Bilgisayar programcılığından DGS ile mühendisliğe geçiş

shtymerenn

Hectopat
Merhaba, bilgisayar programcılığı okuyup ardından DGS ile bilgisayar mühendisliğine geçiş yapmak sizce mantıklı bir hareket mi? Az zaman kaldı AYT artık çok yormaya başladı ve eksiğim aşırı fazla, özelliklede fen konusunda. Mezuna kalmak istemiyorum.

Daha önce DGS'ye girmiş kişiler ve ek olarak bilgisayar programcılığı okuyanlar özelden ya da konu üzerinden yazabilirlerse onlar ile de konuşmak, tartışmak isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Bölümden bir beklentin olmasın. Gittiğin üniversite çok önemli. İsmi duyulmuş üniversiteler dışında diğerlerinden mezun olana kadar giriş kısmını anca öğrenirsin. Tabii bu kendini ne kadar geliştirmeye çabaladığına bağlı. Eğer sonrasında benim gibi gerek yok ben kendi kendimi yükseltirim geliştiririm diye düşünmüyorsan. Yada ben bölümü bitirip iş bulurum diye düşünüyorsan düşünme. Bilişim sektöründe iş bulmak için tek önemli olan şey portföyün. Aksi takdirde yaptığın tüm başvurularda sana 0 gözüyle bakıp saçma sapan ücret ve iş sunuyorlar. Yani eğer aklında okumak varsa kazanamazsan mezuna kalıp çabala. Eş zamanlı olarak bilişim kurslarına git. Kazandığında ve başladığında kendini daha iyi geliştirirsin. Derslerdeki başarıların seni daha iyi motive eder ve iyi bir derece, iyi bir bilgi birikimiyle mezun olursun. Sonrasında iş görüşmelerinde fiyatı onlar vermeden sen kendi fiyatını verirsin. Tavsiyem bu yönde.

Önlisans son sınıf öğrencisiyim kardeşim, 3 sene öncesine gitsem köpek gibi çalışırdım son 3 4 ay. DGS ağır dert ya uğraşılmaz bile. Kontenjan problemi çok var o yüzden YKS'de yaptın yaptın.

Bende AYT yetistiremedigimden dolayı bilgisayar programcılığı dusunuyorum. Tabii ön lisans oldugundan çok bir beklentim yok ama mezuna kalmak istemiyorum. Bolumle ilgili bilgileri olan yazabilir mi? Ayrıca bu bölümü okuduğum iki yıl boyunca dil öğrensem ve iyi bir yazılım kursundan da eğitim alsam iş bulma sansim ne kadar olur?

Bende AYT yetistiremedigimden dolayı bilgisayar programcılığı dusunuyorum. Tabii ön lisans oldugundan çok bir beklentim yok ama mezuna kalmak istemiyorum. Bolumle ilgili bilgileri olan yazabilir mi? Ayrıca bu bölümü okuduğum iki yıl boyunca dil öğrensem ve iyi bir yazılım kursundan da eğitim alsam iş bulma sansim ne kadar olur?
2 yıllık mezunlara açıkcası pek de sıcak bakılmıyor. Tecrübelerim hep o yönde oldu. Bir tanıdık vasıtasıyla ilk işime zar zor girebildim. Sonrasında yaptığım projeler ile kendimi kanıtlayarak sektörde yer edindim. İlk iş başvurumu 2018 de yaptığımda bana dalga geçer gibi stajer aramıyoruz demişlerdi.

2 yıllık mezunlara açıkcası pek de sıcak bakılmıyor. Tecrübelerim hep o yönde oldu. Bir tanıdık vasıtasıyla ilk işime zar zor girebildim. Sonrasında yaptığım projeler ile kendimi kanıtlayarak sektörde yer edindim. İlk iş başvurumu 2018 de yaptığımda bana dalga geçer gibi stajer aramıyoruz demişlerdi.
Çoğunlukla olarak Web alanında iyi derecede bilgim var. Zaten kendi başıma da öğrenebilirim sadece diploma için gitmek istiyorum

Çoğunlukla olarak Web alanında iyi derecede bilgim var. Zaten kendi başıma da öğrenebilirim sadece diploma için gitmek istiyorum
2 Yıllık programcılığın diploması neredeyse hiç iş yapmıyor diyebilirim. WEB açısından iyi bilgiye yetkinliğe sahipsen mutlaka bir web sitesi yap ve ileride iş görüşmelerine gittiğinde bunu sun.

Yeni konular

Geri
Yukarı