Çözüldü Bilgisayar darbe aldıktan sonra HDD düzgün çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Penaldo

Hectopat
Merhaba.
HDD'ye yüklü bir programı çalıştırınca HDD'den ses geliyor ve D diski (HDD) açılıyor. Oyun vs oynayamıyorum otomatik kapanıyor. Geçen gün yanlışlıkla kasaya çarptım PC açıkken ondan olmuş olabilir mi ? Nasıl düzeltirim? Teşekkürler.
HD Tune'de tarama yaparken bu hatayı verip D klasörü açılıyor.

technnn.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hard disk fiziksel hasarla bozulması en kolay parça diyebiliriz. Çok nazik davranılması gerekiyor. Eğer kasaya sert bir şekilde çarptıysanız ve hard disk direkt olarak bir darbe aldıysa evet bir hasar almış olabilir, aldıysa da fiziksel hasarın maalesef çözümü yok yapacağınız şey verilere ulaşabiliyorsanız bir an önce veri kurtarmak.
Düzelmez hocam çok fazla bad sectör gözüküyor.

O diski yedeğe alın içinde önemli veri tutmayın.

Yazılımsal olarak bad sectorler HDD Regenerator ile düzeltilebiliyor(bu da tam bir çözüm değil hani bir sefer yaptım geçti olmuyor.) Ama sizinki fiziki bad sectordur tahminimce. Sonuçta darbe gelmiş HDD'ye içindeki disk çizilmiştir.

Düzelmez hocam çok fazla bad sectör gözüküyor.

O diski yedeğe alın içinde önemli veri tutmayın.

Yazılımsal olarak bad sectorler HDD Regenerator ile düzeltilebiliyor ama sizinki fiziki bad sectordur tahminimce.

Anlamadığım şey hiçbir şey yokken ne oldu bir anda bozuldu ayağım çarptı ama ondan da böyle olmaz heralde.

İsmini hatirlamiyorum tam ama USB ile HDD onarma programi vardi (bulursam yazarim) onu kullanabilirsin. En sağlıklısi HDD değiştirmek olacaktir.
teşekkür ederim.

Hard disk fiziksel hasarla bozulması en kolay parça diyebiliriz. Çok nazik davranılması gerekiyor. Eğer kasaya sert bir şekilde çarptıysanız ve hard disk direkt olarak bir darbe aldıysa evet bir hasar almış olabilir, aldıysa da fiziksel hasarın maalesef çözümü yok yapacağınız şey verilere ulaşabiliyorsanız bir an önce veri kurtarmak.

Çözüm
HDD'ler çok hassas parçalardır. Özellikle çalışırken alacağı bir fiziksel darbe, büyük titreşim vb. tarz olaylar HDD içindeki diskin çizilmesine yol açabilir. Muhtemelen HDD'niz bu şekilde darbe nedeniyle çalıştığı sırada hasar almış. HDD'nin aldığı fiziksel hasarı düzeltmeniz pek mümkün değil, düzeltmek imkansız değil ama hiç mantıklı da değil. En kısa sürede yeni bir HDD'ye yada bir SSD'ye geçmenizi öneririm. Çünkü gün geçtikçe o çizik büyüyebilir ve dosyalarınızı kullanılmaz hale getirebilir, bilgisayar kullanırken bir hayli sinir olabilirsiniz.

Geri
Yukarı