Yazılımda hangi alan seçilmeli?

Sana bağlı. Kimisi siber güvenlik alanında ilerliyor. Kimisi oyun geliştiriyor. Kimisi de mobil uygulama yapıyor kazanç ile bu iş olmaz seveceksin.

Aksine gömülü sistem yazılımında yaptığın sistemin çalışma saati başına para almaya devam edersin. Bakım, güncelleme hizmet ücretleri çok çok daha fazla olur.
Düzgün bir projede 10 saat kod yazıp 100 dolar alıp bitiriyorsun ama 10 saat gömülü sistem yazılımı yapıp 80 dolar alıyorsun fakat uzun vadede sana getirisi çok daha fazla oluyor. Pasif gelir tarafını bahsetmiyorum bile.

Bu gömülü yazılımdan ziyade hizmet satmak, çok küçük bir azınlık öyle çalışıyor ülkede.

Aselsan, Baykar ya da Arçelik gibi firmalar böyle çalışmaz. Çünkü bir kere donanımı tasarlayanlarla o donanıma yazılımı hazırlayanlar ayrı olur. Birçok gömülü yazılım pozisyonu sözleşmeli - kadroludur ve sabit maaşlıdır.

PIC ve FPGA dizaynı, programlaması ile uğraşıp, küçük firmalara dediğiniz gibi hizmet satan tanıdıklarım da var. Ancak yine büyük firmalarda bu kişiler kadrolu olur.

Gömülü yazılım özellikle büyük firmalarda en mahrem yerdir.

Dediğim gibi değerli yazılımcılardır. İyi para kazanırlar.

Değerli ancak zor bir meslek. Mesajımda da demiştim Gömülü Yazılımcılar az kazanmıyor değil, verdikleri emek ve fedakarlığa göre Türkiye'de maaşlar ne yazık ki az. Özel firmalarda bu durumun kötüleştiği de oluyor. Mesela uzaktan çalışma şansı çoğu zaman olmuyor zira şirketler kodlarının şirket bilgisayarları dışına aktarımına müsaade etmeyebiliyor.

Her mesleğin artı ve eksi yönleri var. Gömülü yazılım ise parası için yapılabilecek bir alan değil. Aranan bir mühendis haline gelebilirsin ki genelde öyle olur zaten. Ancak o noktaya gelene kadar yorulabiliyorsun. Bilhassa sahada aktif olarak görev yapan bir araç ya da proje üzerine çalışıyorsan haftalar süren ek mesai süreçleri olabiliyor.

İyi para kazanmak = bol vakit ve az yorgunluk demek değil. Gömülü sistemler için hiç değil.

zira şirketler kodlarının şirket bilgisayarları dışına aktarımına müsaade etmeyebiliyor.
Sanal makine kullanmak zor değil. Bunu isteyen şirketlerden 100-200gb lık internet paketleri isteyebilirsin.
maaşlar ne yazık ki az.
Dediğim gibi maaş olarak sadece bakmamak lazım. Öyle bakacaksan doktorluk da para etmiyor muayeneler olmasa.

Ayrıca bir zahmet ingilizceni geliştir yurt dışına da iş yap. Mühendis olup freelancer olarak uzaktan çalışmıyorsan kişinin kendi hatası.

Mühendis arkadaş yanılıyor, yil olmus 2022 bir muhendisin agzina bakip kariyerini belirleme. Quora ve Redditte binlerce bu tarz baslik var. Orada developlerlardan tut yazilim muhendisi kidemli muhendis managerlara kadar her turlu insan fikir belirtiyor. Ben bir kere bile front end bitecek diyene rastlamadim. Gomulu sisteme para var diye baslanmaz, tutku gerekir. Benim sana onerim front end.

Sanal makine kullanmak zor değil. Bunu isteyen şirketlerden 100-200gb lık internet paketleri isteyebilirsin.

Savunma sanayi şirketleri ya da NDA çerçevesinde proje yürüten şirketler bunu yapamaz. O kadar kolay değil.

Dediğim gibi maaş olarak sadece bakmamak lazım. Öyle bakacaksan doktorluk da para etmiyor muayeneler olmasa.

Maaş olarak bakıp, maaşı iyi diyen sensin. Verilen emeğe göre maaşı az diyen ben. Ben kendi alanım hakkında değerlendirme yapıyorum, ancak ne yazık ki Türkiye'de birçok dal emeğinin karşılığını alamıyor.

Ayrıca bir zahmet ingilizceni geliştir yurt dışına da iş yap. Mühendis olup freelancer olarak uzaktan çalışmıyorsan kişinin kendi hatası.

Çok ütopik hayaller bunlar. Bilmiyorum ciddi bir işte çalıştın mı ancak çoğu gömülü yazılımcının bunu yapacak vakti bile kalmıyor. O nedenle direkt yurt dışına girmeyi tercih ediyorlar.

Mobil uygulama geliştiricileri ile karıştırıyorsun bu alanı. Gerçekte ne yazık ki hiçbir şirket bu kadar esneklik tanımıyor.

Sanal makine kurup çalışsınlar demen zaten fecaat...

Bilmiyorum ciddi bir işte çalıştın mı
Mekatronik Mühendisiyim, yani bende kendi bölümümü yorumluyorum. :)

Sanal makine kurup çalışsınlar demen zatan fecaat...
Uzaktan makine vs kastettim. Böylelikle dosyalar şirket sunucusundan çıkamıyor. Ha tabiki yeni başlayan biri asla bu imkanlara sahip olamaz. Onu kastetmiyorum tabiki, onu da tersten anlarsın şimdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı