Bilgisayar mühendisliği işsiz bırakır mı?

Bence üniversitenin en az önemli olduğu bölüm bilgisayar mühendisliği. Üniversite okumadan sadece 2-3 sertifika alıp yine tertemiz paralar kazanan çok kişi var. Dediğin gibi iş çok büyük anlamda kişinin kendini geliştirmesinde bitiyor. Üniversite bu kendini geliştirme konusunda yardımcı olabilir, evet ancak tek seçenek değil.

Evet öyle bir şey var. Genelde iş merkezleri hangi üniversiteye gitmiş değil de bilgi çoğunluğuna bakarak alıyor.

Evet işsiz kalırsın. Bilgisayar mühendisliği geleceğin mesleği falan değil günümüzün mesleğidir. 40-50 yıl geleceğin mesleğiydi o zaman yeni Türkiye'de okulları açılmıştı. Üstünden 50-60 sene geçti ve her yerde üniversiteleri olsun kursları olsun var oğlu var.

Evet işsiz kalırsın. Bilgisayar mühendisliği geleceğin mesleği falan değil günümüzün mesleğidir. 40-50 yıl geleceğin mesleğiydi o zaman yeni Türkiye'de okulları açılmıştı. Üstünden 50-60 sene geçti ve her yerde üniversiteleri olsun kursları olsun var oğlu var.

Ama hocam şu an ve gelecekteki her şey bilgisayar üzerinden yapılacak. Bilgisayar olmazsa başka hangi teknolojiden yardım alacağız?

Tamamen sana bağlı. Sadece okulu bitirmeye çalışırsan kendini geliştiremezsen işsiz kalırsın. Kendini geliştirmek, projelere katılmak vs çok önemli. Yazılımın önü açık: Yapay zeka, sanal dünya, siber güvenlik, oyunlar vs. Kolay kolay bitmez teknoloji alanı.

Ama hocam şu an ve gelecekteki her şey bilgisayar üzerinden yapılacak. Bilgisayar olmazsa başka hangi teknolojiden yardım alacağız?
Yapılacak değil ki yapılıyor bile. Her şey bilgisayar üstünden yapılıyor. Bana soracaksan eğer gelecekte en önemli meslekten bir tanesi yenilenebilir enerji ile ilgili bölümler olacaktır. Yenilemeyen enerjilerden olan kömür, petrol, doğalgaz ve türevlerinin kaynakları her geçen gün azalıyor. Bu alana olan merak hala daha ülkemizde ilerlemiş değil. Bu mesleğe de çöp atmaya çalışanların kafasına ayakkabınla vurabilirsin.

Geri
Yukarı