Bekçiler Kimlik Soramaz

Polise kimlik göstermem diye direten insanlar ya suçlu ya ego manyağı ya da bazı siyasi düşüncelerinin acısını polisten çıkarmak isteyen kişilerdir. Doğru, iş bulamayan gençler polis oluyor ancak bu senin kimlik göstermeme bahanen olamaz ki.

Daha gün Mecidiyeköy meydandaki meşhur çevirme noktasında beni de durdular. Daha göz teması kurar kurmaz elimi cüzdanıma attım ve kimliği teslim ettim. Kendisi de ultra kibar ve güler yüzlü bir personeldi. Yoldan geçen ergen kızın tekinden de istedi "Sence bende öyle bir tip mi var" şeklinde yanıt aldı, bizzat ben duydum. Şimdi bu gerizekalı kıza sen ne anlatabilirsin ki?

Ülkenin kolluk kuvvetlerine bu kadar gereksiz konularda karşı gelmeyeceksin. Hak ve özgürlüklerinin çiğnendiği durumlarda polise karşı gelebilirsin, örneği Gezi Parkı eylemleridir. Ancak sokakta kimlik soran bekçiye gerekli gereksiz artistlik yapamazsın. Maaşları gereksiz yüksek olabilir ancak o işin de bir miktar zorluğu var elbet.

Son düzenleme:
Trol değil gerçekten bilmediğimden soruyorum. Daha önce hiç denk gelmedim, nedir bu bekçi?
Geceleri sokaklarda dolaşan emniyet gücü mensupları. Polisler sokakta dolaşmadığı ve sokaklar çok suça zemin hazırladığı için eskiden olan bekçilik sistemini geri getirdiler. Sabaha kadar sokakta gezip emniyeti sağlamaya çalışıyorlar.

Geceleri sokaklarda dolaşan emniyet gücü mensupları. Polisler sokakta dolaşmadığı ve sokaklar çok suça zemin hazırladığı için eskiden olan bekçilik sistemini geri getirdiler. Sabaha kadar sokakta gezip emniyeti sağlamaya çalışıyorlar.
Hazır konusuyken bir şey sormak istiyorum hocam. 18 yaşından küçükleri sigara içerken gördüklerinde aile araması vb. uygulamalar yapıyorlarmış gibi şeyler duydum. Saçma geldi ve çok üstüne düşmedim, doğruluk payı var mıdır?

Hazır konusuyken bir şey sormak istiyorum hocam. 18 yaşından küçükleri sigara içerken gördüklerinde aile araması vb. uygulamalar yapıyorlarmış gibi şeyler duydum. Saçma geldi ve çok üstüne düşmedim, doğruluk payı var mıdır?
Hiç duymadım yalan yok. Yani sigara içen liselilerin bile yanından geçip gittiklerini gördüm ama aile araması yapan var mıdır bilemedim. Sigara içmek suç değil ama onu söyleyebilirim. 18 yaşından küçüklere sigara satmak suç bildiğim kadarıyla.

Ömrü hayatımda 1 kez polis kimlik istedi o da Otogar'dan evime gelirken başka ilde otobüs bekliyordum. Hani bana doğru geldiğini de gördüm Polis'in belli soracak. Saç sakal birbirine karışmış üst baş simsiyah katil gibi oturuyorum sırtımda elimde kara bir çanta. Hemşerim çıktı sohbet muhabbet, kimliği sorguladı falan işi bitti salmadım 5dk daha muhabbet ettik 😀 Sonra otobüs göründü zaten yavaştan kalktım.

Ortaya bir soru daha sorayım. Bir bekçinin bekçi olduğunu nasıl anlayacağız? Hadi polisin polis kimliği var, hiç tanımadığım birisi ben bekçiyim kimlik kontrolü yapıcam dese onun bekçi olduğuna nasıl inanacağız?

Bekçi mesleğine tamamen karşıyım, bu hayatta bişeyler yapamamış bir baltaya sap olamamış insanların yaptığı meslek ve havalarından geçilmiyor ben genel de çoğunu tersliyorum sanki polismiş gibi artistlik yapıyolar. Ben kaç sene okul okumuşum yabancı dil öğrenmişim onlar kadar maaş alamıyorum.
Burda 4500 TL kadar maaş alıyorlar. Tek yaptıkları da boş boş gezmek. Çay ve kahve içmek. Bazısı milleti bile rahatsız ediyor. Tamamen devlet israfı. Ben olsam bunlara asgari ücretten 1 kuruş fazla vermezdim. Çalışmıyorsan yallah. Bu işi senin yerine yapacak milyonlarca insan var. Bekçi olayının neden yapıldığını ve neden getirildiğini de çok iyi biliyorum. Ama her şeyi özgürce konuşamıyoruz. Çünkü çok özgür bir ülkeyiz. Sadace zamane Almanyası'nın kahverengi giyinenlerini hatırlayın ya da İran'da ki ahlak bekçilerini. Bunlar kimin bekçisi kimin militer gücü anlarsınız. Neyse fazla konuşmayalım. Silivri soğuktur.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı