Bilgisayar Mühendisliği hazırlık sınıfında olan birisi yazılıma nasıl başlamalı?

aykiut

Centipat
Daha fazla  
Dostlar selamlar. Şu anda bilgisayar mühendisliği okuyorum fakat hazırlıktayım ve malumunuz yeterince fazla vaktim var. Çok fazla yazılımla ilgili bir şey bilmiyorum. Temel Java ile ilgili şeyler biliyorum, Udemy'den kurs izlemiştim. Şu anda kendimi geliştirmek için ne yapmam gerektiği konusunda kafa karışıklığı içerisindeyim. Tavsiyeleriniz bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ingilizcen iyiyse youtubede baya guzel seyler bulabilirsin, faydali olur. Turkce olarak ne var pek bilmiyorum.

Dostlar selamlar. Şu anda bilgisayar mühendisliği okuyorum fakat hazırlıktayım ve malumunuz yeterince fazla vaktim var. Çok fazla yazılımla ilgili bir şey bilmiyorum. Temel Java ile ilgili şeyler biliyorum, Udemy'den kurs izlemiştim. Şu anda kendimi geliştirmek için ne yapmam gerektiği konusunda kafa karışıklığı içerisindeyim. Tavsiyeleriniz bekliyorum.
Selamlar. Öncelikle hangi yazılım diline odaklanacağını seçmelisin. Temel Java eğitiminden bahsetmişsin. Eğitimdeki tüm konuları özümseyerek bitirmeni tavsiye ederim daha sonra basitte olsa bir proje yapabilirsin. İlk projeni yapmak seni zorlayabilir ama bu süreçte çok şey öğrenirsin. İlk projeni tamamladıktan sonra biraz daha zor bir projeye geçebilirsin.

Yazılıma hazırlanma Lineer Cebir, İntegral falan çalış sonraki yaz oturup CS temellerine çalışırsın acelesi yok. He oturup Java falan da çalışabilirsin daha çok eğlenirsin ama ilk girdiğin vizede Pat'ta bir eleman demişti keşke dinleseydim dersin :D

Ondan sonrası biraz emek verirsen kendiliğinden gelir zaten okula bunun için gidiyorsun. Tüm bunları yazarken okulunun iyi olduğunu varsayıyorum tabii. Meslek lisesi kıvamında bir üniversiteye gidiyorsan durum başka.

Selamlar. Öncelikle hangi yazılım diline odaklanacağını seçmelisin. Temel Java eğitiminden bahsetmişsin. Eğitimdeki tüm konuları özümseyerek bitirmeni tavsiye ederim daha sonra basitte olsa bir proje yapabilirsin. İlk projeni yapmak seni zorlayabilir ama bu süreçte çok şey öğrenirsin. İlk projeni tamamladıktan sonra biraz daha zor bir projeye geçebilirsin.

Teşekkürler.

Yazılıma hazırlanma lineer cebir, integral falan çalış sonraki yaz oturup CS temellerine çalışırsın acelesi yok. He oturup Java falan da çalışabilirsin daha çok eğlenirsin ama ilk girdiğin vizede Pat'ta bir eleman demişti keşke dinleseydim dersin :D

Ondan sonrası biraz emek verirsen kendiliğinden gelir zaten okula bunun için gidiyorsun. Tüm bunları yazarken okulunun iyi olduğunu varsayıyorum tabii. Meslek lisesi kıvamında bir üniversiteye gidiyorsan durum başka.

Yani çok fazla derdim vize final değil işin açığı. Kendimi bu alanda geliştirmek içinde yazılıma vakit ayırmak daha doğru olmaz mı?

Teşekkürler.

Yani çok fazla derdim vize final değil işin açığı. Kendimi bu alanda geliştirmek içinde yazılıma vakit ayırmak daha doğru olmaz mı?
Olmaz, arkadaşın dediklerine harfiyen katılıyorum. İşin içinde olmadığınızdan neyin ne kadar önemli olduğunu bilmiyorsunuz, bu nedenle verilen tavsiyeye uyun kendi iyiliğiniz için...

"Çok fazla derdim vize final değil açıkçası" düşüncesinin çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Bilgisayar mühendisliği bölümününde göreceğin dersler sana mühendis gibi düşünmeyi öğretecek. Mat102 dersindeki bir hocam, mühendisliğin sorun çözmek olduğunu söylemişti. Sorunu çözmek için her zaman çevrende soru soracağın biri olmayabilir. Mühendis olarak kendi kendine öğrenmeyi öğrenmelisin. @Dynamics hocamın dediği gibi işin içinde olmadan hangi dersin ne kadar önemli olduğunu kestirmeniz zor. Bilgisayar mühendisliği sadece yazılımdan ibaret değil. Yazılım yazmak ile ile Mühendis olmak aynı şey değildir.

Genel olarak merak ettigin alanlara (backend, frontend, mobil, oyun programlama vs.) 2-3 hafta sure ayir, hepsini deneyimle. En cok hosuna giden uzerinde yavas yavas ilerlersin. Bunun haricinde mumkunse Mat I - II, Lineer Cebir calisman sana birinci sinifta epey fayda saglar. Yazilim tarafinda biraz ilerledikten sonra DSA bakabilirsin. Saglam bir DSA temeli cok isine yarar.

"Çok fazla derdim vize final değil açıkçası" düşüncesinin çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Bilgisayar mühendisliği bölümününde göreceğin dersler sana mühendis gibi düşünmeyi öğretecek. MAT102 dersindeki bir hocam, mühendisliğin sorun çözmek olduğunu söylemişti. Sorunu çözmek için her zaman çevrende soru soracağın biri olmayabilir. Mühendis olarak kendi kendine öğrenmeyi öğrenmelisin. @Dynamics hocamın dediği gibi işin içinde olmadan hangi dersin ne kadar önemli olduğunu kestirmeniz zor. Bilgisayar mühendisliği sadece yazılımdan ibaret değil. Yazılım yazmak ile ile mühendis olmak aynı şey değildir.

Anladım hocam teşekkürler.

Genel olarak merak ettigin alanlara (backend, frontend, mobil, oyun programlama vs.) 2-3 hafta sure ayir, hepsini deneyimle. En cok hosuna giden uzerinde yavas yavas ilerlersin. Bunun haricinde mumkunse mat ı - II, lineer cebir calisman sana birinci sinifta epey fayda saglar. Yazilim tarafinda biraz ilerledikten sonra dsa bakabilirsin. Saglam bir dsa temeli cok isine yarar.

Kral dsa olarak bahsettiğin nedir acaba?

Arkadaşlar bir de internetde araştırırken harward CS50 derslerini gördüm bunlar faydalı olabilir mi tavsiye eder misiniz ingilizceyl ilgili sorunum yok.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı