Bedava olması gereken şeyler sizce ne?

• Konuyu başlatan 404353
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 135
  • Görüntüleme 5B
Hocam okusun da kafası basan okusun. Bu dediğim sadece üniversite eğitimi için geçerli. Liseye kadar olan eğitim zaten ücretsiz.
Üniversite de ücretsiz. Ben demiyorum ki özel üniversiteler kapatılsın. Özel üniler de olacak fakat devlet üniversitesi bu işi ücretsiz yapmalı. Gereğinden fazla üniversite olması, eğitimin paralı olmasını gerektirmiyor. Bunun çözümü de eğitimi paralı yapmak değil, gereksiz üniversiteler/bölümler kapatmak yerine meslek yüksekokulları açmak misal.

Herkes okuyacak diye bir kaide yok, ben de bunu savunuyorum zaten. Fakat kafası basan çocuktan da Amerika'da olduğu gibi mezun olduğunda bilmem ne kadar dolar borç ödemesini beklemek normal değil.

Üniversite de ücretsiz. Ben demiyorum ki özel üniversiteler kapatılsın. Özel üniler de olacak fakat devlet üniversitesi bu işi ücretsiz yapmalı. Gereğinden fazla üniversite olması, eğitimin paralı olmasını gerektirmiyor. Bunun çözümü de eğitimi paralı yapmak değil, gereksiz üniversiteler/bölümler kapatmak yerine meslek yüksekokulları açmak misal.

Herkes okuyacak diye bir kaide yok, ben de bunu savunuyorum zaten. Fakat kafası basan çocuktan da Amerika'da olduğu gibi mezun olduğunda bilmem ne kadar dolar borç ödemesini beklemek normal değil.
Ben devlet üniversitelerini kapatalım dememiştim.
Dediklerini ben de defalarca kez savundum hatta bununla ilgili nasıl bir sistem olması gerektiğini de farklı konularda yazmıştım. Aşağıya tekrardan yazıyorum.

Zorunlu öğretim liseye kadar olmalı. İsteyen lise okumalı isteyen de lise yerine mesleki öğrenim okullarında okumalı. Başarılı öğrenciler mesleki öğrenim almak istiyorsa meslek liselerine gitmeli. Başarısız öğrenciler mesleki öğrenim okullarında kalmalı. Liselerin kalitesi arttırılmalı.

Düşük puanlı üniversite bölümleri kapatılmalı. Üniversiteler sadece bilim yuvası olmalıdır. Başarılı olup maddi imkansızlıklar yaşayan öğrencilere devletin burs bağlaması ve barınma/giyinme gibi temel ihtiyaçlarının tümünün karşılaması gerekir. Giyinme ihtiyacının karşılanması için devlet öğrencilere kıyafet kuponu vermeli. Mağazalar kupon ile yaptığı satıştan vergi iadesi almalıdır. Bu sayede firmalara da devlet bütçesine de ciddi bir yük binmemiş olacaktır.

Mesleki öğrenim okullarında okuyan dar gelirli öğrencilere herhangi bir devlet bursu verilmeyecek. Belirli sektörlerde stajyer çalışan olarak çalışabilecekler. Ve bunun karşılığında firmadan ücret alacaklar. Bahsettiğim okullarda okuyan öğrencieri, stajyer çalışan kapsamında işe alan işletmelere çalışan başına belirli bir oranda vergi iadesi yapılacak.

Meslek lisesinde okuyan öğrencilerin devlet yol masraflarını karşılayacak. 10. sınıftan itibaren stajyer çalışan olarak özel sektörde istihtamı sağlanacak. Firmalar, çalıştırdığı öğrenci için belirli oranda vergi iadesi alacak. Öğrenciler firmalarda maaşlı çalışacak.

Gelecek vaat etmeyen hiçbir öğrenciye devlet burs/kredi vermemelidir.

Liseler arası geçiş her yıl belirlenen sınavlar ile mümkün olmalıdır. Liseler arası geçişe hak kazanan öğrenci not ortalamasını belirli bir seviyede tuttuğu durumda Meslek liseleri ya da Anadolu/Fen liseleri gibi okullarda okuyabilmeli.

Öğretmenler belirli dönemlerde sınava sokulmalıdır. Yetersiz öğretmenlerin meslekleri askıya alınmalıdır. Meslekleri askıya alınan öğretmenler seviye belirleme sınavlarına girebilmelidir. Başarılı olduğu takdirde tekrardan mesleğine dönebilir.

Tüm bu dediklerimin yapılabilinmesi için ekonominin düzgün olması gerekir.
Bence doğru sistem budur.

Hocam Azerbaycan'da yaşasaydınız ne olduğunu görürdünüz ben şu an Azerbaycan'da yaşıyorum ve gerçekten asgari ücret hiç yetmiyor. 250 manat alıyoruz ve bu da 2750 lira gibi bir şeye denk geliyor.
Oradan bakınca burada yetiyor gibi mi gözüküyor?
Değerli kardeşim, hepimiz senin demek istediğini anladık. Sadece alınan vergiler ile verilen hizmetler arasında doğru orantı kurmuşsun. Biz bunun ters orantılı olduğunu sana anlatmaya çalışıyoruz. Hepsi bu.
Ne kadar çok vergi verirsek o kadar az hizmet almalıyız yani. Ters orantılı olarak mantıklı olan bu diyorsunuz. Peki tmm.

Oradan bakınca burada yetiyor gibi mi gözüküyor?

Ne kadar çok vergi verirsek o kadar az hizmet almalıyız yani. Ters orantılı olarak mantıklı olan bu diyorsunuz. Peki tamam.

En azından sizde daha çok yeterli benim param var ben sıkıntısız yaşıyorum ama asgari ücrete bakacak olursak 250 manatın zaten haftalık alışverişi 300 manat.

Ne kadar çok vergi verirsek o kadar az hizmet almalıyız yani. Ters orantılı olarak mantıklı olan bu diyorsunuz. Peki tmm.
Hayır onu demiyorum.
Evet teorikte haklısın. Devlete ne kadar fazla vergi verirsen o oranda hizmet beklersin ama bu hep beklenti olarak kalır. Bu her ülkede böyledir. Sana bu durumun nedenlerini gerekçeleri ile birçok kez açıkladım.

En azından sizde daha çok yeterli benim param var ben sıkıntısız yaşıyorum ama asgari ücrete bakacak olursak 250 manatın zaten haftalık alışverişi 300 manat.
Asgari ücret 5500 TL, kiralar 4000 TLden başlıyor. Haftalık pazar alışverişi 300 TL'den az değil. Elektrik kullanmasan 200- kullanırsan 500-1000 TL arası geliyor. Kış günü kimsenin doğalgaz faturasının 1000 TL'den aşağı geleceğini sanmıyorum. Sıfırdan ev-araba almak zaten hayal oldu. Davulun sesi uzaktan hoş gelir ama burada durum oradan göründüğü gibi değil kardeşim.

Asgari ücret 5500 TL, kiralar 4000 TL'den başlıyor. Haftalık pazar alışverişi 300 TL'den az değil. Elektrik kullanmasan 200- kullanırsan 500-1000 TL arası geliyor. Kış günü kimsenin doğal gaz faturasının 1000 TL'den aşağı geleceğini sanmıyorum. Sıfırdan ev-araba almak zaten hayal oldu. Davulun sesi uzaktan hoş gelir ama burada durum oradan göründüğü gibi değil kardeşim.

300 manat 3000 TL burada en çöp ev 500 manatdan ki bu da 5000 TL elektrik daha az doğal gaz 75-150 manat yani 750-1500 TL sıfırdan en ucuz ev (en ucuz) kümes haricinde 25000 bu da 250000 TL yapıyor + olarak normal Tofaş gibi olmayan kaliteli bir araba almak istiyorsan 60 bin ödemen lazım bu da 600 bin yapar.

Geri
Yukarı