Bilgisayar mühendisliği için Mac vs Windows laptop

Hocam ben de M.2 kullandım ve gayet de benim kullandığım ısınıyordu. Ben burada kendi deneyimim ile ilgili bir yorumda bulundum. Onun için MacBook tavsiye etmem. Kendi laptopumda aynı işlemleri yaptığım zaman da M.2 laptopuma göre daha fazla ısınmıştı. Gayet de dizimde o sıcaklığı hissedebiliyordum. Bilgisayar fiyatlarını da biliyorum zaten hocam her gün gelen yeni fiyatlar ile de şok geçiriyoruz. Ayrıca siz kuzenim daha bir yıldır yazılımcı diyorsunuz o zaman ben de size 10 yıla yakındır yazılımda çalışan amcamı örnek sunayım. Kendisi Windows'u Mac'e tercih eder ve kullanış, kullanım açısından da Windows'u tercih ettiğini söylemiştir. Mac'i çok spesifik durumlarda kullanıyor. Onu da zaten şirket sağlıyor. Madem bu konuda deneyim daha önemli o zaman bundan daha sağlam ve uzun bir deneyim görmedim ben çevremde. Daha iyi bir deneyim sizde var ise lütfen söyleyin :D

Dediklerinizi tam anlayamadım hocam kendi laptomun M.2'ye göre daha ısınıyordu diyorsunuz, M.2'de ısınıyor dediniz önceki mesajınızda, ben size 1 yıldır yazılımcı demedim 1 yıldır M2 Air kullanıcısı dedim, kullanıcıların %90 Windows'tan MacOS'a geçiş yapınca eşekten inip ata bindim diyor, sizde tam tersi durum mevcut😅ayrıca ısınıyor filan konuşuyoruz, Windows laptoplar kadar ısınmazlar hocam ben kendim çok iyi soğutmaya sahip Windows laptopta kullandım sürekli mbpro yanında, her zaman yük altında çok daha fazla ısınıyordu, ama dediğiniz gibi MacBook'lar diz üstünde çok belli eder ısısını kasası alümünyum olduğu için, şu bir gerçek macOS işlevselliği var iken Windows amele işi kalıyor, ama Windows'tan vazgeçmekte olmaz her şey ile uyumlu çünkü, benim sadece demek istediğim Apple cihazları performansına ve özelliklerine göre Windows cihazlardan fiyat olarak farkı yok, en basit örneği verdim size en kötü 2K ekrana sahip Windows laptoplar 30k zaten, Apple 35k verirsin ve yanında bir sürü daha avantajın olur, benim mesela müzik takıntım var 24bit 92KHz çıkış veren Windows laptop almak istesem bulması dert, ama Apple bunu çok uzun süredir zaten veriyor bilgisayar yanında, Apple bilgisayarının içine açınca Windows laptop a göre kalite farkını çok bariz bir şekilde anlarsınız umarım😅

Dediklerinizi tam anlayamadım hocam kendi laptomun M.2'ye göre daha ısınıyordu diyorsunuz, M.2'de ısınıyor dediniz önceki mesajınızda, ben size 1 yıldır yazılımcı demedim 1 yıldır M2 Air kullanıcısı dedim, kullanıcıların %90 Windows'tan MacOS'a geçiş yapınca eşekten inip ata bindim diyor, sizde tam tersi durum mevcut😅ayrıca ısınıyor filan konuşuyoruz, Windows laptoplar kadar ısınmazlar hocam ben kendim çok iyi soğutmaya sahip Windows laptopta kullandım sürekli mbpro yanında, her zaman yük altında çok daha fazla ısınıyordu, ama dediğiniz gibi MacBook'lar diz üstünde çok belli eder ısısını kasası alümünyum olduğu için, şu bir gerçek macOS işlevselliği var iken Windows amele işi kalıyor, ama Windows'tan vazgeçmekte olmaz her şey ile uyumlu çünkü, benim sadece demek istediğim Apple cihazları performansına ve özelliklerine göre Windows cihazlardan fiyat olarak farkı yok, en basit örneği verdim size en kötü 2K ekrana sahip Windows laptoplar 30k zaten, Apple 35k verirsin ve yanında bir sürü daha avantajın olur, benim mesela müzik takıntım var 24bit 92KHz çıkış veren Windows laptop almak istesem bulması dert, ama Apple bunu çok uzun süredir zaten veriyor bilgisayar yanında, Apple bilgisayarının içine açınca Windows laptop a göre kalite farkını çok bariz bir şekilde anlarsınız umarım😅
İlk başta dediğiniz doğru orada cümleyi yanlış kurmuşum. Kusuruma bakmayın, benim laptopum daha az ısınıyor M2'ye göre öyle bir düzeltme yapayım. Ayrıca hocam siz ısınmaz diyorsunuz ben de ısınıyor. Bu bir yere varmayacak gibi duruyor. Çünkü benim deneyimlerim sonucu M2'de aşırı ısınma sorunu var gibime gelmişti. Tabi bu kişinin daha önce ne kullandığı ve alışkanlıklarına göre değişir. Ben de süregelen bir Windows alışkanlığı ve onun arayüzlerini daha rahat olduğu için de kullanıyorum, böyle bir faktör de var. Bu biraz da kişinin şahsi kullanımı ve rahatlıkları meselesine de giriyor. Hoparlör olarak ve şık tasarım olarak evet hoş duruyor ve güzel ama yani taban destekleri açısından Windows daha geniş olduğu için tercihim benim Windows'tan yanadır. Bu arada benim kullandığım Mac 8 GB Ram 512 GB SSD idi belki ramden kaynaklı da olabilir bizim bu ısınıp ısınmama meselesi. Eğer siz 16 GB kullanıyor iseniz o zaman zaten bariz farklı bir performans alırsınız. Kalite olarak Apple yüksek kalitede olabilir ama bu biraz da bize kalan bir seçim de oluyor. Sonuç olarak neyde rahat iseniz onu kullanırsınız bu her zaman böyledir.

4 yıl kadar önce ilk Mac kullanımım.

Okul zamanı kullanmadınız yani değil mi? Asıl sorum buydu.

Şimdi hocam, bilgisayar mühendisliği öğrencileri genellikle programlama, veri tabanı yönetimi, web geliştime ve yazılım gibi konular üzerinde çalışırlar. Şimdi, bilgisayar mühendisliği için hem Mac hem de Windows tabanlı bir laptop uygun olabilir. Ama bütçenize, kişisel tercihlerinize, kullanım durumunuza ve ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır hocam. Şimdi Mac, özellikle web geliştirme ve mobil uygulama geliştirme için popüler bir işletim sistemidir. macOS işletim sistemi, üstün kullanıcı deneyimi ve daha yüksek güvenlik seviyeleri sunar. Virüs bulaşma riski Windows'a göre azdır. Ama şu yüksek fiyatlar büyük bir dezavantaj maalesef. Öte yandan, Windows bilgisayarlar, geniş bir yelpazede bulunan farklı özelliklere sahip çok sayıda seçenek sunar. Windows, özellikle işletmelerde yaygın olarak kullanıldığı için, Windows bir bilgisayar kullanarak farklı yazılım ve araçlarla uyumlu olabilirsiniz. Sonuç olarak, sizin bütçeniz, ihtiyaçlarınız, tercihleriniz göz önünüzde bulundurulmalıdır. Ben size iki işletim sistemini karşılaştırdım ve anlattım. Şimdi tercih etme sırası sizdedir hocam.

Bende halihazıda MacBook Pro var ama istediğim programları kuramadığım için değiştirmek istiyorum. Windows laptopa geçmem mantıklı olur mu?

Kalite ve yalın performans istiyorsan MacBook tabii ki de, mbpro kalitesini Windows bilgisayarlarda bulman imkansız, en yakın bilgisayar Razer Blade modellerini incelerseniz görürsünüz:)
Valla hocam sırf bundan dolayı bırakmak istemiyorum macbook'u acayip kararsızım...

Karşılaştırma saçma değil bence. Yani ucuz olarak binlerce lira beklemeyin ama MacBook'u sırf ekran özellikleri mükemmel falan diye de almam yani. Ayrıca performans olarak hangi performansı diyoruz? M1 mi M.2 mi? Ama ikisi de fark etmez, fanı olmayan ve iki uygulama açınca ateş topuna dönüşen bir bilgisayar alacağıma Windows almak her halükarda daha mantıklı. Çünkü daha fazla seçeneğe sahip.

Hocam MacBook için ısınıyor mu demek istediniz? 6 aydır MacBook Pro kullanıyorum en ufak fan sesi duymadım. Benim MacBook'tan Windows'a geçmek isteme sebebim sadece MacOS'un desteklemediği programlar. Bunun dışında hiçbir Windows cihaz MacBook'un yanına yaklaşamaz. Adamların hakkını vermek lazım harika şeyler yapıyorlar.

Son düzenleme:

Bende halihazıda MacBook Pro var ama istediğim programları kuramadığım için değiştirmek istiyorum. Windows laptopa geçmem mantıklı olur mu?

Valla hocam sırf bundan dolayı bırakmak istemiyorum macbook'u acayip kararsızım...

Hocam MacBook için ısınıyor mu demek istediniz? 6 aydır MacBook Pro kullanıyorum en ufak fan sesi duymadım. Benim MacBook'tan Windows'a geçmek isteme sebebim sadece MacOS'un desteklemediği programlar. Bunun dışında hiçbir Windows cihaz MacBook'un yanına yaklaşamaz. Adamların hakkını vermek harika şeyler yapıyorlar.
Harika işler yapıyorlar ama beni rahatsız eden kısmı ısınması idi. Genellikle saatlerimi bilgisayar başında geçirdiğim için (masa başında oturma sorunum var rahat olmuyor bence) her zaman bilgisayar dizimin üzerinde oluyor. Kendi laptopuma göre aynı işlemleri yaparken Mac'in daha fazla ısındığını ve bunun da beni rahatsız ettiğini söylemek isterim.

İlk başta dediğiniz doğru orada cümleyi yanlış kurmuşum. Kusuruma bakmayın, benim laptopum daha az ısınıyor M.2'ye göre öyle bir düzeltme yapayım. Ayrıca hocam siz ısınmaz diyorsunuz ben de ısınıyor. Bu bir yere varmayacak gibi duruyor. Çünkü benim deneyimlerim sonucu M.2'de aşırı ısınma sorunu var gibime gelmişti. Tabii bu kişinin daha önce ne kullandığı ve alışkanlıklarına göre değişir. Ben de süregelen bir Windows alışkanlığı ve onun arayüzlerini daha rahat olduğu için de kullanıyorum, böyle bir faktör de var. Bu biraz da kişinin şahsi kullanımı ve rahatlıkları meselesine de giriyor. Hoparlör olarak ve şık tasarım olarak evet hoş duruyor ve güzel ama yani taban destekleri açısından Windows daha geniş olduğu için tercihim benim Windows'tan yanadır. Bu arada benim kullandığım Mac 8 GB RAM 512 GB SSD idi belki RAM'den kaynaklı da olabilir bizim bu ısınıp ısınmama meselesi. Eğer siz 16 GB kullanıyor iseniz o zaman zaten bariz farklı bir performans alırsınız. Kalite olarak Apple yüksek kalitede olabilir ama bu biraz da bize kalan bir seçim de oluyor. Sonuç olarak neyde rahat iseniz onu kullanırsınız bu her zaman böyledir.

Air mı sizin model? Eğer Air ise ısınmayı hissetmeniz normaldir fan yok içerisinde çünkü, normalde bende sizin gibiyim hocam 7 yaşımdan beri Windows kullanıcısıyım 3 yıl önce denemek için Apple geçiş yaptım ve işletim sistemindeki ve bilgisayardaki kaliteye hasta kaldım, ama her zaman yanımda bir Windows laptopta bulundurdum, 1 ay öncesine kadar Windows laptopumu güncellemek istiyordum ve mbprodan sonra gidip bakmadığım bilgisayar kalmadı ona yakın kalitede bir şey bulmak için, yaşadığım ülkede Razer modelleride mevcut, ilk başta onlardan almayı planladım, mağazada gidip deneyince hüsran oldu gerçektende, kasa kalitesi çok iyi değildi touchpad basınca neredeyse anakartı görüyorsun sonrasında, ROG Flow X16 almaya karar verdim ve onu da inceleyince kasasını onunda beğenemedim ve artık Windows laptopların benim için olmadığına karar verdim, ROG Flow X16 ve Razer Blade 14 parası yerine kendime çok daha iyi bir masaüstü sistem topladım ve Windows laptop dünyasından kendimi ayrıştırdım, macOS yanında Windows olmadan yapmakta zor oluyor, Intel işlemcili modellerde yine de Bootcamp filan bir çözümdü ama şimdi artık o da yok,dizüstünde ısınma kötü gerçektendr eskiden benim içinde problemdi bir nebzede olsa hardshell kılıflar çözüyor bu işi denemenizi öneririm

Vallahi hocam sırf bundan dolayı bırakmak istemiyorum MacBook'u acayip kararsızım...

Hocam MacBook için ısınıyor mu demek istediniz? 6 aydır MacBook Pro kullanıyorum en ufak fan sesi duymadım. Benim MacBook'tan Windows'a geçmek isteme sebebim sadece MacOS'un desteklemediği programlar. Bunun dışında hiçbir Windows cihaz MacBook'un yanına yaklaşamaz. Adamların hakkını vermek harika şeyler yapıyorlar.

Wine programı ile exe uzantısını çalıştırabilirsin,internetten araştırabilirsin

Vallahi hocam sırf bundan dolayı bırakmak istemiyorum MacBook'u acayip kararsızım...

Hocam, eğer istediğiniz programlar sadece Windows'ta çalışıyorsa ve macOS için alternatif programları yoksa, Windows'a geçmeniz mantıklı olabilir. Ancak, bir MacBook Pro'dan Windows bir laptopa geçiş yaparken, bazı dezavantajlarınız olabilir. Mesela, macOS, Windows'tan daha güvenli ve daha az virüs içerir. Ayrıca, MacOS'un kullanıcı arayüzü, optimize edilmiş performansı, yüksek hızı ve kullanım kolaylığı gibi birçok avantajı vardır. MacOS fişe takılı değilken performansı değişmezken, Windows fişe takılı değilken aşırı performansı düşüyor. Performansından dolayı zaten genellikle yazılım mühendisleri macOS tercih eder. Bununla birlikte, Windows'un işletim sistemi, program çeşitliliği sunuyor ve oyun oynama performansı gibi avantajları vardır. Özetle, Windows laptopa geçiş yapmanın mantıklı olup olmadığına karar vermeden önce, hangi programları kullanmak istediğinizi ve hangi işlemleri yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Eğer istediğiniz programlar sadece Windows'ta çalışıyorsa ve macOS için alternatifi yoksa, Windows laptopa geçiş yapmanız mantıklı olabilir. Ancak, her iki işletim sisteminin avantajları ve dezavantajları olduğu için, hangisinin sizin için daha uygun olduğunu belirlemek için dikkatli bir şekilde düşünmeniz gerekiyor. Sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum.

Air mı sizin model? Eğer Air ise ısınmayı hissetmeniz normaldir fan yok içerisinde çünkü, normalde bende sizin gibiyim hocam 7 yaşımdan beri Windows kullanıcısıyım 3 yıl önce denemek için Apple geçiş yaptım ve işletim sistemindeki ve bilgisayardaki kaliteye hasta kaldım, ama her zaman yanımda bir Windows laptopta bulundurdum, 1 ay öncesine kadar Windows laptopumu güncellemek istiyordum ve mbprodan sonra gidip bakmadığım bilgisayar kalmadı ona yakın kalitede bir şey bulmak için, yaşadığım ülkede Razer modelleride mevcut, ilk başta onlardan almayı planladım, mağazada gidip deneyince hüsran oldu gerçektende, kasa kalitesi çok iyi değildi touchpad basınca neredeyse anakartı görüyorsun sonrasında, ROG Flow X16 almaya karar verdim ve onu da inceleyince kasasını onunda beğenemedim ve artık Windows laptopların benim için olmadığına karar verdim, ROG Flow X16 ve Razer Blade 14 parası yerine kendime çok daha iyi bir masaüstü sistem topladım ve Windows laptop dünyasından kendimi ayrıştırdım, macOS yanında Windows olmadan yapmakta zor oluyor, Intel işlemcili modellerde yine de Bootcamp filan bir çözümdü ama şimdi artık o da yok
Evet Air hocam. Bir de nedense şimdi aklıma geldi de. Benim laptopumda tek bir yerden ısıyı dışarı veren alüminyum sistem var ama Mac'in tabanının her yeri bu işlevi görüyor bu yüzden rahatsız oldum ısınmasından. Zaten Mac'e kalite olarak bir lafım yok ama benim için Windows her zaman birinci sıradadır. Programlar olarak da çok bir fakr görmediğim için gayet rahatım.

Harika işler yapıyorlar ama beni rahatsız eden kısmı ısınması idi. Genellikle saatlerimi bilgisayar başında geçirdiğim için (masa başında oturma sorunum var rahat olmuyor bence) her zaman bilgisayar dizimin üzerinde oluyor. Kendi laptopuma göre aynı işlemleri yaparken Mac'in daha fazla ısındığını ve bunun da beni rahatsız ettiğini söylemek isterim.

Hocam sizin cihaz Air o zaman fan olmadığı için ağır işlerde sorun çıkartabilirler dediğim gibi Pro'da en ufak ısınma görmedim.

Evet Air hocam. Bir de nedense şimdi aklıma geldi de. Benim laptopumda tek bir yerden ısıyı dışarı veren alüminyum sistem var ama Mac'in tabanının her yeri bu işlevi görüyor bu yüzden rahatsız oldum ısınmasından. Zaten Mac'e kalite olarak bir lafım yok ama benim için Windows her zaman birinci sıradadır. Programlar olarak da çok bir fakr görmediğim için gayet rahatım.

Benim içinde Air o yüzden kötü hocam içerisinde fan olmayan bilgisayar biraz tablet havası yaratıyor insanda:)sıcak hava dışarı iyi atılmadığı için ısı çok yayılabilir dediğiniz gibi, bu arada katılıyorum 3D tasarım programları hariç bende Mac üzerinde programlarda bir sorun yaşamadım, rahatlıkla kullanıyorum, crack açısındanda Windows'tan daha rahat kimi zaman🤣

Geri
Yukarı