Bankalardan kredi kartı alamıyorum

• Konuyu başlatan Nahz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 2B
Merhaba, açık lise okuyorum ve son sınıfım. Şu an stajyerlik dönemindeyim. Neredeyse tüm bankalara başvurdum, fakat tüm başvurularım reddedildi. Daha önce de kredi kartı çıkarmadım, borcum falan yok yani. Aylık stajyer maaşı alıyorum. Acaba neden kabul edilmiyor? Bilen biri yardımcı olabilir mi?

Maaşımı havale olarak alıyorum bu arada. Havale yerine maaş ödemesi ile mi almam gerekiyor?

Öğrenciler için bankaların kredi kartları mevcut olup daha önce adınıza yapılan bir takip, haciz veya e-haciz gibi bildirimlerinizin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer bunlar gibi bir sorununuz yoksa maaşınızı aldığınız kurumdan bir maaş yazısı alarak başvuruda bulunabilirsiniz.

e-Devlet'ten risk raporu aldım fakat şöyle yazıyor;
“Bankalarca bu kişiye ilişkin olarak rapor tarihi itibarıyla herhangi bir kredi bilgisi bildirilmemiştir.”

Maaşım işveren tarafından yatırılıyor.

Garanti Bankası'na gittiğimde, bir çalışan öncelikle bana “puanın yok, maaşın hangi bankaya yatırılıyorsa o bankaya başvurman gerekiyor. Bir de havale olarak değil, maaş ödemesi ile gönderilmesi lazım.” demişti. Havale olarak aldığım için kabul etmediler sanırım.

O zaman birkaç yöntem var. İlk olarak üzerinize birkaç abonelik alıp düzenli olarak ödemek. İkincisi belli bir banka seçip, o bankadaki hesabınıza düzenli para yatır-çek yapmak. Birkaç ay sonra bankaya giderek başvuru yapın.
Bir de biraz konu dışı olacak ama yaşınız genç olduğu için birkaç tavsiye vermek isterim. Öncelikle hiçbir banka sizin dostunuz değildir bunu sakın aklınızdan çıkarmayın. Bankalarda biraz abes olacak ama kesinlikle yasal tefecilerdir. Size tavsiyem kredi kartlarınızı mümkünse hiçbir alışveriş sitesine kayıt etmeyin. İhtiyacınız olmadığı sürece sürekli yanınızda taşımayın. Kredi, kredi kartı ve eksi hesap kullanırken mutlaka en az 3 defa düşünün. Özellikle bazı bankaların eksi hesap sistemine dikkat edin. Örneğin size 5 bin TL eksi hesap limiti verdiklerinde banka hesabınızda sanki 5 bin liranız varmış gibi para gözüküyor. İnsanları manipüle etmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Son düzenleme:
Maaş hesabı olmasa da açıklama kısmına maaş olarak yazıyorlar ama tabi kredi kartını verecek olan kuruluş bunu ne şekilde dikkati alır onu bilemiyorum.

Herhangi bir maaş olmasa dahi öğrenci olduğunuz için aslında her halükarda bir kredi kartı alabilirsiniz. (Limiti çok düşük olur tabi) Eğer mobilden veya internet üzerinden başvuru yapıyorsanız kayıtlı geliriniz olmadığı için veya daha önce herhangi bir kredi kartı/kredi kullanmadığınız için başvurunuz otomatik olumsuz sonuçlanıyor olabilir. Çünkü kredi kartı/kredi kullanmayan bir kişinin KKB puanı otomatik olarak sıfırdır.

Maaşınızın yattığı hesabının ekstresini alarak şubelerde başvuru yaparsanız yardımcı olacaklardır. Düzenli yattığı sürece sorun olacağını düşünmüyorum. Çünkü gelir bilgisine kredi kartlarında, kredide baktıkları kadar titiz bakmıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı