Bekçiler Kimlik Soramaz

Daha fazla  
Hakkınızı bilin arkadaşlar. Anayasa'da olmayan bir şey yönetmelik ile verilemez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Emniyet karşı açıklama yaparak bekçilerin kimlik sorma haklarının olduğunu belirtti. Bekçilerin bu açıklamayı takip edeceğini tahmin etmek çok da zor olmamalı. Bu yüzden ben siz değerli kardeşlerime bu konuda zorluk çıkarmamanızı öneririm. Zaten çok nadir kimlik sorma ile karşı karşıya gelirsiniz, çoğunda da herhangi bir art niyet bulunmaz. Bırakın da iki dakika kimlik kontrolü yapıp, yollarına baksınlar.

Geçen metrobüs duragında gördümde. Bekçi kızları çevirmiş.
Kimligi yoktu bi kızın, aileni ararız bak diyordu kıza.
Anayasada özel hayatın gizliliği diye bir şey var. Kimsin sen. Kızın ailesini arıyorsun.
Bir baltaya sap olamamış, vasıfsızları bekçi yaparsan böyle olur.
Üslup hoş değil, kendini bordo bereli zannedip elini bir kişinin omzuna koyup 4 kişi cullanıp kimlik görelim demeleri. Eğitmeleri lazım bu kişileri.

Mahkeme soramaz diyor, EGM hukuktan üstün değildir.

Son düzenleme:
EGM, yönetmelikte var diye itirazda bulundu karara sanırım. Tekrar incelencektir sanırım. Ama benim anlamadığım bir nokta var. Neden bekçilerin kimlik sormasına bu kadar karşı insanlar? Yani polis sorunca ses etmiyor da bekçi sorunca neden yani?

Art niyetle soranlar ya da aptalca hareket edenleri saymıyorum zaten. Şikayet edilmeli onlar kesinlikle. Ama genel bir önyargı var nedense.

Gece kız arkadaşımla oturuyoruz deniz kenarında. Kimlik isteyip ne yapıyorsunuz burada diyor.
Sanane birader sana hesap mı verecegim? Kimliği sorgula, GBT yoksa arama kararım yoksa sana mı soracagım bu saatte ne yaptığı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kimlik göstermeyle bir sorunum yok şahsen. Suçu olan gocunsun.
Yani beni 4-5 kere durdurmuşlardır sanırım bugüne kadar, kimliğimi sorgulattı teşekkür etti gitti. Kötü örnekle hiç karşılaşmadım yani. Geceleri polis yok hiç sokaklarda en azından bekçilerden dolayı it kopuk dağılıyor hemen.
Sana ne birader sana hesap mı verecegim?
Böyle bir cevap vermene gerek var mı peki? Oturuyoruz laflıyoruz de geç.

Bekçilerin kimlik sormasına şu yüzden karşı olabilir insanlar. Sonuçta polis olmak için pek çok aşamadan geçiyorsun. Her ne kadar onlar içinden de bozuk insanlar çıksa da sonuçta bir eğitim bir zorluğu var. Ama bekçi öyle değil. Eğitim ve tahsilat olayı çok daha kolay. Genelde siyasi çevreleri güçlü olanların olduğu bir meslek. En azından benim şehrimde böyle. Bizzat abisi bekçi olan bir çalışan arkadaş söyledi. Bekçi alımları o kadar yozlaşmış ki. İçlerinde ''keş'' dediğimiz esrar kullacıları bile var. Bana işeme testi demeyin. Bu kadar yozlaşmış bürokrasi de o mu sağlam kalacak? Sonuç olarak böyle birinin gelip bana kimlik sorması benim de hoşuma gitmez.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı