Big Bang öncesini dine inanmayanlar nasıl açıklıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Mr.ery

Hectopat
Aklıma bu aralar bir soru takıldı şimdi ilk şey nasıl oldu ama bu ilk şeyden kastım big bang değil daha öncesi yani ondan önce hiçlik. Şimdi İslam'a ya da diğer dinlere göre aslında gayet basit bir açıklaması var ama ateistler nasıl açıklıyor? Sadece merak amaçlı soruyorum lütfen ateist arkadaşlar yanlış anlamasın herhangi bir saygısızlık ya da başka bir amacım yok herkesin inancına ya da inanmayışlarına saygım var.

Kimse kesin şöyle veya böyle olmuştur demiyor ancak tahminler mevcut.

Hocam evet ama işte o tahminlerden önce ne vardı yani o tahminlerin hepsi (benim bildiğim) oluşmuş bir şeyden bir oluşuma yani daha önceden zaten var olan bir şey üzerine gidiyor ben de şunu merak ediyorum onlardan önce?

Initial singularity, yani ilk tekillik, bu durumu açıklıyor. Araştırmanızı öneririm.

Hocam ben biraz bakmıştım ama aklıma çok yatmamıştı bana oldukça mantıksız gelmişti siz İngilizce, Türkçe ya da Fransızca bir kaynak varsa atarsanız sevinirim.

Initial singularity, yani ilk tekillik, bu durumu açıklıyor. Araştırmanızı öneririm.

Bu aşırı zorlama geliyor bana, şahsen Big Bang'in spekülasyondan farksız olduğunu düşünüyorum. Nasıl 500 yıl öncesi insanlar bize aşırı cahil geliyorsa 200 yıl sonra da bize aynı şekilde bakacaklar. Elimizde bu teklilik üzerine bir kanıt yok ve olabilecek çok fazla alternatif var.

Olaya bakış açınızın biraz yanlış olduğunu düşünüyorum. Bilim merak için var. Hiçbir bilim insanı inanç sistemi üzerine böyle araştırmalar yapmaz. Günümüzde hala evrimin var olup olmadığıyla ilgili tartışmaların çoğu din ile çatışma yaşamasından dolayı bilime karşı yapılmaktadır. Evrim konusunda bilim dünyasında şu an hiçbir şekilde tartışma olmadığı gibi kesinlikle var olduğunu bilinerek detaylarına inilmektedir.

Tıpkı evrim gibi insanlar evrenin başlangıcını merak edip buna göre araştırma yapmaya devam etmektedirler. Bir şeyin henüz açıklanamaması olayın var olmadığı anlamına gelmiyor. O yüzden dini inançlar ile bilimin karşılaştırmaması gerektiğini düşünenlerdenim.

Bu aşırı zorlama geliyor bana, şahsen Big Bang'in spekülasyondan farksız olduğunu düşünüyorum. Nasıl 500 yıl öncesi insanlar bize aşırı cahil geliyorsa 200 yıl sonra da bize aynı şekilde bakacaklar. Elimizde bu teklilik üzerine bir kanıt yok ve olabilecek çok fazla alternatif var.

Teşekkür ederim ama hala aklıma yatmadı yani yani onlardan önce ne vardı orada yazanlardan önce her şeyden önce ne vardı şimdi hiçbir şey yoktan var olamaz vardan yok olamaz onlardan önce hiçbir şey yokken ne vardı ya da bu kadar şey ve düzen nasıl oluştu aklımı kurcalayan şey bu.

Sana o nasıl aşırı zorlama geliyorsa, bana da dinlerin açıkladığı şekil zorlama geliyor. Ben buna inanıyorum. O zamanlarda yaşayan bir canlı varlık olmadığı için teorilerden öteye gidemeyiz maalesef. Size de çat diye bir teoriyi kanıtlayamam. Kanıtlayabilsem bu bir teori olmaz zaten.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı