Bilgisayar/yazılım mühendisliği okumadan yazılım uzmanı olmak

Memetxx

Hectopat
Daha fazla  
Şu anda istatistik 1. sınıf öğrencisiyim ve yazılım uzmanı olmak istiyorum. Basit şekilde yazılım öğrenmeye başladım. İlerleyen senelerde de üniversitede C# dersleri alacağım. Size sorum şu; mezun olduktan sonra nasıl ilerlemeliyim yazılım uzmanı olarak iş bulabilmek için ve şu anda kendimi geliştirmek için ne yapmam gerekiyor?

Kendini geliştirip seviyeni gösterdiğin sürece her türlü iş bulabilirsin, gerek burada gerek yurtdışında. Hatta yurtdışında daha fazla aranıyor yazılımcı. Mezun olana kadar kendini iyice geliştirmen gerekiyor. Sevdikten sonra her türlü ilerlersin. Bilgisayar mühendisiyim, istediğin zaman yazabilirsin.

Kendini geliştirip seviyeni gösterdiğin sürece her türlü iş bulabilirsin, gerek burada gerek yurtdışında. Hatta yurtdışında daha fazla aranıyor yazılımcı. Mezun olana kadar kendini iyice geliştirmen gerekiyor. Sevdikten sonra her türlü ilerlersin. Bilgisayar mühendisiyim, istediğin zaman yazabilirsin.
Matematik olmadan yazılımcı olunmaz mı?

Mezun olmayı beklemen gerekmiyor. Bende İstatistik öğrencisiyim ve okulda sadece C++ ve veri tabanı (SQL değil Access) öğretiliyordu. Ben dersi verdikten sonra C++'ı Python'a çevirmişler ama şuan Visual Basic, çok temel Python, C# ve bunların veri tabanıyla ilişkilendirilmesi işlemlerini arada bir yardım alarak Form içinde hazırlıyorum. Hatta öyle ki kendi şifre uygulamamı bile yaptım. Hele ki istatistiği iyi öğrenirsen çok kıymetli olursun garanti edebilirim sana. Zorlanmaya başladığında yılma, ne yaptığını iyi öğrenerek ilerle. Hemen hepsini programlamada kullanabilirsin ilerde.

Matematik olmadan yazılımcı olunmaz mı?

Piyasada alaylı diye tabir ettiğimiz yazılım veya mühendislik bölümü okumadan, direkt lise mezunu çok iyi yazılımcılar var. Mühendislikte matematik şart, ama yazılımda o kadar şart değil. Matematiğim kötü, yazılımcı olamam diye düşünen bazı arkadaşlar oluyor, istedikten sonra her türlü iyi bir yazılımcı olunur. Yukarıda söylediğim gibi yeter ki işini severek yapsın, araştırmayı ve öğrenmeyi sevsin.

Dipnot: Yazılımcı veya mühendis vs olmayıp yazılımcı olmak için Ultra iyi matematiğe sahip olmak gerekiyormuş gibi yorum yapanlara aldanmayın. Meslek lisesi çıkışlı olup matematiği çok iyi olmamasına rağmen şu an büyük kuruluşlarda çalışan bir sürü yazılımcı var. Aynı şekilde Türkiye'den çıkan büyük girişimlerde de alaylı yazılımcıları görmek mümkün. Kendinizi matematik bilmiyorum diyerek sınırlandırmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı