[Bilgilendirme] Xiaomi ve Oppo kamerası neden bu kadar yüksek değerli ve ucuz?

Çoğu kişi Xiaomi telefonların yüksek performansı olduğunu ve yüksek megapikselli(MP) kamerayla efsane çekimler gerçekleştirdiğini düşünür. Ancak bu tamamen bir efsaneden ibarettir :) Xiaomi telefon alan biri ilk aylar performansı çok yüksek diye sevinir(her yeni telefon alındığında aynı şey olur) ancak kısa süre içerisinde RAM'in 8 GB olması ile 3GB olması arasında pek bir fark olmadığını çözer. Mesela iPhone 11 sadece 3GB RAM kullanıyor ama her koşulda FPS lisetsinde Xiaomi telefonları ezip geçiyor. Kameralar da aynı şekilde. 108MP ne yüksek bir çözünürlük(!) Değil mi? Aslında kamera performansının doğrudan MP ile bir bağlantısı kesinlikle yok. Bu farkı anlamak için bir S20 Ultra derinlemesine inceleme videosu var buna göz atabilirsiniz (kanal ismi vermiyorum). Yani anlayacağınız üzerine özellikle Xiaomi ve Oppo markalarının yüksek değerlerine bakmayın. Şu şekilde düşünün: Bir Kingston 240GB SSD'niz var ki Kingston uzun ömürlülük ve kararlılık konusunda 1 numaradır, bir de Adata 480GB SSD'sine bakın. Siz eğer gerçekten yüksek performans alamak istiyorsanız Kingston'u seçmenizin doğru olduğunu bilirsiniz. Aynı şekilde Xiaomi ve Apple gibi markalarını düşünebiliriz. Yani telefon alırken asıl bakmanız gereken şeyler FPS ve kararlılık testleri sonuçları daha sonra ise kaç sene kullanılabileceğine (yani Android sürümü güncellemeleri: Xiaomi ve Oppo genelde 1 yıl güncelleme alır) bakmaktır. Herkese telefon alırken dikkat etmeye davet ediyorum. İnşallah bir gün hayellerinizdeki telefona ulaşırsınız. İyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Redmi Note 7 kullanıcısıyım. Ben Redmi Note 7'yi kamerası 48MP diye almadım, veya RAM'i 4GB yani, iPhone 11'den yüksek diyerek de almadım. Tamamen telefonu sevdiğim için aldım. Dış görünüşü, arayüzü falan hoşuma gitti ve aldım. 48MP kamerası var diye telefonumun iPhone 11'den iyi çekim yaptığını iddia etmiyorum ve iddia eden varsa da karşıyım zaten. Fakat sizin bu boş eleştirinizi anlamadım.

Redmi Note 7 kullanıcısıyım. Ben Redmi Note 7'yi kamerası 48MP diye almadım, veya RAM'i 4GB yani, iPhone 11'den yüksek diyerek de almadım. Tamamen telefonu sevdiğim için aldım. Dış görünüşü, arayüzü falan hoşuma gitti ve aldım. 48MP kamerası var diye telefonumun iPhone 11'den iyi çekim yaptığını iddia etmiyorum ve iddia eden varsa da karşıyım zaten. Fakat sizin bu boş eleştirinizi anlamadım.
Arkadaş zaten sizin gibi bilinçli insanlar için bir eleştiri yapmamış. Bahsettiği güruh farklı.

Kingston uzun ömürlülük ve kararlılık konusunda 1 numaradır
Ben bu cümleye takıldım. Kim böyle bir şey söyledi? Mantıksız olsa da SSD markalarının genel bir değerlendirmesini yapmak gerekirse uzun ömürlülük, kararlılık, performans, yazılım ve güncelleme desteği gibi konularda Samsung'un SSD'leri 1 numaradır.

Yani telefon alırken asıl bakmanız gereken şeyler FPS ve kararlılık testleri sonuçları daha sonra ise kaç sene kullanılabileceğine (yani Android sürümü güncellemeleri: Xiaomi ve Oppo genelde 1 yıl güncelleme alır) bakmaktır.
Bu kısma tamamen katılmıyorum. Oyun oynamıyorsa, yüksek işlemci gücüne ihtiyaç duymuyorsa kişinin öncelikleri farklı olabilir. FPS her şeydir diye genellemek, MP her şeydir gibi genellemeye benziyor.

Kamera konusunda ise haklısınız. MP tek başına bir anlam ifade etmiyor. Lens, sensör boyutu ve kalitesi, diyafram, OIS olup olmaması gibi birçok önemli detay giriyor işin içine.

RAM'in 8GB olması ile 3GB olması arasında pek bir fark olmadığını çözer. Mesela iPhone 11 sadece 3GB RAM kullanıyor ama her koşulda FPS lisetsinde Xiaomi telefonları ezip geçiyor.
Buraya da tamamen katıldığımı söyleyemem. Android ile iOS bu konuda doğrudan kıyaslamak için doğru değil. iOS belli nedenlerden ötürü daha düşük RAM ile stabil çalışabiliyor. Bu videoyu izleyebilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bunun dışında RAM ile performans ölçmeye çalışmak hatalıdır, burası doğru. Yonga esas önemli olan.

Kıyasladığınız cihazlar arasındaki fiyat farklarını da göz önünde bulundurun bu arada.

Tüketici yorumlarına bakarak almak gayet mantıklı bence. Zamanında aldığım GIGABYTE ekran kartını alırken sorun çıkarır vs. git MSI veya ASUS al diyenler olmuştu. Almadım. Herhangi bir sorun da çıkmadı. Sadece model farkından dolayı bazen bitrate de biraz oynamalar oluyor ama önemli değil. Asıl değişken soğutucu farkı oluyor genelde. Aynı şekilde Crucial ssd, hi-level m2.ssd ve adata 128gb ssd sahibiyim. Hiçbirinde sorun yok. Adata Türkiye pazarına yeni girdiğinde çoğu tüketici çin malı çakmadır vs. diye yanaşmadı ama şimdi yüzlerce satıyor.

Çoğu kişi Xiaomi telefonların yüksek performansı olduğunu ve yüksek megapikselli(MP) kamerayla efsane çekimler gerçekleştirdiğini düşünür.

Bunu artık herkes biliyor bence. Önemli olan mp'den ziyade sensör kalitesi. Microsoft Lumia modellerini çıkardığında Carl Zeiss mercek kullanmıştı ve 8MP kamerasıyla Lumia 820 oldukça iyi işler çıkarıyordu. İncelediğim kadarıyla Xiaomi telefonların çoğunda Sony Exmor sensör var. Kamerayı incelerken sadece mp odaklı düşünmek de saçma. Telephoto, görüntü sabitleyici, diyafram açıklığı vs. gibi özellikler de güzel görüntüler yakalamanıza olanak sağlayan birkaç nokta sadece.

Yok öyle dünya. Telefonlar gayet de kaliteli. Gidip "Afyon" aldın anlaşılan, insanlar ucuza kaliteli mal alınca zoruna gidiyor anlaşılan.

Apple almadım. Linç atmayın.

Hocam Apple ayrı bir dünya. Aralarında bulunan fiyat farkına bakın. Oyunlar Apple'a göre optimize edilir. Karşılaştırma yanlış.

Ben aradaki farkı görmeniz için böyle bir karışılaştırma yaptım. Küçük resimde elbette bazı modeller aralarında yarışıyor. En güzel örnek bimden aldığın bir 100TL kamera 1080P'si ve aldığın bilinen ve kalitesine güvendiğin bir markanın kamerasının 720psi aynı olması gibi.
Bu kısma tamamen katılmıyorum. Oyun oynamıyorsa, yüksek işlemci gücüne ihtiyaç duymuyorsa kişinin öncelikleri farklı olabilir. FPS her şeydir diye genellemek, MP her şeydir gibi genellemeye benziyor.

Kamera konusunda ise haklısınız. MP tek başına bir anlam ifade etmiyor. Lens, sensör boyutu ve kalitesi, diyafram, OIS olup olmaması gibi birçok önemli detay giriyor işin içine.

Buraya da tamamen katıldığımı söyleyemem. Android ile iOS bu konuda doğrudan kıyaslamak için doğru değil. iOS belli nedenlerden ötürü daha düşük RAM ile stabil çalışabiliyor. Bu videoyu izleyebilirsiniz:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bunun dışında RAM ile performans ölçmeye çalışmak hatalıdır, burası doğru. Yonga esas önemli olan.

Kıyasladığınız cihazlar arasındaki fiyat farklarını da göz önünde bulundurun bu arada.
Anlaşılabilir olması açısından böyle bir örrnek verdim. Huawei kullanan akrabalarım ve Xiomi kullanan akrabalarımın FPS değerleri arasında bariz farklar mevcut.

Son düzenleme:
Farklı bir şey cevap olarak Oppo konusuna katılmıyorum. Hangi telefonu ucuz ve şişirilmiş? En üst seviye olan Find serisinde bile 8K video ve 108 MP kamera yok.

Kamera lens, yazılım, sensör gibi etkenlere bağlı. MP sadece boyutu artırarak net çekiyor. Telefonu almadan lensin kalitesini nasıl anlayabilirsin? Xiaomi, Meizu gibi telefonları ucuz üreticileri teknoloji kanalları amiral gemisi katili diye servis ediyor. Her videolarında sayısal veriler konuşup performans diyorlar. İnsanlarında çoğunluğu sayısal verilere bakıyor. Araştırmıyor. Antutu puanına bakıp telefon alanlar var.

Benim telefonum Oppo Reno Z. 4 GB ram ve Mediatek P90 işlemci var. Uzunca bir süre de kullanıyorum. Donma, kasma, yavaşlama gibi sorunlarla karşılaşmadım. Bu tarz şeyler kişinin telefondan ne beklediğine ve kullanım şekline bağlı. Buna göre de bir telefonu seçicek. En iyi telefonu alsan bile kutusunu açtığında bozuk çıkabilir. Bir güncelleme gelir ve 100 kişinin 99 kişisinde hiçbir sorun olmaz ama 1 kişide sorun çıkabilir. Şansa da bağlı.

MP konusu sazan avıdır. Zaten alırken MP değerine değil 4K olmasına bakarım şahsen 480 işkence gibi.

4K değerinin MP'den bir farkı yok ki ama. Hatta Canon bir süre taşa tutuldu, rezalet 4K performansı yüzünden.

İşe, "Telefon alan birisi neden fotoğrafa öncelik verir ya da fotoğraf çekecek birisi neden gidip telefon alır?" sorusunu sorarak başlamak gerekiyor. Tabletler çıktığı zaman bilgisayarları bitirebileceği söylenmişti, ancak pek öyle olmadı. Aynı şey kameralar için de geçerli. Giriş seviyesi ya da kompakt kamera pazarı telefonlar sebebiyle küçüldü, hatta ileride tamamen yok olur belki. Ancak DSLR sınıfı kameraları etkilemez telefonlar. İstedikleri kadar reklam yapsın telefon üreticileri...

Şu da var tabii. Aldığı telefonla kuşu, böceği, denizi yamuk yamuk çekip, Instagram'a atıp, ben fotoğrafçılık yapıyorum diye dolaşan grup çıkartıyor bu söylemleri aslında. Satıcılar da onlara göre pazarlama yaptırıyor. Huawei ve Samsung, yeni çıkarttıkları amiral gemisi telefonları birkaç senedir özellikle sosyal medyada fotoğrafçılık hesaplarına ya da fotoğrafla uğraşan önemli insanlara incelettiriyor, onlar üzerinden "Bakın çok iyi fotoğraf çekiyor" algısı yarattırmaya çalışıyor...

Çok takmamak lazım kısaca. Ancak S10e kullanan birisi olarak, DSLR'ın yanına arada fotoğraf çekmek için iPhone'u tercih ederdim. Zira Samsung'un garip yazılımı fotoğrafları mahvedebiliyor...

Son düzenleme:
İşe, "Telefon alan birisi neden fotoğrafa öncelik verir ya da fotoğraf çekecek birisi neden gidip telefon alır?" sorarak başlamak gerekiyor. Tabletler çıktığı zaman bilgisayarları bitirebileceği söylenmişti, ancak pek öyle olmadı. Aynı şey kameralar için de geçerli. Giriş seviyesi ya da kompakt kamera pazarı telefonlar sebebiyle küçüldü, hatta ileride tamamen yok olur belki. Ancak DSLR sınıfı kameralı etkilemez telefonlar. İstedikleri kadar reklam yapsın telefon üreticileri...
Şöyle bir sebep olabiliyor, bugün ortalama bir telefon için zaten 2500-3000 TL civarını gözden çıkarmak gerekiyor. Almışken bir 500-1000 TL daha koyup iyi bir kamera ile günlük kullanım için, DSLR'lar gibi kaliteli görüntüler elde edilemese de basit fotoğraflar için iyi kamera kullanışlı oluyor. Taşıması da rahat, daha doğrusu her zaman elimizin altındalar. Bu nedenle almışken kamerası da güzel olursa fena olmuyor.

Burada telefonların profesyonel makinelerle yarışabileceğini iddia etmiyorum, öyle bir şey mümkün değil zaten; yanlarına bile yaklaşamazlar küçücük sensörlerle.

Şu da var tabii. Aldığı telefonla kuşu, böceği, denizi yamuk yamuk çekip, Instagram'a atıp, ben fotoğrafçılık yapıyorum diye dolaşan grup çıkartıyor bu söylemleri aslında. Satıcılar da onlara göre pazarlama yaptırıyor. Huawei ve Samsung, yeni çıkarttıkları amiral gemisi telefonları birkaç senedir özellikle sosyal medyada fotoğrafçılık hesaplarına ya da fotoğrafla uğraşan önemli insanlara incelettiriyor, onlar üzerinden "Bakın çok iyi fotoğraf çekiyor" algısı yarattırmaya çalışıyor...
Kendilerini "fotoğrafçı" olarak isimlendirmeseler çok problem değil aslında, zevkli bir şey neticede. Ben şu an Mate 10 Pro'm ile elimden geldiğince güzel şeyler yakalamaya çalışıyorum ama öyle kendimi fotoğrafçı olarak adlandırmadım hiç. Güzel bir makine almak istiyorum, hatta çok istiyorum ancak ekonomik nedenlerden ötürü önceliklerim şu anda farklı maalesef. Böyle yetinmek zorundayım. Öyle güzel şeyler yapabildiğimi, profesyonel şeyler yakaladığımı sanmıyorum. Ama ne bileyim güzel kompozisyonlar yakalamak, farklı şeyler denemek falan güzel oluyor benim için. Temel bilgileri araştırmak, okumak ve bunları denemek hoşuma gidiyor.

Burada tek demek istediğim telefon alınırken kameranın öncelikli olmasının her zaman anlamsız olmadığını düşünmem.

Geri
Yukarı