Balkonumuza Gelen Muhabbet Kuşu (Kendim İçin Değil Kuş İçin...)

Zaten biz balkonda yakaladığımızda yağmur yağıyordu. Balkona sığındı. Tabi kaç gündür sokakta onuda bilmiyoruz. Ölseydi üzülürdüm. Onun içinde iyi oldu arkadaşları oldu bir sürü şimdi onun. :D Yalnız çok güzeldi. Turkuaz rengi vardı. Çok severim o rengi... Ve yavruymuş, zaten küçüktü boyut olarak. Şampiyon fener, şampiyon fener diye söyledim belki ilerde konuşur. Sahibi olursa umarım Galatasaraylı çıkmaz. :D Şampiyon fener der, kuş için iyi olmaz. :)

Alışıp evin içinde uçmasını isterdim ama... :) Artık ileride bir kuş aldığımda ona kısmet olur.

Kuşunuz büyük ihtimalle yağlanmış. Bir resmini çekip atarsanız net bir şekilde yorum yapabilirim.
4mr3aG.jpg

JLAMQQ.jpg

O2A5oD.jpg

Kardeş bu üstteki fotoda kuyruktan bellidir zaten . Kuyruk kopuyor düşüyor sonra yeniden çıkıyor hatta mavi çıkıyor.
zR510j.jpg

Resimler bunlar kardeş yardımlarını bekliyorum.Kuş evin içinde odadan odaya dolaşırken şimdi 1 metre uçup alçalıyor . Kuşçular ballı yem , balık kemiği önerdiler verdim yedi hepsini ama bir fark yok. Ayriyetten kendisini çok kaşıyor ağzıyla falan pireden şüphelendim ama pire yok.

4mr3aG.jpg

JLAMQQ.jpg

O2A5oD.jpg

Kardeş bu üstteki fotoda kuyruktan bellidir zaten . Kuyruk kopuyor düşüyor sonra yeniden çıkıyor hatta mavi çıkıyor.
zR510j.jpg

Resimler bunlar kardeş yardımlarını bekliyorum.Kuş evin içinde odadan odaya dolaşırken şimdi 1 metre uçup alçalıyor . Kuşçular ballı yem , balık kemiği önerdiler verdim yedi hepsini ama bir fark yok. Ayriyetten kendisini çok kaşıyor ağzıyla falan pireden şüphelendim ama pire yok.
Öncelikle geçmiş olsun. Sonradan mı bu hale geldi aldığınızda varmıydı? Kuşunuz 3-4 aylık tüye girmiş olabilir. Ama kuyruk daha çok kopartılmış gibi duruyor böyle bir durum oldu mu?

Kuş uzun süre kafeste kaldığında, uçma yeteneğinin köreldiğini biliyorum. Uzun süre kafeste kaldı mı?

Sonradan gördüm kaşınma varsa kuşunuz tüye girmiş. Avivit veya aviform alırsanız. Suyuna 2 günde bir değiştirerek haftada 3 kere verin kolay geçsin bu dönem. Tüy döneminde pek çıkartmayın güveni kırılmasın kuşunuzun.

O kuşun kanat durumu hiç iyi gözükmüyor. Uçamama sebebi direkt olarak yetersizliğinden kaynaklanır zaten.
O halde dışarı bırakmayın bence.

Normalde gövdesi kadar arka kuyruğu olması gerekir.

Öncelikle geçmiş olsun. Sonradan mı bu hale geldi aldığınızda varmıydı? Kuşunuz 3-4 aylık tüye girmiş olabilir. Ama kuyruk daha çok kopartılmış gibi duruyor böyle bir durum oldu mu?
Sonradan oldu. Dediğim gibi hayvan evde odadan odaya uçabiliyordu şimdi ise 1 metreyi geçmiyor. Kuyruk kopartma gibi bir durum asla olmadı. Kuyruk bir süre sonra kendiliğinden kopmuş oluyor sonra tekrar çıkıyor. Bu döngü hep tekrar ediyor. Tekrar belirteyim kuşa karşı kuyruk kopartma gibi olay hiç olmadı , tamamen kendiliğinden olan bir durum.

Kuş uzun süre kalmadı kafeste haftada en az 1 kere salıyorum kuşu . Ayriyetten eski bir fotosunu buldum orada kanatlarındaki tüylerin boyu daha uzunmuş şimdi ise kısa.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı