Pandemide İşsizlik

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayır işte ben de onu diyorum gereksiz fazla bulunan meslekler, buradan da söyleyeyim: Bölüm seçmeden önce bölümün işsizi var mı diye ba-kın! Yoksa böyle işsiz bir nesil yetişiyor.

Halbuki bu gençlere ilk okulda sevdiğiniz mesleği yapın yoksa mutsuz olursunuz diye eğitim vermişlerdi.

Beyinsiz misin hocam?
Ben şu anda msü de askerlik yapıyorum ve emin ol sen ve senin gibiler beyinsizin önünde gideni. Sen ve senin gibi ilerizekalılar(!) herkesin seçtiği ve kendi aklınca basit ve en iyi para veren iş olduğunu düşündükleri işleri seçiyor ve mal gibi ortada kalınca işsizlik diyor. Herkes muhasebe ve saçma sapan ticaret vb işler okuduktan sonra ortada kalınca direk ülke kötü diye ağlaşıyor. E be akılsız tüm ilerizekalılar(!) aynı işi seçip de ortada kalınca sence burda kim suçlu? Bundan sonra ne derseniz diyin cevabımı etiketlemeyin. Burda gerçekten ülke mi, yoksa hiç çalışmayıp uyduruk alan seçip açıkta kalanlar mı? Bir de şu 2 sene 4 sene okumuş lafını bırakın. Adam isterse 8 sene okusun alan herkes tarafından tercih ediliyorsa ve basitse senenin önemi var mı gerçekten? Şimdi ilerizekalılar tarafından linç edileceğim kesin.

Ben şu anda msü de askerlik yapıyorum ve emin ol sen ve senin gibiler beyinsizin önünde gideni. Sen ve senin gibi ilerizekalılar(!) herkesin seçtiği ve kendi aklınca basit ve en iyi para veren iş olduğunu düşündükleri işleri seçiyor ve mal gibi ortada kalınca işsizlik diyor. Herkes muhasebe ve saçma sapan ticaret vb işler okuduktan sonra ortada kalınca direk ülke kötü diye ağlaşıyor. E be akılsız tüm ilerizekalılar(!) aynı işi seçip de ortada kalınca sence burda kim suçlu? Bundan sonra ne derseniz diyin cevabımı etiketlemeyin. Burda gerçekten ülke mi, yoksa hiç çalışmayıp uyduruk alan seçip açıkta kalanlar mı? Bir de şu 2 sene 4 sene okumuş lafını bırakın. Adam isterse 8 sene okusun alan herkes tarafından tercih ediliyorsa ve basitse senenin önemi var mı gerçekten? Şimdi ilerizekalılar tarafından linç edileceğim kesin.
Beyfendi herkes öğretmenlik mi seçiyor mühendislik mi seçiyor? Herkes aynı mesleği seçtiği için mi işsiz? Ülke açacak işsizlik varsa iş yeri. Sanki bütün iş bulunmayan mesleklerde fazlalık var, devletmi iş açmıyor yoksa fazlalık olduğu için mi işsizlik oluyor? Yok yok delirmemek mümkün değil ne diyeyim ben buna? Aynen hocam aynen.

Şaka mı yapıyorsun? Hele evlendiğin zaman eşin de çalışırsa inan bana her şeye gücün yetiyor
Şu an ülkenin hakimi, doktoru 4 hava yastığı, 1 direksiyon, 1 kliması olan en düz Volkswagen Polo araçlarından birini, sıfır fiyatına almaya kalksa, 4 yıl taksitli kredi çekip parasının %70'ini vererek ancak sahip olabiliyor. Eğer geçinmek de kastınız, temel ihtiyaçlarını karşılamaksa o her şeye güç yetirmek olmuyor. Ayrıca evlenmek istediğimi kim söyledi? Belki ben evlenmek istemiyorum. Şimdi her şeye gücüm yetmemiş mi oldu? Hocam siz şaka mı yapıyorsunuz?
Senin zihniyetine sahip insanlar yüzünden, son 4 yılda, bu ülkede hiçbir vatandaş kendi seveceği, hayalindeki mesleklerden herhangi birine yanaşmayıp, önü açık bölümlere akın etti. Sonra onlar da doldu, işlevini yetirdi. Herkes diplomasının peşine düştü. Adam ilgilenmediği alanda okuduğu için de neyi öğrenip, neyi öğrenemediğini sorgulamadı. Örneğin şu an İlahiyat okuduğumu söyledim. Çok okul değiştirdim, hepsinde de aynıydı. Sınıfta 40 kişiden 4'ü namaz kılıyor. Diğerleri diploma için gelmiş anladın mı? Tümevarım safsatası yaparak, benim gözümde önceden düp sırası vardı, ekmeğe zıraylan aliyürdük, hastaneleri çöp götürüydü be diyen amcadan bir farkın yok. Ülke çok yanlış politikalar izledi ve bir kesimin beyni üniversite ile yıkandı. İnsanlara tezek atıp durma boş boş. Biz ülkedeki genel askerlerin vasıflarını, zeka seviyesini de biliriz. Allah bilir, konuya baktıktan sonra 3 arkadaşınla Mavi Lark, çay keyfi yapıp, sıfır gerçeklik payıyla doğru konuştuğunuzu zannederek 3 hükümet kurup 3 hükümet yıkmışsınızdır. Hayatta bir edinimi olmayan, bir halt olamayan kendini askere atıyor. Çoğu asker arkadaşım da aynı tip. Bıraksan lise terk takılacak çocukların hepsi asker oldu. Neyse aynı şeyleri sen de bir gün yaşarsın da boş milliyetçi sözlerinin altında kalınca görürsün millete tezek atmayı.

Şu an ülkenin hakimi, doktoru 4 hava yastığı, 1 direksiyon, 1 kliması olan en düz Volkswagen Polo araçlarından birini, sıfır fiyatına almaya kalksa, 4 yıl taksitli kredi çekip parasının %70'ini vererek ancak sahip olabiliyor. Eğer geçinmek de kastınız, temel ihtiyaçlarını karşılamaksa o her şeye güç yetirmek olmuyor. Ayrıca evlenmek istediğimi kim söyledi? Belki ben evlenmek istemiyorum. Şimdi her şeye gücüm yetmemiş mi oldu? Hocam siz şaka mı yapıyorsunuz?

Senin zihniyetine sahip insanlar yüzünden, son 4 yılda, bu ülkede hiçbir vatandaş kendi seveceği, hayalindeki mesleklerden herhangi birine yanaşmayıp, önü açık bölümlere akın etti. Sonra onlar da doldu, işlevini yetirdi. Herkes diplomasının peşine düştü. Adam ilgilenmediği alanda okuduğu için de neyi öğrenip, neyi öğrenemediğini sorgulamadı. Örneğin şu an İlahiyat okuduğumu söyledim. Çok okul değiştirdim, hepsinde de aynıydı. Sınıfta 40 kişiden 4'ü namaz kılıyor. Diğerleri diploma için gelmiş anladın mı? Tümevarım safsatası yaparak, benim gözümde önceden düp sırası vardı, ekmeğe zıraylan aliyürdük, hastaneleri çöp götürüydü be diyen amcadan bir farkın yok. Ülke çok yanlış politikalar izledi ve bir kesimin beyni üniversite ile yıkandı. İnsanlara tezek atıp durma boş boş. Biz ülkedeki genel askerlerin vasıflarını, zeka seviyesini de biliriz. Allah bilir, konuya baktıktan sonra 3 arkadaşınla Mavi Lark, çay keyfi yapıp, sıfır gerçeklik payıyla doğru konuştuğunuzu zannederek 3 hükümet kurup 3 hükümet yıkmışsınızdır. Hayatta bir edinimi olmayan, bir halt olamayan kendini askere atıyor. Çoğu asker arkadaşım da aynı tip. Bıraksan lise terk takılacak çocukların hepsi asker oldu. Neyse aynı şeyleri sen de bir gün yaşarsın da boş milliyetçi sözlerinin altında kalınca görürsün millete tezek atmayı.
Herhalde sen de sadece herşeyi para için yapanlardansın ki ilahiyat bölümünü namaz kılıp kılmadıklarına göre ayırmışsın.Bu arada senin diğer arkadaşların benim s****de değil. Ben ilkokul ve ortaokul sürekli ya okul birincisi ya da ikincisi olarak bitirdim. Şimdi boş boş konuşup hava atıyor falan deme bilmen için söyledim her vasıfsız kişi askere gidiyor ne demek beyinsiz varlık. Ailem doktor olmamı istedi ben askerlikte komutan olmayı seçtim. Bu arada askerleri hiç bilmediğin her yanından belli sen bizim askerlerimizi ABD domuzları ile karıştırdın galiba mavi lark falan? Arkadaşlarım namazlarını kılan insanlar artık sen nerde gördüysen onları. Bu arada ben milliyetçilik yapmıyorum sadece vatanımı sevdiğim için söyledim herhangi bir parti vb savunmadım. Aslında senden başkası da milliyetçi söz söylediğimi düşünmemiştir.

Öncelikle annenizin hastalığı atlatması, hayattaki en büyük şansınız olmuş çok geçmiş olsun.
Allah herkese bu seviyede olgunluk nasip etsin. Bunu anlamak için neler yaşadınız kim bilir...

Herhalde sen de sadece herşeyi para için yapanlardansın ki ilahiyat bölümünü namaz kılıp kılmadıklarına göre ayırmışsın.Bu arada senin diğer arkadaşların benim s****de değil. Ben ilkokul ve ortaokul sürekli ya okul birincisi ya da ikincisi olarak bitirdim. Şimdi boş boş konuşup hava atıyor falan deme bilmen için söyledim her vasıfsız kişi askere gidiyor ne demek beyinsiz varlık. Ailem doktor olmamı istedi ben askerlikte komutan olmayı seçtim. Bu arada askerleri hiç bilmediğin her yanından belli sen bizim askerlerimizi ABD domuzları ile karıştırdın galiba mavi lark falan? Arkadaşlarım namazlarını kılan insanlar artık sen nerde gördüysen onları. Bu arada ben milliyetçilik yapmıyorum sadece vatanımı sevdiğim için söyledim herhangi bir parti vb savunmadım. Aslında senden başkası da milliyetçi söz söylediğimi düşünmemiştir.
İlk önce konuşma tarzına dikkat et. Hala tümevarım safsatası yapıyorsun. Konunun Amerika ile gram alakası yok ne alaka Amerika? Hepimizin ailesi çocuğunun doktor olmasını istedi zaten. Vatansever olman için ülkeni devamlı övmen gerekmiyor. Protestonun kendisi bile vatanseverliktir. Konunun partiyle de gram alakası yok. 3+3 en iyi sen topladığın için de şu an sana tapabilirim bu arada. Vay be ilkokul birincisi askere bak sen. Bu arada evet ben de her şeyi para için yapanlardanım. Ülkenin, eğer kendini dahil etmiyorsan da %99,99'u her şeyi para için yapıyor. Askerlerin maaşını kessen kaç kişi yapacak o askerliği? Tamam sen yaparsın eyvallah, ya diğerleri? Özgürlüğün en büyük düşmanı, halinden memnun olan kölelerdir. Bizim neslimiz, halinden memnun olmayan köleler oluyor. Yani vatanseverlik ile bambaşka konular. Neyse daha fazla muhattap olmak istemiyorum senin gibi insanlarla.

İlk önce konuşma tarzına dikkat et. Hala tümevarım safsatası yapıyorsun. Konunun Amerika ile gram alakası yok ne alaka Amerika? Hepimizin ailesi çocuğunun doktor olmasını istedi zaten. Vatansever olman için ülkeni devamlı övmen gerekmiyor. Protestonun kendisi bile vatanseverliktir. Konunun partiyle de gram alakası yok. 3+3 en iyi sen topladığın için de şu an sana tapabilirim bu arada. Vay be ilkokul birincisi askere bak sen.
Yukarıda hava atmak için değil de senin,askerlerin akılsız beceriksiz insanlar olmadığını anlaman için söylemiştim ama anlaşılan onu da anlamamışsın. Gerçekten ne diyeceğimi bilmiyorum.

Umarım.

Öncelikle teşekkür ederim, yani özet geçtim hayatımı, 23 seneyi, aldığım sertifikayı, gittiğim kursları, dil seviyemi, katıldığım seminerleri vs burada anlatmadım. Sadece gelebilecek önerilere, mesela araban varsa kuryelik yap veyahut Photoshop biliyorsan oradan freelance çalış gibi öneriler gelmeden okuyan bilsin diye yazdım. Bir yazılım mühendisi değilim tamam fakat bölümümden ve benim yaşıtlarım arasında ortalamanın üstünde olduğumu biliyorum. Bana göre Türkiye'de mesele iş bulabilmek artık. Hakkını alabilmek bir sonraki mesele. Hakkını alabilmek senin gibi 11 yaşından beri yolunu çizmiş olabilen üniversite mezunları arasında bana göre %8-10'u ilgilendiren kısım. Kesin bir değer vermek haber kaynağı göstermek istedim araştırdım fakat ben güvenmiyorum habere size nasıl kaynak göstereyim. Nasıl inanabilirim işsizliğin sadece %28 olduğuna. Keşke bende daha çocukken sizin gibi olsaydım da hakkımı alamıyorum diye üzülseydim. Merak etmeni istemiyorum kendine yatırım yapmamışsın kısmında, tamam her şeyi yapmadım ama yine de 2 diplomalı 6-7 sertifikalı bir işsiz olma yolunda hızla gidiyorum.

Hayat gelip geçici, gelip geçerken boş gelip geçmesi önemli. Ölürken aç mı öleyim tok mu öleyim. Doğru, ama herkesin derdi kendine büyük bunu da unutmayın. Mesela yukarıdaki arkadaşım hakkını alamıyor, ben iş bulamıyorum, belki yan sokağımda adam soğuktan uyuyamıyor. Dua edin diye niye dedim ne bileyim bende ediyorum yani iş bulayım diye dua :D Sizlerde edin belki aranızdan birinin kalbinin temiz olduğu zamana geliriz diye dedim.

Şükret-bir şey deme neyse yazacaklarım 5 seneden başlıyor.

Tabi canım ben çok istiyorum yurt dışında yaşamayı, annem var diye gitmiyorum, yoksa yani herhangi bir AB ülkesine kabul edilirsem her işi yaparım yani. En azından yaşam standartım burada o işi yapan insandan 10 kat daha fazla olur.
Bende de çok sorunlar var ama elimizden gelen bir şey yok ki. Aç-Tok ölmeniz bir şey değiştirmez aslında sonuçta ölmüş oluyorsunuz ama demek istediğim şey üzmeyin kendinizi bilirim çaresizliği bunalımı. Türkiye genel olarak müslümanlardan oluştuğu için böyle bir tavsiye verdim. BTK akademiye kayıt olabilirsiniz 1 milyon istihdam projesi var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı