Bataryalar nasıl şarj edilmeli?

Maxwelloconner

Hectopat
Daha fazla  
Bu tarz konular son yıllarda çok sık açılmaya başlandı ve çok fazla bilgi kirliliği mevcut. Konu sabitlenirse birçok arkadaşın faydalanabileceğini düşünüyorum.

Bataryada voltaj aralığına dikkat etmek gerek. Bataryanın sağlıklı çalışması için gereken belli bir voltaj aralığı vardır.
Lityum bataryaların tasarlanan efektif çalışma voltajı genellikle 3.7 volttur. Bu voltaj aralığı yüzdelik dilim olarak genelde %40-60 arasında sağlanır ve yüzdelik kısmın hesaplanması cihaz yazılımı tarafından voltaja göre yapılır.

Bataryayı tamamen boşaltmak, batarya düşük voltaja maruz kalacağından zararlı olabilir. Aynı sebeple bataryayı tam doldurmak yüksek voltaja maruz kalan bataryayı daha çabuk yıpratabilir. Bu yüzden telefonları gece şarjda bırakmak pek iyi fikir olmayabilir.
Lityum bataryaların maksimum voltaj aralığı 4v-4.2v
Nominal voltaj aralığı 3.7v

Not: Bazı araştırmalar sonucu yukarıdaki bilgileri sizlerle paylaştım. Doğruluğu kesin olmayabilir.

Son düzenleme:
Bi iPhone kullanıcısı olarak şunu söyleyebilirim.
Telefonun şarjını %15-20’nin altına indirme. Özellikle şarjının bitip kapanmasına izin verme. 5 yıllık kullanımımda ne zaman telefonun kapanmasına izin versem pil ömründen gidiyor. Yaklaşık bi 3 aydır telefonun şarjının bitip kapanmasına izin vermiyorum ve bu sayede pil ömrünün uzadığına şahit oldum. Eskisi kadar ömründen yemiyor.

Geri
Yukarı