Bilgisayar koltuğu önerisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bende o tür müdür koltuklarından istiyorum :D IKEA' da 150 liraydı. ( Gerçek deri değil tabii ki, gerçek deriyi 400 500 TL' den aşağı alamazsın.)

Terletme yapmaz umarım koltuk. Benim için en büyük sıkıntı o olurdu.

Koltukta önemli olan 2 şey vardır birincisi Suni Deri cinsi-kalitesi ikincisi Mekanizmanın cinsi-kalitesi .
Eğer mahalle aralarındaki küçük koltuk-sandalye imalatçılarına gidersen hem daha uygun fiyata hemde istediğin türe (deri rengi mekanizma çeşidi) göre özel yaptırtabilirsin.

Mekanizmalar standart yukarı aşağı kalkıp inen cinsten, arka yaslanma kısmıda ileri (ayrı kolla) geri hareket eder fakat bir türü daha var oda sanırım raylı mekanizma(Beşik Şase de olabilir) deniliyor ; koltuk sabittir (yani arka yaslanma kısmı hareket etmez) siz geriye yaslanmak istediğinizde otomatik olduğu gibi geriye (oturma ve yaslanma kısmı hiç hareket etmeden) yatar.
Tavsiyem tabiki raylı (Beşik Şase) mekanizma satın alman çok rahat çok zevkli ayrıca kolla ayarla uğraşmadan konfora ulaşıyorsun.Arkadaşlar daha önce hiç bu tip koltuk görmediyseniz tarifim belki yetersiz gelecektir çünki ilk aldığımda arkadaşlarımda bana ortada bir tuhaflık var gibi sorular soruyordu. 40 kilodan az ufak tefek olan bir kişi bu tür mekanizmayı kolaylıkla yatıramaz, yiğenlerimin ikisi birlikte oturup ancak o şekilde sallanabiliyorlardı.Bu da bir tür güvenlik gibi oluyordu küçük bir çocuk üzerine çıkıp ayakta yaslanma kısmına ağırlık verse geriye yatar dengesizlikten koltuk devrilebilirdi ama ağırlığı yetmeyeceğinden bu mümkün olmuyor.(Güvenlik mandalını çekmeden raylı mekanizma devreye girmez sabit sadece kolla yukarı aşağı hareket ettirebilirsiniz)

Deri cinsi: Koltukta gerçek deriler 250Tl dan başlar iyi denilebilecekleri 500Tl civarı hatta dahada yukarılara çıkar.Suni derininde türleri vardır mesela tavsiyem Buffalo deri ceketler gibi sert olan benzer suni deri türlerden seçin böylece kolay yıpranmaz tabi bu söylediğim suni derinin en üst kalite seviyesidir. Benim koltuğa yiğenlerim ayaklarıyla çıkıp üstünde zıpladığı halde 5 yıldır sağlam.

Mekanizma: arıza yapan kısmı mekanizmalardır o yüzden sabit ayarınızı yaptıktan sonra evde bu tip koltuklarla oynamayı seven küçük çocuk varsa uzak tutacaksınız, elletmiyceksiniz :)

Sırt yastığı: en çok hata yapılan ve zarara sebebiyet veren sırt yastığının sert ve uygun boyutta olmaması! Yastığınız baş yastığı denilen cinslerin yumuşaklığında asla olmamalıdır en az 3 kat sertlikte ve ölçüsü genelde salon koltuk takımlarının baş yastıkları boyutunda olmalıdır.

İyi bir koltuk: bilgisayarınızın ekran kartının,işlemcinin kalitesi gibi önemli ve dikkate alınmalıdır ama en önemlisi sağlıklı olması; kimisi koltuğu dikkate almaz yıllarca mutfak sandalyesiyle idare eder ve kendine yaptığı hasardan bihaberdir.

Koltuğunuzu seçerken kaba ihtişamlı (patron koltuğu) türlerden sakının hafif olmasına mekanizma ve kumaş türüne dikkat edin. Yeni modellerde bu tip hafif olanlara yönetici koltuğu deniliyor.
Örnek :
Rapido Yönetici Koltuğu - Koçtaş - Daha Güzel Evler, Daha Güzel Hayatlar
Yönetici Koltuğu Siyah SX-W4087D - Koçtaş - Daha Güzel Evler, Daha Güzel Hayatlar
Bürocci Yönetici Koltuğu - 1089A | UcuzSepet.Com
1037A-Bürocci Fileli Makam Koltuğu - Kategoriler
1129A-Bürocci Şef Koltuğu - Kategoriler
ress-0033_zpse4fa1b7e.jpg

Evde iki tür var biri standart ofis diğeri kendim kumaşını mekanizmasını modelini seçtiğim 5 yıldan fazla süredir kullandığım model. Standart olanlar hem rahat oturuş vermez, çabuk dağılır-bozulur hemde fiyatları 80-100Tl civarında sıfır konfor.

Bunca yıldır bir çok ofis koltuğunda oturdum yeni tip yönetici koltukları haricinde hiçbiri konforlu değil.Tecrübe edindiğim çok önemli nokta bilgisayar başında koltuktan çok sırt yastığının (kişinin boyutuna ve ağırlığına göre) tam ölçü-sertlikte olmasıdır.

IQRI

Son düzenleyen: Moderatör:
Bayağı bir yazmışsın :D Eline sağlık. Param yetse güzel bir deriden alırdım :D
İnek derisi galiba benim dediğim :D Para olsa da daha egzotik bir hayvan olsa :) İnek sıradan kaçıyor.

Şu sandalyenin en büyük eksisi yüksekliği. İnanın belimin yarısını zor geçiyor. Yani belimin yukarı yarısı ve kafam boşta. Doğal olarak kambur duruyor insan :D Kafayı geri yaslayamak çok ayrı bir dert zaten. Bunlar rahat edeceğim inşallah.

Tek sorun ucuzu.com'dan alışveriş yapmak. Onu da hallederim inşallah. Aileme SSD alacağım desem vermezler bu parayı.
350-400 lira civarında para istememi bekliyorlardı galiba :D 200 deyince olur dediler. Demek ki az çok anlıyorlar iyi bir koltuk ne kadar olur.

Bu arada gösterdiğiniz 150 lira civarındaki o koltuklar yönetici koltuğu olmaz bence :D
Yönetici dedim mi şöyle büyük, sert, asaletli bir şey olmalı.

- - - Güncellendi - - -

Şunu yazmayı unutmuşum, soldaki koltuğun aynısını amcamlar kullanıyor. O kadar kalitesiz ki altındaki boru koltuğu gelip yukarı çıkmış neredeyse. Oturunca oturduğuna pişman oluyorsun hani :D
İnşallah ben rahat ederim.

O soldaki koltuğun kırmızısı bende var. Şimdilik alttan deyen bir boru falan hissetmedim. :D Ama çok da rahat değil...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı