarda AT gibi geçen seneye göre büyük adım attılar. Bu sene orta grupta savaşacak potansiyelleri var. Geçen sene son sıralarda Williams ve Haas ile mücadele ediyordular. Bu sene bu iki takımdan da açıkça daha hızlı bir Alfa Romeo var.
Giovinazzi, Raikkonen'i geçmeyi başardı.

Renault: Geçen sezon kadar rekabetçi görünmüyorlar. Alonso'nun 9. sırayı alması fena bir sonuç değil. Ocon da Mazepin'in kurbanı oldu.

Williams: Russell yine harikalar yarattı.

Haas: Bu sene son sıraların favori takımı olacaklar. Mick'in Mazepin'i geçmesine sevindim.

Hâlâ konuşmak için çok erken. Yarış temposu yarın belirleyici olacak. Mercedes yarıştan kopmadı, Redbull ayağını yere sağlam basmalı, revahete kapılmamalı.

Mercedes o kadar geride değil aslında. Karşımızda 2017 gibi bir tablo var. W12, Diva diye tabir edilen bir araç. 2018 - 2019 ve 2020'deki araçların ağırlık merkezlerini iyi konumlanırıyordu Mercedes, bu sene ağırlık merkezi ve buna bağlı olan lastik ısıtamama sorunu var gibi.

Açıkçası ilginç gelebilir ama benim favorim yine Mercedes.

Mercedes o kadar geride değil aslında.
0.4 saniye sıralama için yüksek bir fark. Ancak önemli olan yarış temposu. Mercedes söylediği kadar elbette geride değil. Redbull büyük favori değil benim açımdan da yarın Verstappen yine tek savaşacak Mercedes'e karşı strateji açısından da dezavantajı Max.

Mercedes, bu sene ağırlık merkezi ve buna bağlı olan lastik ısıtamama sorunu var gibi.
Olabilir açıkçası. Lastikleri de daha çözemediler. Geçen seneki gibi yüksek downforce sahip bir araç değil, bu yüzden lastikleri geçen sene kadar iyi ısıtamıyorlar şu an. Ayrıca geçen sezon DAS vardı yol tutuş ve ön lastikleri ısıtmaya yardımcı oluyordu. Bu sene DAS da yok. Yüksek eğim konsepti Mercedes ve Aston Martin'in canını acıtmış bu sene. Güncelleme getirecekler iki takımda işler değişebilir. Mercedes galibiyet alması yarın benim için sürpriz olmayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı