Ormanlarda bekçi yok mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bak daha ciddi bir konu var ekonomik sıkıntılar. Anlamadığın şey de bu.
Hiperenflasyon ve ekonomik kriz ortamındayız. İflas'ın eşiğindeyiz. Dediklerinizi yaparsak kesinlikle iflas ederiz zaten. Botanikçi olarak ülkeyi yönetemezsiniz.
Türkiye tarihinde en iyi cumhurbaşkanlarımızdan Süleyman Demirel'in bir sözü vardır:
"Boş tencerenin yıkamayacağı iktidar yoktur."
Millet aç yemek bulamıyor sen diyorsun ormanlar yanarsa nolacak. Derde bakar mısınız ya?
Bir de kesin olan bir şey yok ortada ihtimal belirtiyor "YANARSA". Bir ihtimal için milyarlarca lira döküp aç mı kalalım? Yanarsa zaten gereği yapılıyor iftaiye çağırılıyor. Orman yeniden yeşiillendiriliyor. Dünyanın ve Fransa'nın en önemli eserlerinden Notre Dame bile yandı. Söndürüldü. Şimdi de restorasyon yapılıyor.

Mükemmelliyetçi bir kişiliksiniz, anladım bunu. Ancak, dünya 4/4lük olamaz. Dediğim gibi bitkiseverliğin de bir sınırı var. Her şeyin bir sınırı var.
İlk olarak şunu belirtmek isterim ki ben botanikçi değilim sadece doğayı, hayvanları ve bitkileri seven biriyim. Evet ekonomi kötü olabilir ama bazı şeylerden tasarruf etmek gerek. Mesela gereksiz yatırımlar, gereksiz masraflar yerine bu gibi önemli durumlar için milli sermayeyi harcamalıyız. Ayrıca ormanların da bir gelir kaynağı olduğunu belirtmek isterim.
Millet aç yemek bulamıyor demişsin, o ayrı bir sorun. Millet aç diye ormanların yanmasını göz ardı mi edelim? Ekonomik sıkıntıların farkındayım, hani anlamadığın şey bu demişsin ya. Ekonomik sıkıntılar da ayrı bir sorun. Yangın yayıldıktan sonra verdiği tahribatı biliyor musun? Hatay yangının da yanan yerlere bir bak derim. Orman ürünlerinin toplandığı bir ormanın yandığını farz et. Bu ekonomiye zarar vermiyor mu? Turistlik ormanlık alanların yandığını farz et, bu ekonomiye zarar vermiyor mu? Verdiği zarar sadece ekonomiye değil, insan sağlığına da zararı var.

Son düzenleme:
İlk olarak şunu belirtmek isterim ki ben botanikçi değilim sadece doğayı, hayvanları ve bitkileri seven biriyim.
Benim oradaki "botanikçi" deyimim ideoloji olaraktı.
Evet ekonomi kötü olabilir ama bazı şeylerden tasarruf etmek gerek.
Bunlar bizim elimizde olan şeyler değil.
Mesela gereksiz yatırımlar, gereksiz masraflar yerine bu gibi önemli durumlar için milli sermayeyi harcamalıyız.
Tasarruf ettik diyelim ormandan öncelikli konular var mesela köy enstitülerini tekrar açmak, eğitime yatırım yapıp halkı eğitmek, halk beraberliğine yatırım gibi işte bunları yaparsanız esas o zaman doğayı, hayvanları ve bitkileri koruyabilirsiniz çünkü halk bilinçlenmiş olur. Sizin dedikleriniz uzun vadede zarar.
Ayrıca ormanların da bir gelir kaynağı olduğunu belirtmek isterim.
Evet ormanlar gelir kaynağı ama teknoloji konusunda geri olduğumuz için Hollanda bile tarımda bizden daha başarılı çünkü biz toprakklardan verim alamıyoruz. Bu durumda teknolojiye yatırım yapmak daha mantıklı değil mi?

Dünyanın en güçlü ülkelerinde hiç yangın çıkmıyor mu peki?

Bu ülkelerin ekonomik durumu bizden kat be kat iyi. Neden onlar şu dediklerinizi yapmıyor? Düşünemiyorlar mı? :D
Dediğim gibi "botanikçi" ideolojisiyle ülke yönetilmez. Öyle bir devlet felsefesi de yok zaten.
Yeşilliğe çok önem veren insanların olduğu ülkelerde bile yapılaşma varken neyin tartışması bu?

Ve burası dünya, cennet değil. Sen başka bir yerde yaşıyorsun belli ki. Dünyanın acı ama gerçek olayları vardır. İnsanlar ölecek, ormanlar yanacak, adapte olamayan hayvanlar yok olacak. Bunlar dünya gerçeği.
Demişken insanların ölmesine göz mü yumalım? Çıkarın Lokman hekimi mezardan.
O ölümsüzlük buraya gelecek. :D (!)

Benim oradaki "botanikçi" deyimim ideoloji olaraktı.

Bunlar bizim elimizde olan şeyler değil.

Tasarruf ettik diyelim ormandan öncelikli konular var mesela köy enstitülerini tekrar açmak, eğitime yatırım yapıp halkı eğitmek, halk beraberliğine yatırım gibi işte bunları yaparsanız esas o zaman doğayı, hayvanları ve bitkileri koruyabilirsiniz çünkü halk bilinçlenmiş olur. Sizin dedikleriniz uzun vadede zarar.

Evet ormanlar gelir kaynağı ama teknoloji konusunda geri olduğumuz için Hollanda bile tarımda bizden daha başarılı çünkü biz toprakklardan verim alamıyoruz. Bu durumda teknolojiye yatırım yapmak daha mantıklı değil mi?

Dünyanın en güçlü ülkelerinde hiç yangın çıkmıyor mu peki?

Bu ülkelerin ekonomik durumu bizden kat be kat iyi. Neden onlar şu dediklerinizi yapmıyor? Düşünemiyorlar mı? :D
Dediğim gibi "botanikçi" ideolojisiyle ülke yönetilmez. Öyle bir devlet felsefesi de yok zaten.
Yeşilliğe çok önem veren insanların olduğu ülkelerde bile yapılaşma varken neyin tartışması bu?

Ve burası dünya, cennet değil. Sen başka bir yerde yaşıyorsun belli ki. Dünyanın acı ama gerçek olayları vardır. İnsanlar ölecek, ormanlar yanacak, adapte olamayan hayvanlar yok olacak. Bunlar dünya gerçeği.
Demişken insanların ölmesine göz mü yumalım? Çıkarın Lokman hekimi mezardan.
O ölümsüzlük buraya gelecek. :D (!)
Evet bazen ne yaparsak yapalım ormanlar yanabiliyor ama nasıl olsa ekonomisi iyi olan ülkeler bile engel olamıyor biz nasıl olacağız diyip hiç bir çalışma yapmamakta olmaz. Yangın riskni %100 olmasa bile azaltabiliriz.

Orman yangınlarının büyük çoğunluğu insan eliyle çıkıyor.

Ayrıca sen ülke olarak tarıma, ormana, yeşilliğe önem vermezsen dışa muhtaç olmaya devam edersin.
Ek olarak bunu bırakmak istiyorum.
49986858_905.png

Son düzenleme:
Evet bazen ne yaparsak yapalım ormanlar yanabiliyor ama nasıl olsa ekonomisi iyi olan ülkeler bile engel olamıyor biz nasıl olacağız diyip hiç bir çalışma yapmamakta olmaz. Yangın riskni %100 olmasa bile azaltabiliriz.
teknoloji konusunda geri olduğumuz için Hollanda bile tarımda bizden daha başarılı çünkü biz toprakklardan verim alamıyoruz.
Sen daha var olan topraklardan verimi yükseltebilecek teknolojiye bile sahip değlilsin.
Neyin çalışması? Sanal alemde Tesla mı oldun? Kablosuz akım gibi bir şey bularak dünyayı mı değiştireceksin?
Bunun cevabını da burada verdim. Onun çözümü bekçileri arttırmak, kamera takmak, IHA'ları yukarıda 7/24 bekletmek değil. Aşağıdaki yazımda çözümünü söyledim. Okursanız anlarsınız.
köy enstitülerini tekrar açmak, eğitime yatırım yapıp halkı eğitmek, halk beraberliğine yatırım gibi işte bunları yaparsanız esas o zaman doğayı, hayvanları ve bitkileri koruyabilirsiniz çünkü halk bilinçlenmiş olur.
Ayrıca sen ülke olarak tarıma, ormana, yeşilliğe önem vermezsen dışa muhtaç olmaya devam edersin.
49986858_905.png

Bunun çözümü yine senin çalışmaların değil. Zaten teknolojik olarak bahsettiğim durumdayken dillendirdiklerin tamamen "ütopya".

Yorumlarına haha atmamak için kendimi zor tutuyorum. Daha fazla zorlama bence.

Eki Görüntüle 1364260
Yazdıklarını okudum ve hepsi saçmalığın daniskası. Kamera koysunlarmış 🤣. Arkadaş her şeyi oyunlardaki gibi sanıyor galiba. Ayrıca sanayin güçlü olduğu sürece bitki yetiştirmesen de olur merak etme.

Yazdıklarını okudum ve hepsi saçmalığın daniskası. Kamera koysunlarmış 🤣. Arkadaş her şeyi oyunlardaki gibi sanıyor galiba. Ayrıca sanayin güçlü olduğu sürece bitki yetiştirmesen de olur merak etme.
Aynen kahvaltıda da triger kayışı yersin. Kamera görüş mesafesinin olduğu yerlere konulabilir.

Aynen kahvaltıda da triger kayışı yersin. Kamera görüş mesafesinin olduğu yerlere konulabilir.
Kahvaltıda zaten ağaç kabuğu yiyoruz zaten değil mi çok zeki arkadaşım? Tarla ile orman birbirinden tamamen farklı şeyler. Ayrıca sanayi olduğu sürece gider gelişmemiş ülkelerden orman, tarla ürünü alırsın merak etme.

Ben size ne yaptım da böyle davranıyosunuz? Yok yorumlarına haha atmamak için kendimi zor tutuyorum yok yazdıklarının hepsi saçmalığın daniskası. Ben kendi fikrimi yazdım, katılmayabilirsiniz.
Sen daha var olan topraklardan verimi yükseltebilecek teknolojiye bile sahip değlilsin.
Neyin çalışması? Sanal alemde Tesla mı oldun? Kablosuz akım gibi bir şey bularak dünyayı mı değiştireceksin?

Bunun cevabını da burada verdim. Onun çözümü bekçileri arttırmak, kamera takmak, IHA'ları yukarıda 7/24 bekletmek değil. Aşağıdaki yazımda çözümünü söyledim. Okursanız anlarsınız.

Bunun çözümü yine senin çalışmaların değil. Zaten teknolojik olarak bahsettiğim durumdayken dillendirdiklerin tamamen "ütopya".

Yorumlarına haha atmamak için kendimi zor tutuyorum. Daha fazla zorlama bence.
Ben teknolojimizi geliştirmeyelim mi dedim?
Kahvaltıda zaten ağaç kabuğu yiyoruz zaten değil mi çok zeki arkadaşım? Tarla ile orman birbirinden tamamen farklı şeyler. Ayrıca sanayi olduğu sürece gider gelişmemiş ülkelerden orman, tarla ürünü alırsın merak etme.
Bitki yazmışsın. Ayrıca ben sanayiye önem vermeyelim sadece tarıma ve ormancılığa önem verelim gibi bir şey demedim. Gelişmiş teknoloji ile tarım daha verimli bir şekilde yapılabilir. Bu arada insanların fikirlerine katılmasan bile konuşma tarzına dikkat et.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı