Bilgisayar parçası yapmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dediğim gibi yabancı forumlarda şema veriyorlar bunlardan yarlanarak yapabilirsin bulamadığın parçalar için ise ebay :)

Çok güzel diyorsun ama çalışarak, bilgi ile yapmayı başarmış. Onuda kabul ederim, alıntı yaparak, yap ilk alan ben olacağım. ;) Ve biz zaten bilmeden birşeyler yapmaya çalıştığımız için işlemcimiz yok.

Programcı, tasarımcı ile donanımcının arasında dağlarca fark var :). Sana önerim mesela Casper'in git fabrikasına bir incele :).

Hayallerinin peşinden git. Başaracağına olan inancımız technopat ailesi olarak tam. Maddi destek de sağlarız sana. :D

Tek başına donanım tasarlamaktan bahsediyorsan imkansız. Elinde korkunç büyüklükte bir sermaye yoksa üretmekte öyle. Dünyanın en zeki mühendisleri gece gündüz çalışıp tasarım üretebiliyorlar. Onların bile sıfırdan ürettikleri bir şey yok. Daha önceki teknolojileri geliştiriyorlar. Kendi başına tasarım yapamazsın ama eğer çok çalışırsan(burada Türkiye standartlarındaki çalışkanlıktan değil tüm gününü feda edebilecek kadar azimli olmaktan bahsediyorum) ve çok zeki isen ileride bu projelerden birinde yer alabilirsin. Günümüz donanımları öyle karmaşık ki ancak yüzlerce dehanın bir araya gelmesiyle üretilebiliyorlar.

Örneğin AMD ve nVidia sadece tasarım yapan firmalar. Bu adamlar hiçbir şey üretmiyorlar, ekran kartlarının tasarımı yapıyorlar, TSMC GPU'yu üretiyor, kart üreticileri ekran kartının bir kısmını kendileri üretiyor bir kısmını başkalarına ürettiriyorlar. AMD işlemcileri tasarlayıp, GloFo ya da TSMC'ye ürettirip piyasaya sürüyorlar. Sırf tasarım yapan bu iki firmanın yıllık gelirlerinin toplamı 10 milyar doları geçiyor. Ve hiçbir şey üretmeyen ancak 5 milyar doların üstüde gelire sahip AMD son yıllarda zarar ediyor. Umarım bu örnek bazı şeyleri anlamana yardımcı olmuştur.

Son düzenleme:
Bize Ulaşın buradan gerekli kişilere telefon veya destek maili yollayarak sorununuzu açıklarsanız misafir olarak gidebilirsiniz :).

Yahu ekmek mi yapacak arkadaş? İşlemci yapacağım diyor. Montaj sanıyor heralde üretmeyi. Adamlar binlerce mühendisle senelerini harcıyor üretmek için. Bir de arkadaşlar alay etmeyin, inanmak başarmanın yarısıdır diyor. Kendinize gerçekçi hedefler koyun. Sonra da alay ediyorsun diyorlar...

İyide sorunum yok ki. :D Öylesine kapıdan geçsem almazlar mı? :D

İnanmak başarmanın yarısıdır diye bir laf vardır ama seninki de baya bir zor dedim. Dalga geçenler içinde geçmeyin dedim. Yaparsın demedim ya. :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı