Bilgisayar Toplamanın Verdiği Keyif

Lise stajımı milletin içine ettiği kasaları düzeltmek ve temizlemekle geçtiği için şu an kendi kasamı dahi 5-6 ayda bir anca temizliyorum. Boşa vakit kaybı gibi geliyor bana. Kasa eski olduğu içindir belki de. İ9 ve 2080ti bir sistemim olsa iş değişirdi😜

Bugün gelen SSD ile sözde sadece montaj yapacak ve işlemci macununu değiştirecektim. Fakat kasayı açınca baktım biraz tozlanmış falan, biraz da kablolama iyi değil. Dedim komple söküp hem temizleyeyim hem de SSD'yi montajlarım. Komple söküp, silip, yeniden montajla derken tam 4-5 saatimi aldı. Ama verdiği keyifle zamanın nasıl geçtiğini anlamamışım. Hatta riske girip PSU'nun içindeki tozları temizlemek için garantiyi devre dışı bıraktım. Neyse ki 3 ay kalmıştı garantinin bitmesine, çok koymadı.

Tabi bazılarınız diyebilir 4-5 saat nedir, sıfırdan parça yapmıyorsun, altı üstü montaj yapacaksın falan diye de. Ben işimi biraz, hatta bayağı yavaş yaptığım için o kadar sürdü. Yoksa normal bir insan için 30 dakika da biter. Ben sürekli o kabloyu nereden alsam bunu nasıl yapsam, şunu nasıl yapsam derken uzun sürdü ama değdi. Aşağıda son halinin fotoğrafını koydum. Sizce nasıl olmuş kablolama? En fazla bu kadar saklayabildim bu kasada.

Biliyorum biraz uzun oldu ama eklemeden de geçemeyeceğim. Arkadaş bu SSD ne imiş böyle ya? Şu an daha önceden almadığım için o kadar pişmanım ki anlatamam. Resmen 3-5 kuruş vermemek için sürünmüşüz boş yere. Eğer SSD kullanmayan arkadaşlar varsa şiddetle tavsiye ediyorum. İlk fırsatta 120 GB da olsa SSD alın arkadaşlar. Emin olun aldığınıza değecek.

Neyse söyleyeceklerim bu kadar. Siz bilgisayar toplama hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin için sadece biran önce toplayıp oyun oynamak mı önemli yoksa ağır ağır toplayıp keyfini çıkara çıkara toplamak mı? Yorumlarınızı bekliyorum.🙂

Eki Görüntüle 369125

Elinize kolunuza saglik gayet hos görünüyor, begendim :)

Sök - tak sevince, bir de PC olunca ekstra zahmete değiyor ve ilgi çekiyor. Uzun uğraşlar sonunda düğmeye bastığında fanların dönmesi yaşanacak güzel duygulardan biri :)

Küçük şeylerden mutlu olabilen insanları seviyorum. Her anın tadını çıkarmak gerek, 1 kere geliyoruz hayata.

Mesela ben de arabanın iç aksamlarını bilgim yettiği takdirde söküp takmayı seviyorum yaz sabahları. İlgimi çekiyor.

Ben 2 yıl önce topladığım kasamı, geçen iki ay öncesine kadar hiç bakımını yapmamıştım. İçerisi toz bağlamış, macunlar baya harap durumdaydı. Çok fazla kullanmıyordum şu an ki gibi ve bu yüzden çok ta umursamamıştım.

Kasayı paramparça yaptım, her şeyi ayırdım. Elektronik olmayan her şeyi fanları da güzelce tanzikli bir hortum ile yıkadım, ilk aldığım hale döndüler. Sonra elektronik parçaları boya fırçası ile temizledim ve montajını yaptım. O an verdiği temizlenmiş ve arınmışlık hissi harika!

Ben PC montajı yapmayı veya internette izlemeyi çok severim açıkçası nedense keyif verir:) Evet tecrübeliyim, bilgime de güveniyorum ama tekrar tekrar izlerim sıkılmadan:) Son zamanlarda çok azaldı videolar ama olsun:) Yakın zamanda yeni bir sistem toplamayı düşünüyorum ben de ama kendim montajlarım. Bir yabancıya veremem bu işi:):):)

Bugün SSD'yi Windows 10'da ki durduk yere %100 disk kullanımından dolayı iade etmiş bulunmaktayım. Ne yalan söyleyeyim hevesim kursağımda kaldı. Hadi onuda geçtim önceden indirmiş olduğum yaklaşık 600-700 GB oyun dosyası çöpe gitti. Düşük bütçeye de eli yüzü düzgün SSD kalmamış hiç. Yani anlayacağınız SSD'siz günler beni bekler. Bakalım nasip, ileride toplayacağım sisteme eklerim artık. Bunu da konuya eklemek istedim. Adata'dan dili yanmış biri olarak Adata SU650 120 GB modelini tavsiye etmiyorum arkadaşlar.🙁

Bugün SSD'yi Windows 10'da ki durduk yere %100 disk kullanımından dolayı iade etmiş bulunmaktayım. Ne yalan söyleyeyim hevesim kursağımda kaldı. Hadi onuda geçtim önceden indirmiş olduğum yaklaşık 600-700 GB oyun dosyası çöpe gitti. Düşük bütçeye de eli yüzü düzgün SSD kalmamış hiç. Yani anlayacağınız SSD'siz günler beni bekler. Bakalım nasip, ileride toplayacağım sisteme eklerim artık. Bunu da konuya eklemek istedim. Adata'dan dili yanmış biri olarak Adata SU650 120 GB modelini tavsiye etmiyorum arkadaşlar.🙁

Tekrar indirirsin oyunlarını yavaş yavaş.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı