Bilgisayar mühendisliğinde hangi alan seçilmeli?

Spoop

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayar mühendisliği okuyorum, 4. sınıfa geçtim. Bir türlü alan seçip istikrarlı şekilde ilerleyemedim. Web baktım ama yığılma olduğunu gördüm, web alanında sibere baktım; ufaktan oyun geliştirme düşündüm, Türkiye'de çok değer görmüyor, devops var ama Türkiye'de pek konusu geçtiği bir kanal bulamadım. Birçok alan var hepsini deneyimlemem zor şu an. Yardımcı olur musunuz? Bu konuda artık odaklanıp yoluma bakmak istiyorum ama kararsızım biraz bu konuda. Bilgi sahibi olan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa çok güzel olur benim için.

Oyun geliştirme okuyup kendini bir süre geliştirip, oyun şirketlerinin kariyer sayfasından CV yazarak iş fırsatı yakalamayı deneyebilirsin.

Bilgisayar mühendisliği okuyorum, 4. sınıfa geçtim. Bir türlü alan seçip istikrarlı şekilde ilerleyemedim. Web baktım ama yığılma olduğunu gördüm, web alanında sibere baktım; ufaktan oyun geliştirme düşündüm, Türkiye'de çok değer görmüyor, devops var ama Türkiye'de pek konusu geçtiği bir kanal bulamadım. Birçok alan var hepsini deneyimlemem zor şu an. Yardımcı olur musunuz? Bu konuda artık odaklanıp yoluma bakmak istiyorum ama kararsızım biraz bu konuda. Bilgi sahibi olan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa çok güzel olur benim için.

Hocam öncelikle motive vermek amaçlı şunu söylemek istiyorum. Yaptığınız işi küçümseyen olursa (örneğin oyun geliştirme) bu insanları takmayın ve bu yolda başarılı olun. Yaptığınız iş her ne olursa olsun başarılı olduğunuz sürece para size gelecektir. Önce bir hayal edin kendinizi hangi bölümde görüyorsunuz hangisinden zevk alacaksınız bunu düşünün. Paradan önce yaptığınız işi sevmeniz önemlidir. Şahsen ben kendimi donanım veya oyun geliştirmede görsemde donanım tarafındayım. Siz de iyicene düşünün yazılım tarafında atanmak çok zor olacaktır o yüzden bir şirkete girmeniz lazım bunun içinde sürekli kendinizi geliştirin ve kendinizce projeler yapın ardından başvurursunuz illaki bir geri dönüş olacak merak etmeyin. Hakkıyla çalışan hakkını alır. bölüm önerisi olarak yapay zeka alanı öneriyorum.

Önümüzdeki 10 yıl için kesinlikle yapay zeka, tensorflow, veri işleme ve veri tabanları. Yapay zekayı her yerden görüyorsundur şuanda. Tıp, mühendislik, hukuk... tamamen AI'a bırakılmaya başladı.
Tabiki Blockchain. Sadece finans, crypto, NFT olarak düşünmemek gerekli. Blockchain teknolojileri revaçta.
Javascript üzerine yoğunlaşabilirsin. Kendi işimi yapacam ve yaratıcıyım diyorsan SaaS modelleri üzerine yoğunlaşabilirsin.

Hoşlandığınız bir dal var mı, staj yaptınız mı, dallar hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz, kısa vadede yolunuza bakmak mı uzun vadede kariyer mi amaçlıyorsunuz, ileride yurt dışı düşünüyor musunuz, kolay iş değiştirebileceğini bir dal önceliğimiz mi vb. çok parametre var.

DevOps, GameDev, web bunlarin hepsi gayet aktif piyasasi olan isler. Hem de Turkiye'de.

Neyi seviyorsan ona gore kendin karar vermelisin. Ayrica bunlar uzerine yapismiyor sonradan farkli alanlara kayabilirsin, farkli domainlere yogunlasabilirsin.

Devops, gamedev, web bunlarin hepsi gayet aktif piyasasi olan isler. Hem de Türkiye'de.

Neyi seviyorsan ona gore kendin karar vermelisin. Ayrica bunlar uzerine yapismiyor sonradan farkli alanlara kayabilirsin, farkli domainlere yogunlasabilirsin.

Mesela devops da nasıl ilerlemem lazım bu konuda bilginiz var mıdır?

Hoşlandığınız bir dal var mı, staj yaptınız mı, dallar hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz, kısa vadede yolunuza bakmak mı uzun vadede kariyer mi amaçlıyorsunuz, ileride yurt dışı düşünüyor musunuz, kolay iş değiştirebileceğini bir dal önceliğimiz mi vb. çok parametre var.

Evet staj yaptım daha öncesinde halen de yapıyorum şu an web üzerine uğraşıyorum evet çok etken var dediğiniz gibi.

Hocam öncelikle motive vermek amaçlı şunu söylemek istiyorum. Yaptığınız işi küçümseyen olursa (örneğin oyun geliştirme) bu insanları takmayın ve bu yolda başarılı olun. Yaptığınız iş her ne olursa olsun başarılı olduğunuz sürece para size gelecektir. Önce bir hayal edin kendinizi hangi bölümde görüyorsunuz hangisinden zevk alacaksınız bunu düşünün. Paradan önce yaptığınız işi sevmeniz önemlidir. Şahsen ben kendimi donanım veya oyun geliştirmede görsemde donanım tarafındayım. Siz de iyicene düşünün yazılım tarafında atanmak çok zor olacaktır o yüzden bir şirkete girmeniz lazım bunun içinde sürekli kendinizi geliştirin ve kendinizce projeler yapın ardından başvurursunuz illaki bir geri dönüş olacak merak etmeyin. Hakkıyla çalışan hakkını alır. Bölüm önerisi olarak yapay zeka alanı öneriyorum.

Teşekkürler hocam desteğiniz için tabii bazı şeyleri kendim halletmem lazım doğru diyorsunuz.

Mesela devops da nasıl ilerlemem lazım bu konuda bilginiz var mıdır?

Sunucu sistemleri, containerization ( docker, kubernetes ), scripting bilgisi, linux CLI hakimiyeti gibi seylerle baslayabilirsin.

Sonrasinda uygulama library repository yonetimleri ( S3 wagon vs ), workflow management sistemleri ( airflow vs ), parametre yonetimleri ( aws kms ya da helm chart ), cluster orkestrasyonlari gibi sub yonetimleri ogrenebilirsin.

Biraz da devops isini yuklendigin uygulamanin niteligine bagli tabi. Tutup da FTP ile PHP dosyasi gonderen kuruyemisciye devops yapiyorsan basit bir script ile halledersin durumu. Ya da windows server kullanan yuzde 0.0004 luk kesim icin bir yerlere sag tiklayip sorun giderici baslatmak gerekebilir.

Geri
Yukarı