Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi için Windows veya Mac bilgisayar

Bütçe
13000TL-15.500TL

HorizonEdge

Centipat
Merhaba, henüz yeni kayıt oldum konu başlığı seçiminde veya başka bir konuda herhangi bir hata yaptıysam şimdiden kusura bakmayın. Konu biraz uzun sıkılmadan okursanız sevinirim. Bölümüm için yeni M1 işlemcili bir MacBook Pro veya Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar almak istiyorum. Yeni M1 MacBook bana üniversite hayatımda sıkıntı çıkartır mı emin değilim (Grup çalışmaları veya projeler üzerinde çalışırken. Ayrıca M1 Mac, Windows Sanal Makine çalıştırırken de sıkıntı çıkartıyormuş.).Henüz üniversiteye yeni başladığım için hangi alana yöneleceğimi bilmiyorum o yüzden hem Mac alıp almama konusunda tavsiyeye ihtiyacım var(8 GB RAM-256SSD, 16 GB RAM-256SSD, 8 GB RAM-256SSD alacaksam kombinasyonlarından hangisi? ). Windows bilgisayar daha mantıklı geliyor program bulma kolaylığı ve uyum açısından fakat o bütçe aralığında performans açısından beni tatmin eden bilgisayar bulamadım(oyuncu bilgisayarı istemiyorum sade ve şık bir laptop olsun). 6-7 yıl rahat kullanacağım bir bilgisayar istiyorum. Cevaplarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam Air M1 kullanıyorum 8 GB 256 GB SSD olanı var gayet hızlı, bende Windows kullandım her zaman ilk defa MacBook kullanıyorum kolay alıştım açıkçası. Windows gibi pratik olmuyor bazen ama yine iş yapar. Windows önerisi için Huawei D16 gayet başarılı ve tavsiye ederim.

Windows-macOS ayrı bir tartışma konusu, kullanım alışkanlıklarına, kullanacağın programlara göre vs değişir. Yazılımcılar çoğunlukla macOS ortamında geliştirme yapar sebebi stabilite ve daha az hata/sorun ile karşılaşırsın.
Bunların yanı sıra Mühendislik uygulamaları genellikle çok fazla RAM tükettiğinden 16 GB RAM alman senin için daha iyi olur.

Hocam Air M1 kullanıyorum 8 GB 256 GB SSD olanı var gayet hızlı, bende Windows kullandım her zaman ilk defa MacBook kullanıyorum kolay alıştım açıkçası. Windows gibi pratik olmuyor bazen ama yine iş yapar. Windows önerisi için Huawei D16 gayet başarılı ve tavsiye ederim.

Tavsiyen için teşekkürler .Yeni M1 Air de bildiğim kadarıyla fan yok, herhangi bir ısınma sorunu yaşıyor musun? . Pro ile Air arasındaki en büyük fark Pro'nun fana sahip olması ,geri kalan çoğu özelliği aynı. İlerde Air ile ısınma sorunu yaşarım düşüncesi beni Pro'ya yönlendiriyor.

Tavsiyen için teşekkürler .Yeni M1 Air de bildiğim kadarıyla fan yok, herhangi bir ısınma sorunu yaşıyor musun? . Pro ile Air arasındaki en büyük fark Pro'nun fana sahip olması ,geri kalan çoğu özelliği aynı. İlerde Air ile ısınma sorunu yaşarım düşüncesi beni Pro'ya yönlendiriyor.
Ben günlük kullanım ve ödevler için almıştım ısınma sorunu hiç olmadı, arkadaşım render ve ağır işler yapıyor ısınma sorunu olduğunu hiç söylemedi görmedim. Bana göre MacBook özel yapan fansız olup sıcak olmaması. Günlük kullanım için PRO gereksiz geliyor bana Air yeter bence.

Windows-macOS ayrı bir tartışma konusu, kullanım alışkanlıklarına, kullanacağın programlara göre vs değişir. Yazılımcılar çoğunlukla macOS ortamında geliştirme yapar sebebi stabilite ve daha az hata/sorun ile karşılaşırsın.
Bunların yanı sıra Mühendislik uygulamaları genellikle çok fazla RAM tükettiğinden 16 GB RAM alman senin için daha iyi olur.
Windows cephesinde aşağıda ki bilgisayar bana biraz yakın geliyor ama 13bin tl civarında laptopların çoğunda harici ekran kartı yok sanırım bu pc de dahil .Bu durum beni biraz düşündürüyor, nvidia serili ekran kartına sahip olanlar da aşırı pahalı durumdalar 3050 veya 3050 ti olanları 15-16 bin civarında satılıyor 3050'ler için çok para .3060 lı olanlar 17-18 civarında ve açıkçası harici ekran kartı içinde Windows'a o kadar para verilir mi emin değilim. o yüzden mac cazip geliyor.

Windows cephesinde aşağıda ki bilgisayar bana biraz yakın geliyor ama 13bin TL civarında laptopların çoğunda harici ekran kartı yok sanırım bu PC de dahil. Bu durum beni biraz düşündürüyor, NVIDIA serili ekran kartına sahip olanlar da aşırı pahalı durumdalar 3050 veya 3050 Ti olanları 15-16 bin civarında satılıyor 3050'ler için çok para. 3060'lı olanlar 17-18 civarında ve açıkçası harici ekran kartı içinde Windows'a o kadar para verilir mi emin değilim. O yüzden Mac cazip geliyor.

Windows'un tek avantajı oyun oynayabilmekti artık o da değişiyor. Hem oyun konsollarının etkisi hem bulut tabanlı oyunlarla.
MacBook çok daha mantıklı özellikle uzun pil ömrü ve kullanışlılığıyla.

Geri
Yukarı