Başlangıç için Linux dağıtımı önerisi

pcdev3090

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle şunu söyleyerek başlayayım Linux bilgim hiç yok. Ama Linux deneyimlemek istiyorum. İlk başta Ubuntu kuracaktım ama başka bir yerde Manjaro daha iyi dediler. Hiç Linux bilgisi olmayanlar için Ubuntu mu daha uygundur Manjaro mu? Yoksa başka bir öneriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle şunu söyleyerek başlayayım Linux bilgim hiç yok. Ama Linux deneyimlemek istiyorum. İlk başta Ubuntu kuracaktım ama başka bir yerde Manjaro daha iyi dediler. Hiç Linux bilgisi olmayanlar için Ubuntu mu daha uygundur Manjaro mu? Yoksa başka bir öneriniz var mı?
Linux mint.

Bununla ilgili internette sonsuz farklı içerik var. Kısaca eğer tasarım istiyorsanız Elementary. Kendimi geliştiricem ve ileride belki Arch kullanacağım diyorsanız Manjaro. Bir bakıp çıkacağım diyorsanız Mint. Tamamen özgür yazılım ve redhat güvencesi istiyorsanız Fedora.

Hantallık ve asla özgür olmayan bir dağıtım istiyorsanız Ubuntu.

Bununla ilgili internette sonsuz farklı içerik var. Kısaca eğer tasarım istiyorsanız Elementary. Kendimi geliştiricem ve ileride belki Arch kullanacağım diyorsanız Manjaro. Bir bakıp çıkacağım diyorsanız Mint. Tamamen özgür yazılım ve redhat güvencesi istiyorsanız Fedora.

Hantallık ve asla özgür olmayan bir dağıtım istiyorsanız Ubuntu.
Sanırım Mint bana daha çok uygun. Nasıl kurabilirim?

Başlangıç olarak debian tabanlı olan dağıtımları kullanabilirsin, mesela linux mint güzel ve sade. Ama arch tabanlı linux öğrenmeni de tavsiye ederim.
Sanırım Mint bana daha çok uygun. Nasıl kurabilirim?

Burdan isoyu indirip rufus gibi bir program ile USB belleğe yazdırman lazım. Ondan sonraki işlemler için bir video bırakıyım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı