[Başarılı Kurulum] Ubuntu 19.04

Emin Bozgeyik

Kilopat
Makaleler
12
Yer
The Earth
1) 19.04 Ubuntu indir ve rufus ile USB'ye yazdır. (Thank you for downloading Ubuntu Desktop | Ubuntu)
2) F2 basıp BIOS aç. Secure boot = disable (F10 kayıt et ve çık). USB'den boot et.
3)Siyah bir ekran gelirse ve "Instal Ubuntu" yazıyorsa, sistem EFI'den açılmıştır. Tebrikler! Şimdi''Instal Ubuntu'' seç ve devam et.
4) İşletim sisteminin dilini seç, basit kurulumu seç ve devam et. Bilgisayarı kurulum sırasında güncellemek için kablosuz ağa bağla.
5) (Kurulum ekranı)En üstte yer alan diske doğrudan kuran seçenek üzerinden devam et. Eğer Windows varsa, Windows'un yanına kur yazar. Bu seçenek ideal.
6) 10 dakika içerisinde kurulur. Güncelleştirmeleri yapıp sistemi yeniden başlat.

PC: Acer Nitro AN515-51 Laptop
Sistem:

İşlemci: i5 7300HQ (Kabylake 7. nesil işlemci, HD 630 yonga seti)
RAM: 2x8GB 2400 MHZ 17CL 1.2V
2x SSD: M.2 256GB intel, 240GB SATA3
Harici Ekran kartı: GTX1050 TI
BIOS Sürüm: 2.01 (Anakart Acer)

Çalışanlar:
-Gördüğüm kadarıyla her şey sorunsuz.

Çalışmayan:
-Şuana kadar tespit edilmedi.

2019-08-23 11-04-38 ekran görüntüsü.png

Son düzenleme:
Yanlış anlamayın fakat konu birazcık gereksiz olmamış mı? Ubuntu'yu bazı telefonlara, taş devri bilgisayarlara da kurabiliyoruz, Windows'tan (özellikle W10)'dan daha geniş yelpazesi var.

Yanlış anlamayın fakat konu birazcık gereksiz olmamış mı? Ubuntu'yu bazı telefonlara, taş devri bilgisayarlara da kurabiliyoruz, Windows'tan (özellikle W10)'dan daha geniş yelpazesi var.
İkisinin de avantajlı ve dezavantajlı yanları var. Kafanıza yatarsa, işinizi de görüyorsa Windows'a bağlı kalmadan alternatiflere yönelebilirsiniz... Ben şahsen bir eksiklik hissetmedim. Hissedersem de Windows 10 kurması kolay. Bekleyip görmek gerek.

Yok hocam kastetmeye çalıştığım şey o değil; diğer arkadaşlar kurması zor olduğu ve her donanım stabil olarak desteklemediği için MacOS kurulumlarını atıyor. Ubuntu gibi evrensel sayılabilecek bir işletim sistemini görünce şaşırdım.

Yok hocam kastetmeye çalıştığım şey o değil; diğer arkadaşlar kurması zor olduğu ve her donanım stabil olarak desteklemediği için MacOS kurulumlarını atıyor. Ubuntu gibi evrensel sayılabilecek bir işletim sistemini görünce şaşırdım.
Pardon, ben anlayamamışım yazdığnızı. Kurulum basit doğru söylüyorsunuz. Ama yardımcı olmak geldi içimden... Yapayım dedim bir tane benim ki olsun.

Konu açılalı uzun zaman olmuş ama bir şeyi merak ettim. Harici ekran kartı çalışıyor mu, driverlarını siz mi kurdunuz yoksa kendisi mi kurdu?

Konu açılalı uzun zaman olmuş ama bir şeyi merak ettim. Harici ekran kartı çalışıyor mu, driverlarını siz mi kurdunuz yoksa kendisi mi kurdu?
Çalışıyordur, kurulum yaparken soruyor Ubuntu ve selefleri. nVidia'nın kendi kapalı kaynak kodlu driverları da var bazen daha performanslı harici açık kaynak kodlu driverlar da var. Zorlamıyor o konuda.

Çalışıyordur, kurulum yaparken soruyor Ubuntu ve selefleri. NVIDIA'nın kendi kapalı kaynak kodlu Driver'ları da var bazen daha performanslı harici açık kaynak kodlu Driver'lar da var. Zorlamıyor o konuda.

Ben şahsen Mint kullanıyorum laptopumda. Gayet performanslı ve şu an Windows'tan daha çok kullanması zevk veriyor. Multi Boot ile Mint, CentOS 8, Kali ve Windows 10'u aynı anda kurdum. Bazen riskleri alıp alternatif almak önemlidir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı