Bilgisayar fiyatları neden düştü?

FaLSe

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, aşağıdaki sisteme sahibim. Aldığım zaman çok yüksek fiyatlara aldığımı hatırlıyorum yaklaşık 2.5-3 yıl olmuştur. Bir ara aşırı patladı fiyatlar mining döneminde. O fiyatlar aklımda kalmış hala, bilgisayarı satayım boş duracağına dedim. Çok komik rakamlar çıkıyor hesapladığımda. Değer mi sizce satmaya?

Sapphire Pulse RX 5600XT.
Ryzen 5 3600.
B450M S2H.
XPG SX8100 512 GB 3500/2400MB/s
Apache panther 16 GB (8x2) 3000MHz Dual channel RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, aşağıdaki sisteme sahibim. Aldığım zaman çok yüksek fiyatlara aldığımı hatırlıyorum yaklaşık 2.5-3 yıl olmuştur. Bir ara aşırı patladı fiyatlar mining döneminde. O fiyatlar aklımda kalmış hala, bilgisayarı satayım boş duracağına dedim. Çok komik rakamlar çıkıyor hesapladığımda. Değer mi sizce satmaya?

Sapphire Pulse RX 5600XT.
Ryzen 5 3600.
B450M S2H.
XPG SX8100 512 GB 3500/2400MB/s
Apache panther 16 GB (8x2) 3000MHz Dual channel RAM.

Düştü mü? 😀 fiyatlar anlık artıyor düşmesini nereden çıkardınız.

Bir ara aşırı patladı fiyatlar mining döneminde.
Mining öldü gibi bir şey, eskisi gibi her giren kâr edemiyor. Bundan dolayı normal ekran kartlarının fiyatları eskiye göre daha ucuz (enflasyonla doğru orantıda hesaplayıp kontrol edebilirsiniz. Karşıt görüşe sahip opmak zorunda değilsiniz.)

Bir yandan Yapay Zekâcılar türedi, bu iş halen daha enterprise seviyesinde ve özel üretim ekran kartları olduğu için şirketler standart ekran kartlarına dadanmıyor. Aynı sunucu seviyesi işlemciler gibi.

Ama bu gelrcek dönemde standart ekran kartlarına normal insanların kendi Deep Fakelerini oluşturmak için dadanmayacakları anlamına gelmiyor. Kaldıki halen daha kimsenin ön görüp konuşmadığı bir şey, tabi cloud sunucuları daha da gelişmeze bu durum kaçınılmaz.

Kısaca bu yüzden ekran kartları eskiye göre ucuz ( enflasyonla doğru orantıda ).

Nasıl düşüyor hocam? 1 aydır bilgisayar fiyatlarını aktif takip ediyorum. Gözümün önünde artıyor habire.

Hocam zamanında bu ekran kartı 13-15 bin TL bandında geziyordu. Şu an ikinci elleri 5-6 bin TL civarı.

Eski olan her şeyin fiyatı düşer zaten. Ne bekliyorsunuz zammı gelmeli?

Nasıl düşüyor hocam? 1 aydır bilgisayar fiyatlarını aktif takip ediyorum. Gözümün önünde artıyor ha bire.

Hocam güncel ekran kartlarından değil normal ekran kartlarından bahsediyorum. 3-4 yıllık kartlardan.

Zamanında bu kasa 20-25 bin TL civarında iken şu an 10 bin TL'ye düşmüş durumda. Tabii ki zam gelmesini beklemiyorum ama sizin de bildiğiniz gibi hiç düşmeyen bir piyasada böyle bir fiyat çakılmasını beklemiyordum şaşırdım açıkçası.

Hocam güncel ekran kartlarından değil normal ekran kartlarından bahsediyorum. 3-4 yıllık kartlardan.

Zamanında bu kasa 20-25 bin TL civarında iken şu an 10 bin TL'ye düşmüş durumda. Tabii ki zam gelmesini beklemiyorum ama sizin de bildiğiniz gibi hiç düşmeyen bir piyasada böyle bir fiyat çakılmasını beklemiyordum şaşırdım açıkçası.

O fiyat bandında çok daha iyi ekran kartları çıkıyor çünkü. Doğal olarak da düşüyor.

5700 XT'yi 4 bin TL'ye aldım 2020 Mayıs'ta 1 sene sonra pandemi + mining sebebiyle 15-20 bin TL'ye satıyorlardı.

2021'den ekran görüntüsü buldum.

Dosya Ekleri

• 1708332402018.jpeg
    1708332402018.jpeg
    109,3 KB · Görüntüleme: 29

Yeni konular

Geri
Yukarı