Bilgisayar toplamak mı hazır sistem mi?

Her ne kadar hazır sistemlere yüklü zamlar gelse de hala kat kat mantıklı. Gaming.gen.tr sitesinde kişiselleştirmelerle beraber 25 bin civarına gelen bir sistemi elle topladım. 29 bine geliyor. Bu daha düşük ve yüksek bütçelerde de aynı şekilde.

Parçaları özelleştirmek istediğinde bu ihtimal kapıdan çıkıyor maalesef. Çok pahalı seçenek sunuyorlar. Şahsen çıplak mATX anakart, DRAM'siz teneke SSD, kıytırık RAM'lerden gına geliyor. Kuru kuru ekran kartı ve işlemciye bakıyorlar sonra ortalık performans sorunu konularıyla doluyor. H610 anakartın kuzey köprüsü alev atmaya başlamış diyor drop giriyor. Girer tabii.

Toplama sistemler çok zahmetli oluyor. Bazen parçalar uyuşmuyor alıyorsun başına belayı. Eğer çok bilgili değilseniz pek önermem toplamayı. Ama bu konularda bilgiliyseniz tam ihtiyaçlarınıza göre mükemmel kasayı toplarsınız. E tabi hazır kasalar ucuz oluyorlar. Bu bütçeyle tabii ki hazır kasadan başka seçeneğiniz yok. 20-25K üstü bütçelere toplama kasa daha çok öneririm.

En az RX 6600 veya A750'li bir bilgisayar almak istiyorum. Bütçem 10 bin civarı. Geçen ay bu bütçeye İtopya'da hazır sistem vardı ama bu aralar 12 bin civarında satılıyor. Bilgisayar toplamak mı, böyle hazır sistem almak mı daha mantıklı? Kalite/fiyat olarak.
Yayıncı Hazır Sistemler 12.600 TL'ye güzel bir bilgisayar var. Düzgün kullanırsanız sizi 10-15 yıl götürür. Daha fazla zamlanmadan alabilirsiniz.

Parçaları özelleştirmek istediğinde bu ihtimal kapıdan çıkıyor maalesef. Çok pahalı seçenek sunuyorlar. Şahsen çıplak mATX anakart, DRAM'siz teneke SSD, kıytırık RAM'lerden gına geliyor. Kuru kuru ekran kartı ve işlemciye bakıyorlar sonra ortalık performans sorunu konularıyla doluyor. H610 anakartın kuzey köprüsü alev atmaya başlamış diyor drop giriyor. Girer tabii.
Örnek vermek gerekirse bu sistem üzerinde denemiştim. Anakartı stoğu varken B550-F ile değiştirmiştim, umarım tekrar gelir, PSU'yu ise 850G yapmıştım. Bu şekilde fiyatı takriben 25 bin oluyor. Teker teker birebir aynı parçaları seçtim, 29 bini gördü. Kampanya bulamamıştım ürünlerde. Alternatif ürünlerin kampanyaları kullanılarak biraz daha alta indirilebilir fiyat ama 4 bin tabii ki büyük bir fark. Sonumuz hayrolsun, ne diyeyim.

Nasıl daha uyguna geliyor cevaplar mısınız? Merak ettim.
Toptan ve perakende ürün almak gibi düşün. Toptan kasa alırsan daha ucuza geliyor ama tek tek parçaları alırsan satıcı her birinden kar yapıyor. Tek kasa alırsan tek tek parçalardan değil sadece kasadan kar yapıyor. Ayrıca gir herhangi bir hazır kasaya fiyatına bak sonra tek tek parçaların fiyatlarına bak. Ucuz muymuş anlarsın :D

Neden sıfır alayım sıfıra yakın 2.el mevcut iken? 10k olan kart 2.elde 5 6 k veya daha ucuz.
Garanti sorunlu olabiliyor. Kart mining'de kullanılmış olabiliyor. Tercih meselesi. Bütçe yoksa 2.ele yönelmek mantıklı. Ürünlerin 18 ay ve üstü garantisi varsa tabii.

Toptan ve perakende ürün almak gibi düşün. Toptan kasa alırsan daha ucuza geliyor ama tek tek parçaları alırsan satıcı her birinden kar yapıyor. Tek kasa alırsan tek tek parçalardan değil sadece kasadan kar yapıyor. Ayrıca gir herhangi bir hazır kasaya fiyatına bak sonra tek tek parçaların fiyatlarına bak. Ucuz muymuş anlarsın :D

Garanti sorunlu olabiliyor. Kart Mining'de kullanılmış olabiliyor. Tercih meselesi. Bütçe yoksa 2.ele yönelmek mantıklı. Ürünlerin 18 ay ve üstü garantisi varsa tabii.

Ming yapılmış kart da alınır 6 ay yapılmış 1 sene yapılmış kartlar alınır kullanılır sogutmayı iyi tutarsan ben şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadım o kadar sistem topladım ne anakart ne ekran kartı ne işlemci hazır 1 sistem yerine toplama 2 3 sistem daha mantıklı.

Kalite derken PSU ve SSD'de şüphem var. PSU'da hangileri iyi, hangileri kötü olduğunu nasıl bilebilirim? Ama dediğiniz gibi hazır sistemler daha uyguna geliyor.

Benim en büyük tavsiyem bir sistemin fiyatı çok çok iyi ama PSU bomba ise hiç dokunmadan almak. Sonra da kendin indirimden sıfır kaliteli PSU alıp içine takman.

Elde kalan bombayı ne yapacağın da sana kalmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı