Belirtmeksizin mesajlara "dislike" atmak

Mando9098

Kilopat
Makaleler
8
Yer
Isparta
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
R5 5600 / Evga Gtx 1660s / 2x8gb corsair vengeance 3200mhz / Asrock b550m-hdv
Meslek
Fotoğrafçı
Örneğin bir sistem tavsiyesinde ederinden fazla bir miktar olan bir sistem önerdiğimi varsayalım, veyahut herhangi başka bir konuda yanlış bir bilgi verdiğimi. Bu mesajlara sadece dislike atıp geçenlerden açıkçası nefret ediyorum. Neden dislike attıklarını, neden begenmediklerini, veyahut yanlısımın nerede oldugunu belirtmeksizin dislike atıyorlar. Mesela yazdıgım şey doğru lakin başka bir şeyden ötürü dislike atıyor ve bende bilgimin doğrulugundan şüpheleniyorum. Rica ediyorum dislike atmadan önce veya sonra neden begenmediğinizi, veya nerede yanlış yapıldıgını söylerseniz herkes için iyi olacaktır. Yanlış mesaj yazan kişide öğrenir, ona doğrusunu öğretende sevap işler.

Spam yapılmadığı sürece kimin hangi mesaja hangi ifadeyi attığı kimseyi ilgilendirmiyor. Şimdi sizin mesajınıza beğenmedim ifadesi attım. Atmamın sebebi de sizinle aynı fikirde olmamam. Bu konunun altına "Fikrinize katılmıyorum." yazsam boş yere laf kalabalığı olacak. Hiç gerek yok.

Spam yapılmadığı sürece kimin hangi mesaja hangi ifadeyi attığı kimseyi ilgilendirmiyor. Şimdi sizin mesajınıza beğenmedim ifadesi attım. Atmamın sebebi de sizinle aynı fikirde olmamam. Bu konunun altına "Fikrinize katılmıyorum." yazsam boş yere laf kalabalığı olacak. Hiç gerek yok.

O durumlardan bahsetmiyorum. Dediğim şey öneri veya bir sorunun çözülmesi olayı. Tartışma gibi konularda tabii ki de haklısınız kalabalık yapmamak için emoji atıp geçilebilir lakin öneri ve çözüm odaklı konularda yanlış bilgi verildiyse doğrusu yazılıp bilinçlendirmek en mantıklısı bana göre.

Arkadaşın demek istediği, örneğin bir donanım konusunda bir bileşen hakkında bilgi veriyor, birisi dislike atıyor, lakin hiçbir şey yazmıyor, yanlışını karşısındakine belirtme gereği duymuyor ve bu çok yanlış bir şey. yanlış bir bilgi verdiyse en azından ''şurada hatalısın'' diye belirtebilir. zaten arkadaş belirtmiş verdiğim bilgiden şüphe ediyorum diye. o yüzden nerede yanlış varsa herkes belirtmeli.

@Mando9098 Arkadaşlar konuyu çok yanlış anlamış. :D

Arkadaşın demek istediği, örneğin bir donanım konusunda bir bileşen hakkında bilgi veriyor, birisi dislike atıyor, lakin hiçbir şey yazmıyor, yanlışını karşısındakine belirtme gereği duymuyor ve bu çok yanlış bir şey. Yanlış bir bilgi verdiyse en azından "şurada hatalısın" diye belirtebilir. Zaten arkadaş belirtmiş verdiğim bilgiden şüphe ediyorum diye. O yüzden nerede yanlış varsa herkes belirtmeli.

Aynen öyle hocam. Geçen bir konuda konu sahibinin mesajını yanlış okudugum için farklı bir çözüm yönetmi sundum. Çözüm yöntemi doğru lakin farklı bir sorunun çözümü oldugu için bir iki arkadaşımız dislike attığı için bilgimin doğrulugundan süphe ettim nerede yanlısım var diye iki saat baktım. En sonunda dayanamayıp etiket atıp sordum. meğerse mesajı yanlış okumusum ama bunu dile getirmiyorlar bile. Benim mesajımı okuyup o dislike emojilerini gören bir kişi çözümün yanlış oldugunu sanıp başka yerlerde yanlış bilgi verebilir. Buna kelebek etkisi deniyor.

Aynen öyle hocam. Geçen bir konuda konu sahibinin mesajını yanlış okudugum için farklı bir çözüm yönetmi sundum. Çözüm yöntemi doğru lakin farklı bir sorunun çözümü oldugu için bir iki arkadaşımız dislike attığı için bilgimin doğrulugundan süphe ettim nerede yanlısım var diye iki saat baktım. En sonunda dayanamayıp etiket atıp sordum. meğerse mesajı yanlış okumusum ama bunu dile getirmiyorlar bile. Benim mesajımı okuyup o dislike emojilerini gören bir kişi çözümün yanlış oldugunu sanıp başka yerlerde yanlış bilgi verebilir. Buna kelebek etkisi deniyor.
Sonuna kadar katılıyorum.

@Mando9098 @heaxbey
Anlattığınız gibi durumlarda sadece beğenmedim atıp geçmektense hatanın ne olduğunu açıklamak daha doğru fakat ben yine de bunun zorunlu olmaması gerektiğini düşünüyorum. Beğenmedim atan kişi ceza almış olabilir, o sırada açıklama yapmak istememiş olabilir, mesaj yazacak vakti olmayabilir, başka birisi açıklama yapmıştır ve o da açıklama yapan kişinin mesajının aynısını tekrar etmek yerine açıklama mesajına beğen ifadesi atmış olabilir vs. vs. Bu liste daha uzar gider. Birisi size beğenmedim attığında nerede hata yaptım acaba diye düşünmeyin çünkü beğenmedim ifadesi sadece hatalı mesajlar için kullanılmıyor. Benim A1 Türkçe ile yazanlara beğenmedim attığım da oluyor mesela bazen. Kısacası kafaya takmayın bence böyle şeyleri pek.

@Mando9098 @heaxbey
Anlattığınız gibi durumlarda sadece beğenmedim atıp geçmektense hatanın ne olduğunu açıklamak daha doğru fakat ben yine de bunun zorunlu olmaması gerektiğini düşünüyorum. Beğenmedim atan kişi ceza almış olabilir, o sırada açıklama yapmak istememiş olabilir, mesaj yazacak vakti olmayabilir, başka birisi açıklama yapmıştır ve o da açıklama yapan kişinin mesajının aynısını tekrar etmek yerine açıklama mesajına beğen ifadesi atmış olabilir vs. vs. Bu liste daha uzar gider. Birisi size beğenmedim attığında nerede hata yaptım acaba diye düşünmeyin çünkü beğenmedim ifadesi sadece hatalı mesajlar için kullanılmıyor. Benim A1 Türkçe ile yazanlara beğenmedim attığım da oluyor mesela bazen. Kısacası kafaya takmayın bence böyle şeyleri pek.
Saçma sapan münakaşaların oluşmaması için, kendimizi doğru ifade etmemiz gerek. her şeye sadece emoji atıp geçen var. bir konunun mesaj ile ifade edilebilmesi gerekirken, emoji atıp geçiyorlar. bu tamamen absürt. vakti olmayan kişiler bence foruma bile bakmasınlar.

Geri
Yukarı