Bilgisayar mühendisliği okumak artık mantıklı değil mi?

Yapay zekanın farklı ve daha gelişmiş bir yapay zeka yapması günümüz ve yakın gelecekte pek mümkün görünmüyor yani yapay zekayı da biz insanlar yapacağız. Bu yüzden kafa karışıklığına gerek yok bir süre daha bize muhtaç olacaklar dostum. 50 yıl 100 yıl sonrasını bilemem ama uzun bir süre böyle gider diye düşünüyorum.

İnsanların ürettiği teknolojilerin ilerlemesi her zaman ağır olmuştur ve yavaş ilerlemiştir. Çünkü o teknolojiyi ileri götürmek için yine insanlar onlarca yıl emek verip kafa patlatıp adım adım ilerletmiştir.

Ancak yapay zeka ve şov yaptığı yazılımsal alanda görünen ilerleme hızı insanların hızının belki 1000 katı.

İnsanların görevi bir süre sonra yapay zekayı ihtiyaçları için en güzel nasıl kullanabileceklerini öğrenmek olacak. Siz bir fikir düşüneceksiniz, yapay zeka sizin için üretecek siz sadece onun ürettiği ve ortaya çıkan sonucu inceleyecek tam olarak istediğinize ulaşamadıysanız yapay zekaya yeni bir emir verip istediğini şekle getireceksiniz.

Ancak konudaki soruya gelirsek bilgisayar mühendisliği sadece yazılımdan ibaret olmadığına göre bilgisayar mühendisliği okumak gereksiz demek çok saçma olur. Bence tam tersine şu anda okunması gereken en revaçta bölümlerden biri.

Çünkü yapay zekayı gerçekten özel fikirleri geliştirmek için doğru kullanacak ve yönlendirecek insanlar sokaktaki vatandaşlar değil bu alana hakim olan insanlar olacak.

Umarım herkes bu sektörün içindendir, bir tek ben değilimdir de "işimden olma korkusuyla" böyle yorumlar yapıyorumdur.

Ya arkadaşlar, bir şirkette, özel bir projede çalışmadığınız o kadar belli ki. Kodların bir yere sızdırılmamasına dair imzalanan anlaşmalar muhtemelen oturduğunuz semti (belki şehri) komple satın alacak nitelikte meblalar barındırıyor. Siz bu kodları yapay zekaya nasıl yazdıracaksınız sorması ayıp? Bu kadar güvenilir bir şey mi bu yapay zeka? Veya bir tek sizin için mi çalışıyor? Sizin özel projenize ait sorduğunuz sorularla train edildikçe, yarın bir gün başkasına veya bana bu sizin sorduğunuz özel proje sorularıyla cevaplar üretmeye başlıyor.

Burada "Selam OpenAI, bana merhaba dünya der misin?" diyen insanlar tutmuşlar, "işinden olma korkusuyla yapay zeka yazılımcıların yerini alamayacak diyorlar" diye sallıyorlar. Harikasınız gerçekten!

Siz işinizi güzellikle yapın da, bırakın yapay zekayı. O size sadece yardım edebilir.

Eki Görüntüle 2129109

Nvidia CEOsu dediğiniz bu adam tam bir ucubedir kendisini iyice tanımıyorsanız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam ucube falan olabilir ama yatırımları ortada. Rakipleri AMD'den çok öndeler bence. Ayrıca Geforce NOW gibi sistemlerle de fark yarattılar diyebiliriz.

Bu bence her işte geçerli alanında yeterince yetenekli olamayanlar zamanla işsiz kalabilir normal ama senin bu bölümde/alanda hayallerin varsa onların ardından sırf böyle haberler yüzünden vazgeçmen doğru olmaz. O yüzden okumak istiyorsan oku ve kendini hep bu alanda geliştir.

Yapay zekadan mükemmel promptla
İnsanların ürettiği teknolojilerin ilerlemesi her zaman ağır olmuştur ve yavaş ilerlemiştir. Çünkü o teknolojiyi ileri götürmek için yine insanlar onlarca yıl emek verip kafa patlatıp adım adım ilerletmiştir.

Ancak yapay zeka ve şov yaptığı yazılımsal alanda görünen ilerleme hızı insanların hızının belki 1000 katı.

İnsanların görevi bir süre sonra yapay zekayı ihtiyaçları için en güzel nasıl kullanabileceklerini öğrenmek olacak. Siz bir fikir düşüneceksiniz, yapay zeka sizin için üretecek siz sadece onun ürettiği ve ortaya çıkan sonucu inceleyecek tam olarak istediğinize ulaşamadıysanız yapay zekaya yeni bir emir verip istediğini şekle getireceksiniz.

Ancak konudaki soruya gelirsek bilgisayar mühendisliği sadece yazılımdan ibaret olmadığına göre bilgisayar mühendisliği okumak gereksiz demek çok saçma olur. Bence tam tersine şu anda okunması gereken en revaçta bölümlerden biri.

Çünkü yapay zekayı gerçekten özel fikirleri geliştirmek için doğru kullanacak ve yönlendirecek insanlar sokaktaki vatandaşlar değil bu alana hakim olan insanlar olacak.

basic Input kodu isteyip karakter hareket etmeyince benim sıfat

Yapay zekadan mükemmel promptla

basic Input kodu isteyip karakter hareket etmeyince benim sıfat

Yapay zekanın neler yapabileceğini bir ev hanımı kadar anlayıp ortalıkta yazılımcı diye dolaşınca benim sıfat!!!

Umarım herkes bu sektörün içindendir, bir tek ben değilimdir de "işimden olma korkusuyla" böyle yorumlar yapıyorumdur.

Ya arkadaşlar, bir şirkette, özel bir projede çalışmadığınız o kadar belli ki. Kodların bir yere sızdırılmamasına dair imzalanan anlaşmalar muhtemelen oturduğunuz semti (belki şehri) komple satın alacak nitelikte meblalar barındırıyor. Siz bu kodları yapay zekaya nasıl yazdıracaksınız sorması ayıp? Bu kadar güvenilir bir şey mi bu yapay zeka? Veya bir tek sizin için mi çalışıyor? Sizin özel projenize ait sorduğunuz sorularla train edildikçe, yarın bir gün başkasına veya bana bu sizin sorduğunuz özel proje sorularıyla cevaplar üretmeye başlıyor.

Burada "Selam OpenAI, bana merhaba dünya der misin?" diyen insanlar tutmuşlar, "işinden olma korkusuyla yapay zeka yazılımcıların yerini alamayacak diyorlar" diye sallıyorlar. Harikasınız gerçekten!

Siz işinizi güzellikle yapın da, bırakın yapay zekayı. O size sadece yardım edebilir.

Yapay zekanın sadece bütün dünyaya açık olarak kullanılacağını neye göre savunuyorsunuz? Bahsettiğiniz büyük projelerde kullanılmak üzere hızlı çözümler üretebilen kapalı sistem AI'ler yok mu? Yoksa bile şu anda, ileride olmayacak mı? Tamamen herkese açık ilerleyeceğini kimse düşünmüyordur sanırım.

Bir süre sonra şirketiniz size diyecek ki, büyük bir projeyi bitirmek için 10 tane mühendis çalıştırıyoruz ama projenin tamamlanması 1 yıl sürüyor. Bu iş süresini 2 mühendisle 1 aya indiren bir yapay zeka çözümü var onu alacağız diyecek belki de. Yani işsiz kalma endişesi tamamen boş değil. Yapay zekanın ilerleme hızını kimse nedense dikkate almıyor.

Ancak burada önemli olan yapay zekayı bu yönde kullanma isteğini hükümetler ve şirketler destekleyecek mi? Bu kadar insanın işsiz kalma tehlikesini hiçbir hükümet göze alamaz o anlamda evet bir süre bunları göremeyebiliriz ama işin gittiği nokta o.

Yapay zekanın neler yapabileceğini bir ev hanımı kadar anlayıp ortalıkta yazılımcı diye dolaşınca benim sıfat!!!
Hiç yazılımla uğraşmadıysanız ya da yazılımla cok içli dışlı değilseniz yapay zekanın çok kötü kod yazdığını bilirsiniz. Bir proje yapay zekanın yazdığı kodlar üzerine olacaksa o kodları optimize etmek ve bugları temizlemek sıfırdan yeni yapay zekasız kodları tamamen yazmaktan uzun sürer

Geri
Yukarı