Battlefield 1 Türk düşmanlığı

Takip ettiğim bir taraf değil lakin Twitter gündemine düşecek kadar boş bir konuydu. Haberlerini okuduğum kadarıyla yine ülkemizin dert etmesi gereken, çözmesi gereken ya da sesini gerçek anlamda bu oyunlara çıkarttığı kadar başka şeylere de çıkarsaydı her şey çözülürdü kafasındayım. Toteme ya da puta tapma olayı dünyada bir ilk değil dünya nüfusunun belli bir kısmı halen put, totem tapma durumları var çünkü adamların "dini görüşü, felsefi bakışı" bu. Ülkemizde din ve milliyetçilik dalgası cahilce ilerlediği için normal yine bomboş konuların öne çıkması.

Yine oyun olduğunu unutup gerçek sananlar olmuş. Yok karakterimi puta taptırıyorum dinden çıkar mıyım? Hahahaha, çıkarsın kardeşim şu ana kadar yaptığın hiçbir şeyden çıkmadın ama "oyun" yüzünden çıkacaksın. Yani dediğim gibi bu tür avanız kadar bağırıp duyurmak, değiştirmek istediğiniz durumlar niye sadece "oyun" bilemiyorum. Oyun kardeşim bu oyun içinde isterse mermiye tapar, isterse dağa tapar. Belki adamın dini görüşü yok belki geniş bir açıdan bakıyor bu tür şeylere rahatsız olmuyor? E bu adama da saygı duyulması gerekiyor?

Son olarak tek dini ya da millet problemimiz "oyunda" bir cisme tapmak ya da Türk bayrağına "oyun" içinde nişan tutulması olsun. Allah sizlere başka dert vermesin arkadaşlar.

Öncelikle gerçekten 4 4'lük bir müslüman mısın cips yemeden önce besmeleni çeken mesela senini dalga geçeceğin ama aslında dorusunun o olduğu konularda var
Evet ülkemizde cahillik var mı olmayan ülkemi var ama şunu bilmeni isterim belki ezan okunurken bir vali ezana saygı göstermez ama şu anda Türkiye'nin en ilkel köyünde bir adam saygısını gösterir yani bazen cahillerden de öğrenmeliyiz evet "yok karakterimi puta taptırıyorum dinden çıkar mıyım?" Bu cahillik olabilir ama bunu samimiyetle söyleyen birinin en azından dinine uymaya çalıştığını görebilirsiniz.
Zaten bu dine balı olan veya bir dine balı olmayan bunu dert etmeyenler bu konuda destek vermediler yani bunun çıkması rahatsız etmedi en azından bununla bir şey yok göz önünde ama olması rahatsız etti.

Belki haklısınız belki değilsiniz ben tek soru sorarak artık bu konuyu bırakıyorum.
O zaman neden PUBG Mobile'deki toteme tapma olayı kaldırıldı.( yoğun baskıdan dolayı )
Sadece cevap yazın ben bu konuyu bırakıyorum.
Seninle benzer düşünen kişiler yüzünden, o kadar bilgisiz, dinini savunmaya çalışırken ne kadar aptal olduğunu gösteren kişiye rastladım ki bilemezsin. Puta tapmanın Hıristiyanlığın bir parçası olduğunu söyleyen insanlarla bile karşılaştım ki bu sadece Google Play yorumlarındaydı, kim bilir bunun gibi kaç tanesi var.

İkisi birbirinden farklı şeyler. İlk olarak, oyunu eğlenmek için oynuyoruz, ve bu tarz oyunlarda böyle şeyler olmak zorunda. Senin verdiğin örnek birisiyle konuşurken yaşanan bir şey, oyunu oynamakla tamamen farklı. Aynı olayı gerçek hayatta da yaşayabilirsin, sanal ortama özel bir şey değil bu.

Oyunun bu parçasında biz Türk tarafını oynayarak ıngilizler'i öldürdüğümüzü düşün, onlar da senin kafanda olsaydı aynı durum ortaya çıkardı, bu sefer onlar isyan ederdi. Biraz empati yeteneğin olsaydı bu durumda haklı veya haksız bir tarafın olmadığını, bu tür durumlarda böyle şeylerin normal olduğunu anlar ve oyununu oynar, eğlenir geçerdin.

"Herkes benim kafamda olsaydı böyle oyunlar çıkardı ama adamlara askerlere kendi isimleri verilmezdi verilse de tarihe uygun olurdu." Demişsin, yazdığındanhiçbir şey anlamadım, çok karmaşık yazmışsın.

Gerçekten her oyundamı var cevap yazmayacaktım ama içimden geldi.
Her oyunda bu tür şeyler var mı rage Dirt rally bunlarda neler var.
Pes bunlarda neler var?

Öncelikle gerçekten 4 4'lük bir müslüman mısın cips yemeden önce besmeleni çeken mesela senini dalga geçeceğin ama aslında dorusunun o olduğu konularda var
Evet ülkemizde cahillik var mı olmayan ülkemi var ama şunu bilmeni isterim belki ezan okunurken bir vali ezana saygı göstermez ama şu anda Türkiye'nin en ilkel köyünde bir adam saygısını gösterir yani bazen cahillerden de öğrenmeliyiz evet "yok karakterimi puta taptırıyorum dinden çıkar mıyım?" Bu cahillik olabilir ama bunu samimiyetle söyleyen birinin en azından dinine uymaya çalıştığını görebilirsiniz.
Zaten bu dine balı olan veya bir dine balı olmayan bunu dert etmeyenler bu konuda destek vermediler yani bunun çıkması rahatsız etmedi en azından bununla bir şey yok göz önünde ama olması rahatsız etti.

Şimdi anladım ben seni.. Senin derdin oyun falan değil herhalde buraya kadar getirdiysen konuşmayı. Öncelikle bir konuyu bir durumu eleştirirken dört dörtlük olmama gerek yok. Besmele çekiyorum, çekmiyorum müslümanım ya da değilim bunlar yine seni alakadar etmesi gereken konular değil. Niye alakadar etmemesi gerekiyor peki? Şöyle etmiyor seninle bir tartışma içine girdiğimizde senin görüşlerin benim herhangi bir dine inanmamam ya da eksik olarak sürdürmem sana eksik bir insan olduğumu hissetirecek ve yargılama pozisyonuna geleceksin aynı şimdi olduğu gibi "sen dört dörtlük müslüman mısın?"

Dostum anlamadığın nokta şu isteyen istediği şeye saygı duyabilir, duymayabilir. Bu konu dinde olur, giyiniş tarzıda olur. Vali ezana saygı duymuyorsa bana ne? Kırsal kesimde yaşayan ezana saygı duyuyorsa bana ne? Bunlar o insanların kendi görüşü, kendi seçimleri. Kimsenin çıkıp sen hayırdır demeye hakkı yok olamaz. Şu insanlara karışmayı bir bırakın, farklı insanlar görünce yargıylayıp, linç etmeye ya da yüzüne tükürmeye ne meraklısınız.

Neyse senin derdin başka tartışmak istediğin konu ne oyun ne başka bir şey. Ve bunları bu tür forumlarda yapmama taraftarıyım, yapılırsa da herkesin birbirinin düşüncesine saygı duyduğu birbirlerini yargılamadığı bir noktada yapılması gerektiğini düşünüyorum. Konu başlığınız/içeriğiniz ile alakasız ve kurallar gereği konu dışı. Bu konuyu burada sonlandırıyorum kendi tarafımca. Düşüncelerine saygım var lakin var olan kalıplar içinde yaşamaktansa, kabın dışında yaşamayı tercih edenlerdenim. Tek önerim size bu olacaktır. İyi günler dilerim.

Sen kalkıp dünyaya satıcak oyun yap içine kendini övücek, başka ülkeleri kötülücek şeyler ekle o zaman. Ne bekliyorsun yabancı adam oyun yapıp seni mi övücek? Ayrıca birçok oyunda Alman, Rus, Amerikan, İngiliz vs. öldürürken aynı şeyi onların tarafından düşünüp oyunu mu bıraktın sanki? Boş boş duyar kasmaya gerek yok.
Övmek başka, kötü göstermek başka. Bu oyunda var veya yok bilmiyorum ama.

Bizim başkentimizde bizim bayrağımızı yaksalar aa bakın bayrağımız yanıyor vay be ne güzel yanıyor mu diyeceksiniz yoksa adam a******** diyerek saldıracak mısınız?

Amerika'da yakıyorlar adamlar sadece bakıyor
Protesto edenlerin içinde ya Amerikalı yok ya da bir şey yapmıyorlar onlara bir bakın aynısı Fransa'da da oldu hatırladım kadarıyla Almanya ve ingilteredede oldu ama tepki göstermediler.
Seninle benzer düşünen kişiler yüzünden, o kadar bilgisiz, dinini savunmaya çalışırken ne kadar aptal olduğunu gösteren kişiye rastladım ki bilemezsin. Puta tapmanın hristiyanlığın bir parçası olduğunu söyleyen insanlarla bile karşılaştım ki bu sadece Google Play yorumlarındaydı, kim bilir bunun gibi kaç tanesi var.

Ya sadece merakımdan soruyorum mükemmel zekada her şeyi bilen dininde 10'da 10 her şeyi yapan biri misin.
İnsanların bu yönüne vurgu yapacaksan bile düzgün bir şekilde yap.
Çıkıp "böyle aptal... Şeyler yüzünden oyun oynanmıyor diyorsun" ama birisi çıkıp senin gibiler yüzünden şu oluyor demiyor.

Şimdi anladım ben seni. Senin derdin oyun falan değil herhalde buraya kadar getirdiysen konuşmayı. Öncelikle bir konuyu bir durumu eleştirirken dört dörtlük olmama gerek yok. Besmele çekiyorum, çekmiyorum müslümanım ya da değilim bunlar yine seni alakadar etmesi gereken konular değil. Niye alakadar etmemesi gerekiyor peki? Şöyle etmiyor seninle bir tartışma içine girdiğimizde senin görüşlerin benim herhangi bir dine inanmamam ya da eksik olarak sürdürmem sana eksik bir insan olduğumu hissetirecek ve yargılama pozisyonuna geleceksin aynı şimdi olduğu gibi "sen dört dörtlük müslüman mısın?"

Dostum anlamadığın nokta şu isteyen istediği şeye saygı duyabilir, duymayabilir. Bu konu dinde olur, giyiniş tarzıda olur. Vali ezana saygı duymuyorsa bana ne? Kırsal kesimde yaşayan ezana saygı duyuyorsa bana ne? Bunlar o insanların kendi görüşü, kendi seçimleri. Kimsenin çıkıp sen hayırdır demeye hakkı yok olamaz. Şu insanlara karışmayı bir bırakın, farklı insanlar görünce yargıylayıp, linç etmeye ya da yüzüne tükürmeye ne meraklısınız.

Neyse senin derdin başka tartışmak istediğin konu ne oyun ne başka bir şey. Ve bunları bu tür forumlarda yapmama taraftarıyım, yapılırsa da herkesin birbirinin düşüncesine saygı duyduğu birbirlerini yargılamadığı bir noktada yapılması gerektiğini düşünüyorum. Konu başlığınız/içeriğiniz ile alakasız ve kurallar gereği konu dışı. Bu konuyu burada sonlandırıyorum kendi tarafımca. Düşüncelerine saygım var lakin var olan kalıplar içinde yaşamaktansa, kabın dışında yaşamayı tercih edenlerdenim. Tek önerim size bu olacaktır. İyi günler dilerim.

Ben cevap yazmayacağım dedim ama
Sen cahil insan dedin ama puta tapanları yargıladın benim sana 4 4'lük musun dedimde sen eğer bu oyunda bu olaya yargı gösterenlere karışıyorsan ya sen karışılmaması gerektiğini biliyorsundur dini açıdan ya da gerçekten cahil diye nitelendirilenlerde sende varsındır
4 4'lük müslüman peygamberlerimizdir ondan başka bende 4 4'lük kimse benim diyemez bensana sadece birşeyi tam olarak bilmedini anlatmaya çalıştım.
"Dostum anlamadığın nokta şu isteyen istediği şeye saygı duyabilir, duymayabilir. Bu konu dinde olur, giyiniş tarzıda olur. Vali ezana saygı duymuyorsa bana ne? Kırsal kesimde yaşayan ezana saygı duyuyorsa bana ne? Bunlar o insanların kendi görüşü, kendi seçimleri. Kimsenin çıkıp sen hayırdır"
İşte bu ya işte bu
Eğer sen burada bu tepkiyi gösterene cahil diyorsan sen bu tepkiyi göstereni sen hayırdır dersen bende sana bunu diyemeyeceğini derim benim derdim burada o eleştrenlere cahil deyip yapmamaları gerek deyip buraya gelip sen kimseye karışamazsın demendir yani senin dediğin çakışıyor.
Kabın içinde yaşamak benim tercihim dışında yaşamak yine benim veya sizin tercihiniz ben bu uzun tartışmaya başlarken kendiş fikrimi ortaya koydum beni eleştrdiniz bende sizi.
Artık zorlamadıkca yazmayacağım konu gerçekten boş muhabbete doğru gitti.

Son düzenleme:
Ya sadece merakımdan soruyorum mükemmel zekada her şeyi bilen dininde 10'da 10 her şeyi yapan biri misin.
İnsanların bu yönüne vurgu yapacaksan bile düzgün bir şekilde yap.
Çıkıp "böyle aptal... Şeyler yüzünden oyun oynanmıyor diyorsun" ama birisi çıkıp senin gibiler yüzünden şu oluyor demiyor.
Ben her şeyi bilmem, dinimi de 10/10 yapmıyorum. Benim vurgulamak istediğim şey konuda bilgisiz olduğu halde tartışmaya katılan, kendini haklı gösteren, araştırmadan yorum yapan insanların sayısının ülkemizde çok olduğu ve artmaya devam ettiğiydi.

"böyle aptal... Şeyler yüzünden oyun oynanmıyor" demedim, zaten PUBG oynayan birisi değilim, sadece o tarz cevapları yazan insanları eleştirdim.

Bu konudan çekiliyorum, böyle gidersek sonuç alamayacağız anlaşılan, ikimiz de zamanımızı boşuna harcamayalım, iyi günler dilerim.

Ben her şeyi bilmem, dinimi de 10/10 yapmıyorum. Benim vurgulamak istediğim şey konuda bilgisiz olduğu halde tartışmaya katılan, kendini haklı gösteren, araştırmadan yorum yapan insanların sayısının ülkemizde çok olduğu ve artmaya devam ettiğiydi.

"Böyle aptal... Şeyler yüzünden oyun oynanmıyor" demedim, zaten PUBG oynayan birisi değilim, sadece o tarz cevapları yazan insanları eleştirdim.

Burada ben yanlış anladım özür dilerim.
Ama bende başka bir şey anlatmaya çalışmıştım.

Konu nerden nereye gelmiş. Neyse, ben oyunun bağımlısıyım. Hatta PS4'de de vardı, PS4'ü satıp PC alınca Origin'den de aldım daha yeni. 🤣 Bu arada kazanan taraf, yani İtilaf Devletleri perspektifinden sunuluyor hikaye modu. Almanlar nedense hiç dert etmezken, bizde çok büyük olay oluyor. Ayrıca meşhurdur, 2. Dünya Savaşı'nda mutlak bir kötü taraf vardır, fakat 1. Dünya Savaşı için bu geçerli değildir. DICE büyük ihtimal kazanan taraftan yana olalım dedi. Zaten hikaye modunu ciddi ciddi oynarsanız anlarsınız ki, oyun, savaşın kötü hatta cinayet, insanlık suçu olduğunu anlatmak istiyor. Orda mini-video kısmında düşman olarak Türk göstermişler, çok takılmamak lazım. Avrupa ve Amerika'daki propagandaları görseniz demek ki bayılırsınız. 😁 Ha, ben oynarken -hem hikaye hem online- babam da kızmıştı ama oyun olduğunu açıklayınca ikna oldu. Sonuçta karşınızda üniformalı NPC ya da üniformalı gerçek "oyuncu" var. Ben çok kez İngiliz'in Türk tarafında, Türk'lerin ise karşı takım dolu olduğu için İngiliz tarafında oynadığını gördüm ki buna ben de dahil. Bence 4 yıl sonra gereksiz yere aynı konuyu gündeme getirmeniz çok saçma... Oyun sonuç itibariyle yasaklanmadı. Bir de unutmadan, Arap'ların hikayesinin sonunda da DICE çok güzel lafı çakıyor eğer oynadıysanız görmüşsünüzdür... Hikaye kısmında beğenmediğiniz Gelibolu'nun sonundaki yazıları her okuduğumda da tüylerim diken diken olur. Online kısmında Operasyonlar Modu vardır bilirsiniz, orda da İngilizce olarak kadın aynı metni okuyor. Bir bakıma da yabancılara öğretmiş gibi oluyoruz tıpkı başka cepheleri bizim de öğrenmemiz gibi -tabii İngilizce biliyorsanız-. Naçizane görüşlerim bunlardır efendim... 🙂

Geri
Yukarı