Bilgisayar oyunlarında sosyal mühendislik çalışmaları var mı?

bertony

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, şöyle bir video gördüm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bilgisayar oyunlarında sosyal mühendisliğin olduğunu düşünüyorum.
Örneğin Valorant'ta bazen çok kasıp oyunu taşımak istiyorum, çok da iyi oynuyorum fakat takım o kadar çok kötü geliyor ki kaybediyorum.
Bir başka zamanda hiçbir şekilde kasmıyorum ama takım o kadar çok iyi geliyor ki kazanıyorum.
Bence oyuna girmeden önce takımın genel ortalamasına göre kazanıp-kaybedeceğim otomatik olarak yapay zeka sayesinde hesaplamaları sayesinde oyuna bile girmeden aslında oyunun bildiğini düşünmeye başladım.
Biraz saçma gelebilir ama ben durumlar olabileceğini düşünmeye başladım.
Bunu da insanların o oyunu daha çok oynamaları, daha çok para kazanmaları için yaptığını düşünüyorum oyun şirketlerinin.
Özellikle LoL ve Valorant'ta bu durumun çok yüksek seviyede olduğunu düşünüyorum.
Hatta bununla ilgili bir yazıda buldum. Bunlar gerçek olabilir mi?

1657236832045.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Absürt, mesela attığınız fotoğrafta ilk bahsedilen olay psikolojik bir şey. Özellikle boss savaşlarının zorladığı oyunlarda bir boss'u arka arkaya kesemeyince mental olarak daha da sinirleniyorsunuz ve moraliniz bozuluyor. Tekrar savaşa girdiğinizde tam odak gösteremiyorsunuz ama birkaç saat mola vermek bunu çözüyor.

Ek olarak "maç sonucunuz aslında oyuna girmeden belirleniyor" olayı saçmalığın da ötesi.

Online oyunlarda böyle bir şey var mı bilmiyorum ama tek oyunculu oyunlarda bunlar var. Herkes oyununun çok oynanmasını ister.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Absürt, mesela attığınız fotoğrafta ilk bahsedilen olay psikolojik bir şey. Özellikle boss savaşlarının zorladığı oyunlarda bir boss'u arka arkaya kesemeyince mental olarak daha da sinirleniyorsunuz ve moraliniz bozuluyor. Tekrar savaşa girdiğinizde tam odak gösteremiyorsunuz ama birkaç saat mola vermek bunu çözüyor.

Ek olarak "maç sonucunuz aslında oyuna girmeden belirleniyor" olayı saçmalığın da ötesi.
Neye göre neye dayanarak 'saçmalığın da ötesi' diyebilirsiniz? :D

Neye göre neye dayanarak 'saçmalığın da ötesi' diyebilirsiniz? :D
Çünkü insanlar 2100 puanlı, 100 puanlı satranç yapay zekaları gibi çalışan bir şey değil. Rekabetçi oyunlarda oyunu oynayan insanlar stabil değil. Yapay zekanın kimin nasıl bir performans sunacağını belirleyip bir kazanan belirlemesi imkansız çünkü insan performansı bir şeylere bağlı olsa (ne kadar yetenekli olduğunuz, ne kadar ısındığınız vs.) da rastgele.

Online oyunlarda böyle bir şey var mı bilmiyorum ama tek oyunculu oyunlarda bunlar var. Herkes oyununun çok oynanmasını ister.

Güzel video ama konuda bahsedilen şeyden farklı bir kandırmadan bahsediyor.

Son düzenleme:
Çünkü insanlar 2100 puanlı, 100 puanlı satranç yapay zekaları gibi çalışan bir şey değil. Rekabetçi oyunlarda oyunu oynayan insanlar stabil değil. Yapay zekanın kimin nasıl bir performans sunacağını belirleyip bir kazanan belirlemesi imkansız çünkü insan performansı bir şeylere bağlı olsa (ne kadar yetenekli olduğunuz, ne kadar ısındığınız vs.) da rastgele.

Güzel video ama konuda bahsedilen şeyden farklı bir kandırmadan bahsediyor.
Bence her oyuncunun bir seviyesi var. Oyuna girmeden önce de antrenman yapıp yapmaması istatistiğe atılıp ona göre ayarlayabilir diye düşünüyorum.
Örneğin valorantta 3 aşağı 5 yukari her oyuncunun aim yeteneğini vs 20 maçta çözebilirsiniz.
En az 20 maç sonrasinda gelişim vs faktorude ekleyip daha maç başlamadan önce iyi bir denklemle daha oyuna girip girmeden hangi takımın kazanıp kaybedeceğini anlayabilir yapay zeka. Ben böyle düşünüyorum.Tabi ispat etmek içi. Oyunun kodlarını bilmek gerek :)

Yeni konular

Geri
Yukarı