"Bayan" konusu

Sevgili değil, kız cinsiyetindeki sınıf arkadaşınız olarak belirtme amacıyla söylemiştim. Sevseniz de sevmeseniz de aynı sınıfta eğitim gördüğünüz için sizin sınıf arkadaşınız o.

Kelime olarak da saçma bir kelime bence, "bay" kelimesi de itici aynı şekilde, bundan dolayı karşı çıkanlar da pek haksız değil açıkçası. Bayan kelimesinin kullanılıp da kendisinden çok daha iyi, çok daha şık olan "hanımefendi" kelimesinin kullanılamayacağı pek bir senaryo yok.
Yani kişiden kişiye değişir ama bence gayet hoş bir hitap.

Bu arada kadın birine adam deseniz bile sıkıntı değil çünkü adam kelimesi hem erkekleri hem kadınları kapsıyor TDK ya göre.
Bu bilgiyi gerçekten bilmiyordum. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Bayan diye hitap etmeyi ağzıma yakıştıramıyorum. Hanımefendi derim arada bir fakat çoğunlukla cinsiyete işaret etmeden "bakar mısınız" şeklinde sesleniyorum.

İki kelime arasında kullanım farkı var. Bayan kelimesi bir hitap kelimesidir ve herhangi bir kötü anlamı yoktur. Ben hanımefendi demeyi tercih ederim ama, bayan kulağa güzel gelmiyor.

Cinsiyete işaret etmeden "bakar mısınız" şeklinde sesleniyorum.

En doğrusu bu bence. Cinsiyet belirterek seslenmek kulağa hem saçma hem komik geliyor,"Bayan/bay bakar mısınız?" demek çok mantıksız. En iyisi "pardon, bakar mısınız?" demek.

Yeni konular

Geri
Yukarı