Bekçi kimlik sorabilir mi?

triggerr

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar, gece vakti eminönü de motorumu bankın yanına çekmişim sevgilimle denize doğru konuşuyorduk. Bir müddet geçtikten sonra 2, 3 tane kendini bilmez bekçiler geldi bir anda benim ve sevgilimin kimliğini istediler, biz hakkımız olanı söyledik vermedik. Araya sıkışınca motor ehliyetimi sorgulamaya ve Egzoz'a yalışmaya başladı. Motor'un sahibi gibi Lastik'in havasını kontrol etme tekme atmalar vs. bir şey diyemedim sevgilimin yanında sorun çıkmasın diye, ehliyetimi gösterdim. Fakat şikayette bulunacağımı beyit ettim. İsimlerini de alamadım, nasıl şikayet edeceğim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Soramaz.

2020 ocak ayında yeni şeyler gelmiş, bilmiyordum bunu.

Bekçiler için hazırlanan kanun teklifi değişti. TBMM İçişleri Komisyonuna Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi'nde son karar verildi. Kabul edilen yeni kanun teklifine göre bekçiler, bundan sonra kişileri ve araçları durdurup kimlik sorabilecek. Şiddet mağduru veya şiddete uğrama riski taşıyan kadın ve çocukları en yakın genel kolluk birimlerine teslim edecek. Silah kullanma yetkisine sahip olacak.

Adamlara silah yetkisi verdiler, kimlik sorma yetkisi olmayacak mı sanıyorsunuz?

Eğer GBT'ne güveniyorsan çıkarıp kimlik uzatmak zor bir şey değil, GBT sorgulaması yaptıktan sonra paşa paşa gönderirsin başından. Birkaç ay önce sahilde benim ve bir arkadaşım da GBT'sine baktılar, tertemiz olduğunu görünce geldikleri gibi gittiler.

Artist çoğu, ona katılıyorum ama yapacak bir şey yok. En iyisi muhatap olmamak için en kısa sürede dediklerini yapıp göndermeniz.

772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanununa dayanılarak çıkarılan yönetmeliğe göre, bekçiler, görevleri sırasında, şüpheli gördükleri kişilerden kimlik gösterilmesini isteyebilmektedir.14 May 2019 Tarihine göre böyle bir yazı buldum.

Selam arkadaşlar, gece vakti eminönü de motorumu bankın yanına çekmişim sevgilimle denize doğru konuşuyorduk. Bir müddet geçtikten sonra 2, 3 tane kendini bilmez bekçiler geldi bir anda benim ve sevgilimin kimliğini istediler, biz hakkımız olanı söyledik vermedik. Araya sıkışınca motor ehliyetimi sorgulamaya ve Egzoz'a yalışmaya başladı. Motor'un sahibi gibi Lastik'in havasını kontrol etme tekme atmalar vs. bir şey diyemedim sevgilimin yanında sorun çıkmasın diye, ehliyetimi gösterdim. Fakat şikayette bulunacağımı beyit ettim. İsimlerini de alamadım, nasıl şikayet edeceğim?

Bekçinin size bunları sorması uygun değil bence, böyle bir yetkisi yoktur bence. Bekçileri oranın ilgili kişileriyle konuşup öğrenme ihtimaliniz var. Yetkileri varmış beni aydınlattınız :).

Adamlara silah yetkisi verdiler, kimlik sorma yetkisi olmayacak mı sanıyorsunuz?

Eğer GBT'ne güveniyorsan çıkarıp kimlik uzatmak zor bir şey değil, GBT sorgulaması yaptıktan sonra paşa paşa gönderirsin başından.
Öylece ikimiz oturuyoruz bizden mi şüphelendiler kimlik sorgulamak için? Zevk için yapıyorlar sinir bozucu.

Öylece ikimiz oturuyoruz bizden mi şüphelendiler kimlik sorgulamak için? Zevk için yapıyorlar sinir bozucu.
Aynı senaryoyu ben de yaşadım, GBT'me güvendiğim için sorgulamadan çıkarıp verdim kimliği. 2 dakika sonra da paşa paşa gönderttim yanımdan. Haklıyken haksız duruma düşürürsen gıcık kapıp sana daha çok karışmaya çalışırlar, uğraşıp ortamın tadını kaçırmaya gerek var mı?

Kimlik sorabiliyorlar. Çok eğitimli insanlar olmasını beklemiyorum, fakat tekerleğe vurma vs. salakça hareketler. Hiç uğraşmaya değmez, uzat kimliğini geç.

Yeni konular

Geri
Yukarı