Beş basamaklı ABCDE sayısını bulun

4D=A+B+C+D+E
3D=A+B+C+E
E=A+B
3D=2A+2B+C
B=2A
3D=6A+C, sol taraf üçün tam katı ise sağ taraf da öyle olmalı bu yüzden C=9, 6, 3. Fakat 3 olamaz çünkü diğerlerinden büyük olmalı. Muhtemelen 9, şimdilik öyle varsayacağım.
E=A+B
E=3A, E=3k
A=1 dersek B=2 ve E=3 olur. Ama C 6 veya 9 olabileceği için D de 4 veya 5 olur.
Bu yüzden bu maddeleri sağlayan beş basamaklı ABCDE sayısı yoktur. Sayıları vardır. En az 3 tane olmak üzere 12643, 12953 ve 24976.
Ya sayılar demelisiniz ya da daha spesifik olmalısınız.

4D=A+B+C+D+E
3D=A+B+C+E
E=A+B
3D=2A+2B+C
B=2A
3D=6A+C, sol taraf üçün tam katı ise sağ taraf da öyle olmalı bu yüzden C=9, 6, 3. Fakat 3 olamaz çünkü diğerlerinden büyük olmalı. Muhtemelen 9, şimdilik öyle varsayacağım.
E=A+B
E=3A, E=3k
A=1 dersek B=2 ve E=3 olur. Ama C 6 veya 9 olabileceği için D de 4 veya 5 olur.
Bu yüzden bu maddeleri sağlayan beş basamaklı ABCDE sayısı yoktur. Sayıları vardır. En az 3 tane olmak üzere 12643, 12953 ve 24976.
Ya sayılar demelisiniz ya da daha spesifik olmalısınız.
Hocam sorunun içinden geçtiniz :)

Hocam sorunun içinden geçtiniz :)

Böyle sorular soran biri vardı. Muhtemelen o da siz de kendiniz yazdınız. Açıkçası ben bu tip bir şeyi çözerken bir zevk almıyorum çünkü en basitinden daha başlamadan muhtemelen birden fazla cevabı olacağı aklıma geliyor. Bir işe yaradığı da yok. Üniversite sınavında 4 işlemi bilenlerle bilmeyenleri ayırmak için sorulan sorulardan farksız bence. Tamamen vakit kaybı olduğunu düşünüyorum. Algoritma oluşturup beyin ile çözülebilecek sorular taraftarıyım.

Önce tüm değerleri X cinsinden buluyoruz.
ABCDE beş basamaklı sayı ise her harf bir rakamı temsil ediyor.
Rakamlar 9 dahil 9'dan küçük olmalı
A=0'dan büyük olmalı
● D= A+B+C+E=4÷1
● B=2A
● C> A, B, D,E
● E=A+B
A=2x
B=4x
C=8x
D=5x
E=6x
Bu durumda; yalnızca
X=1 olursa koşulları sağlar.
24856

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı