Yazılımda hangi alan seçilmeli?

4Bdex

Picopat
Daha fazla  
Ben lisede bilgisayar teknolojileri bölümünü okudum, şimdi de bilgisayar programlama okuyorum. Yazlımcı olmak istiyorum biraz temelim var en azından algoritma biliyorum ama hala bir alan seçemedim wep programlama hoşuma gitti ilk başta front end developer olmak istemiştim ama bir mühendisle konuştum yavaş yavaş o bölüm bitiyor dedi iyice kafam karıştı.

Şimdi ne yapmalıyım fornt end alanına mı çalışmalıyım yoksa başka bir alanmı seçmeliyim.
Aslında benim hedefim Full developer olmaktı ama yavaş yavaş bitiyor denilince çekindim.

Ben lisede bilgisayar teknolojileri bölümünü okudum, şimdi de bilgisayar programlama okuyorum. Yazlımcı olmak istiyorum biraz temelim var en azından algoritma biliyorum ama hala bir alan seçemedim wep programlama hoşuma gitti ilk başta front end developer olmak istemiştim ama bir mühendisle konuştum yavaş yavaş o bölüm bitiyor dedi iyice kafam karıştı.

Şimdi ne yapmalıyım fornt end alanına mı çalışmalıyım yoksa başka bir alanmı seçmeliyim.
Aslında benim hedefim Full developer olmaktı ama yavaş yavaş bitiyor denilince çekindim.

Erp öğrenip standarta eklemeler yapmak diyorum.

Bu sorunun tek doğru bir cevabı yok. Parası için nereye yöneleceğinize karar vermeyin. Bunu sevdiğiniz işi yapın tarzında söylemiyorum. Böyle karar vermeyin çünkü paranın nerede olacağını bilemezsiniz.

Ben Web tasarım kısmındayım. Kendini nereye yakın hissediyorsan oraya yönel. Bazı insanlar sadece üniversite okuyarak bir yerlere geleceğini sanıyor. Bana kalırsa onlardan bir farkın olmalı değil mi?

En çok para gömülü sistemlerde dönüyor.

Çalıştığın saate göre kazandığın para oranı en verimsiz alan Gömülü Yazılım, Türkiye'de. Maaşının diğer alanlara göre iyi olması, verdiğin emeğe ve zamana göre de iyi olması anlamına gelmez.

Gömülü yazılım para için yapılacak bir alan değildir. Para için yazılımcı olacaksanız gidin uygulama tasarlayın. Bunu o alanlarda çalışan kişileri küçümsediğim için demiyorum, bilakis o alanlarda verdiğiniz emeğe göre kazandığını miktar oranı daha iyi.

Çalıştığın saate göre kazandığın para oranı en verimsiz alan Gömülü Yazılım, Türkiye'de. Maaşının diğer alanlara göre iyi olması, verdiğin emeğe ve zamana göre de iyi olması anlamına gelmez.
Aksine gömülü sistem yazılımında yaptığın sistemin çalışma saati başına para almaya devam edersin. Bakım, güncelleme hizmet ücretleri çok çok daha fazla olur.
Düzgün bir projede 10 saat kod yazıp 100 dolar alıp bitiriyorsun ama 10 saat gömülü sistem yazılımı yapıp 80 dolar alıyorsun fakat uzun vadede sana getirisi çok daha fazla oluyor. Pasif gelir tarafını bahsetmiyorum bile.

Geri
Yukarı