Başka bir hard diske dual boot Linux kurmak sorun çıkarır mı?

ALMACIK

Hectopat
Daha fazla  
SSD'mde çok yer yok o yüzden hard diskime kuracağım ama başka bir diske kurunca GRUB'da sorunlar oluyormuş galiba Windows'un gözükmemesi gibi. Bunlar doğru mu?

Windows GPT-UEFI ise ve ikinci HDD MBR olarak biçimlendirilmişse GRUB Windows'u görmeyebilir. İkinci diske birinci disk ile aynı formatta kurarsan sorun olacağını sanmam.

Başka bir diske kurarsanız bu Dual boot olmaz. BIOS'a girip boot seçeneklerinde disk seçerek girersiniz bu yüzden grub kurmanıza gerek yok diye biliyorum.

SSD'mde çok yer yok o yüzden hard diskime kuracağım ama başka bir diske kurunca GRUB'da sorunlar oluyormuş galiba Windows'un gözükmemesi gibi. Bunlar doğru mu?

Ben daha yeni 500'lük M.2'ye Windows 11 ve 240'lık SSD'ye Kali Linux kurdum. İkisi de GPT ve UEFI. Hiçbir sorun olmadı. Ek olarak grub otomatik kuruldu.

Başka bir diske kurarsanız bu Dual boot olmaz BIOS'a girip boot seçeneklerinde disk seçerek girersiniz bu yüzden grub kurmanıza gerek yok diye biliyorum.
Doğru ama her sistem açılışında boot tuşuna bas çek yapıp oradan ön yüklenecek diski seçmek yerine GRUB üzerinden halletmek daha kolay bence.

Windows GPT-UEFI ise ve ikinci HDD MBR olarak biçimlendirilmişse GRUB Windows'u görmeyebilir. İkinci diske birinci disk ile aynı formatta kurarsan sorun olacağını sanmam.
Bilgisayar eski bir bilgisayar ise mecburen MBR-BIOS olarak kuracaksın. Ben MBR-BIOS sisteme tek diske hem Windows hem Linux kurmuştum sorun çıkmamıştı. İki farklı diske kurunca çıkar mı bilemem. Ek olarak GPT-UEFI sisteme de farklı iki diske kurmuştum onda sorunsuz iki farklı diskte olan işletim sistemlerini görüyordu.

Geri
Yukarı