Bileşiklerin formülleri nasıl bulunuyor

Mesela su H2O. H2O olduğu nasıl bulundu?

Oksijenin değerliği -2'dir. Hidrojenin de ametallerle birleşik yaparken değerliği (flor hariç) +1'dir. Bu 2 element birleşik yapacaklarsa H2O şeklinde yapmalılar. Elementlerin değerliğine göre birleşik yaparlar. Formülleri de sayılarından gelir. 2 hidrojen H2, 1 tane oksijen O olur sonuç olarak H2O çıkar.

Artı -1 Eksi
H2O = 2 Hidrojen 1 Oksijen.
Onu sormuyor hocam. Nasıl bulundu diyor. Akşam akşam ben de merak ettim. Bence bazı sıvı bileşikleri elektroliz edip elementlere ayırmışlardır. Deneysel olarak bulunan bileşikler zaten kontrollü ortamlarda yapıldığı için bilinir ama rasgele bileşikler için kesin bir fikrim yok.

Bu elmaya neden elma ismi verildi gibi bir şey. Elementi bulan kişi istediği ismi veriyor. İsme göre kısaltma veriyorlar.

Düzeltme: Başlığa element, mesaj kısmına bileşik demişsiniz. Siz tam olarak ne istiyorsunuz.

Artı -1 Eksi
Onu sormuyor hocam. Nasıl bulundu diyor. Akşam akşam ben de merak ettim. Bence bazı sıvı bileşikleri elektroliz edip elementlere ayırmışlardır. Deneysel olarak bulunan bileşikler zaten kontrollü ortamlarda yapıldığı için bilinir ama rasgele bileşikler için kesin bir fikrim yok.

Hidrojen kısaltımı "H", bundan 2 tane var. Oksijen kısaltımı "O", ne çıktı ortaya?

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı